درمان بیش فعالی بزرگسالان

درمان بیش فعالی در بزرگسالان

درمان بیش فعالی در بزرگسالان از نظر استراتژی های درمانی مشابه درمان بیش فعالی کودکان است. و در کل راهکارهای درمان با لورتا و دارو درمانی و بهبود کنترل و آگاهی خود و بیمار و اطرافیان بیمار برای این بیماری وجود دارد. برای اطلاع بیشتر درمورد این اختلال می توانید مقاله بیش فعالی بزرگسالان را هم بخوانید.

حال به تفکیک به معرفی هریک از این روش های درمانی بیش فعالی در بزرگسالان می پردازیم و نقاط ضعف و قوت هریک را بررسی میکنیم در این میان در صورت داشتن هرگونه سوالی میتوانید با کارشناسان مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر به شماره 02144206861 تماس بگیرید. .

1- روش درمان بیش فعالی در بزرگسالان با تکنولوژی پیشرفته لورتا

درمان بیش فعالی بزرگسالان با لورتا بهترین و سریع ترین و ارزان ترین روش درمان بیش فعالی می باشد. در این روش ، بیماری بیش فعالی به طور کامل بدون مصرف دارو و قرص و جراحی و بستری درمان میگردد. در این روش از تکنولوژی تاثیر گذاری بر لایه های عمیق مغزی استفاده میشود و بیمار برای درمان کافیست حداکثر 45 دقیقا بر روی صندلی مخصوص لورتا قرار گرفته و درحالی که کلاهی پیشرفته به سر دارد به تماشای برنامه و یا فیلمی که درمانگر برای درمان بیمار نمایش میدهد بنشیند. تمامی اطلاعات مغزی بیمار توسط حسگر های کلاه به دستگاه فوق پیشرفته لورتا انتقال می یابد و درمانگر با تطبیق پروتکل ای درمانی با پروتکل اجرایی بر روی بیمار عملیات بهبود و درمان را انجام میدهد.

درمان بیش فعالی بزرگسالان

در این روش درمان بیش فعالی در بزرگسالان پس از چند جلسه درمان علایم بهبود به سرعت قابل مشاهده می باشد تا جاییکه خانواده و اطرافیان بیمار غالبا متعجب میگردند. این روش بدون بازگشت بوده و درمان را به طور موثر انجام میدهد . در طول درمان هیچگونه قرص و دارویی استفاده نمیشود. و پس از اتمام درمان نیز بیمار برای همیشه از مصرف دارو رهایی می یابد.

این روش به عنوان آخرین متد درمان در کشور های پیشرفته همچون آمریکا در حال استفاده است و تنها روش درمان موثر بیش فعالی در بزرگسالان است و روش های درمانی دیگر همچون دارو درمانی و اصلاح رفتار به عنوان روش های درمانی موقت می باشند و غالبا زمانبر می باشد . در روش دارو درمانی علاوه بر عوارض ناشی از مصرف دارو ، تا زمانی علائم بیماری در فرد ضعیف است که فرد دارو های آنرا استفاده نماید.

خوشبختانه این روش درمانی امروزه در کشور ایران توسط دکتر امین اسداله پور در مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر وارد شده و در حال ارائه خدمات درمانی به کودکان و بزرگسالان کشور می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر به شماره 02144206861 در تمامی ایام کاری از ساعت 9 صبح لغایت 22 تماس بگیرید.

2- روش درمان بیش فعالی در بزرگسالان با استفاده از دارو

داروهایی که برای درمان بیش فعالی بزرگسالان استفاده میشوند عمدتا برای درمان بیش فعالی کودکان نیز موثرند و تاثیر این دارو ها در بزرگسالی بیشتر از دوران کودکی است. ابتدا قبل از اینکه به ادامه مقاله بپردازید باید خاطر نشان کنم که درمان بیش فعالی در بزرگسالان با دارو دائمی نیست و مانند درمان ضعف بینایی افراد با عینک است تا زمانیکه بیمار از عینک استفاده نماید میتواند بینایی بهتری داشته باشد. در درمان با دارو نیز همچنین است تا زمانی که فرد بیمار از قرص و دارو استفاده نماید علائم بیش فعالی قابل کنترل خواهند بود . تنها روش درمان بیش فعالی در بزرگسالان ایتفاده از تکنولوژی لورتا است که همانطور که در بالا عنوان شد ، میتواند بیش فعالی را در کوتاه ترین زمان برای کودکان و بزرگسالان به طور موثر درمان نماید . برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر به شماره  02144206861 در تمامی ایام کاری از ساعت 9 صبح لغایت 22 تماس بگیرید.

حال به ادامه مقاله درمان بیش فعالی بزرگسالان با دارو خواهیم پرداخت . در ادامه مباحث را تقسیم بندی کرده ایم تا بهتر مطالب را متوجه شوید .

مدیریت دارو و تاثیر آن در درمان بیش فعالی بزرگسالان

تقریباً 10 میلیون بزرگسال مبتلا به اختلال کمبود توجه / بیش فعالی (ADHD) هستند. اگرچه مقدار قابل توجهی تحقیق در مورد درمان دارویی برای کودکان مبتلا به ADHD وجود دارد ، اما داده های تحقیقاتی کنترل شده کمتر در مورد درمان دارویی  بیش فعالی در بزرگسالان انجام شده است. به عنوان یک درمان بیش فعالی ، گفته شده است که ” قرص ها جایگزین مهارت رفتاری نمی شوند. ” این بدان معنی است که دارو به تنهایی برای کمک به فرد در بهبود مشکلات خود در زمینه هایی مانند سازمان ، مدیریت زمان ، اولویت بندی و استفاده از کمک های شناختی کافی نیست. با این حال ، دارو باعث بهبود توجه و کاهش قدرت تکانشگری در بزرگسالانی می شود که به درستی با بیش فعالی تشخیص داده شده اند. بزرگسالان مبتلا به بیش فعالی همچنین ممکن است اغلب موارد دیگری مانند افسردگی یا اضطراب داشته باشند که ممکن است نیاز به درمان اضافی داشته باشد.

دارو  چگونه در درمان بیش فعالی بزرگسالان موثر است؟

داروی بیش فعالی بزرگسالان را درمان نمی کند. در صورت موثر بودن ، علائم ADHD را در طول مدت فعال بودن  دارو ، کاهش می دهد. بنابراین ، مانند یک آنتی بیوتیک نیست که ممکن است عفونت باکتریایی را درمان کند ، اما بیشتر شبیه به عینک های چشم است که فقط در مدت زمان استفاده از عینک ، به بهبود بینایی بیمار کمک می کند.

به نظر می رسد داروهایی که به طور موثرتری علائم اصلی بیش فعالی را بهبود می بخشند ، به طور عمده و مستقیماً بر انتقال دهنده های عصبی خاص  بیمار ، تأثیر می گذارند (مولکول های مغز که انتقال پیام از یک سلول عصبی [سلول مغز] به سلول دیگر را تسهیل می کنند). انتقال دهنده های عصبی درگیر دوپامین و نوراپی نفرین هستند. به نظر می رسد هر دو انتقال دهنده عصبی در علائم توجه و رفتاری بیش فعالی  نقش دارند.

پزشکان نمی توانند از قبل بدانند که چه دارویی برای یک بیمار خاص بهتر جواب می دهد بدون اینکه آنها را امتحان کنند. پزشکان از یک آزمایش دارویی استفاده می کنند تا بفهمند کدام دارو برای هر فرد بهتر است و در چه دوز مصرفی. این آزمایش معمولاً با دوز کم شروع می شود که به تدریج در فواصل 3-7 روز افزایش می یابد تا زمانی که مزایای بالینی حاصل شود و با مصرف دارو بیمار علائم بیش فعالی کمتری از خود بروز دهد. همانطور که در بالا نیز اشاره شد دارو نمیتواند بیش فعالی را برای همیشه درمان نماید و افراد برای کنترل بیش فعالی از دارو باید انتظار عملرد داشته باشند. تنها روش درمان بیش فعالی در دنیا درمان سریع بیش فعالی با تکنولوژی لورتا نوروفیدبک بوده که خوشبختانه امروز در کشور ایران میتوانید در مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر از این خدمات بهره مند گردید. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر به شماره  02144206861 در تمامی ایام کاری از ساعت 9 صبح لغایت 22 تماس بگیرید.

دارو های محرک های روانی در درمان بیش فعالی بزرگسالان چیستند؟

ترکیبات تحریک کننده روان پرکاربردترین داروها برای درمان و مدیریت علائم بیش فعالی در بزرگسالان و همچنین کودکان و نوجوانان هستند. چندین داروی روان تحریک کننده با اثر طولانی مدت توسط سازمان غذا و دارو (FDA) برای درمان بیش فعالی در بزرگسالان تأیید می شوند و به طور معمول تجویز می شوند. دو ماده محرک که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرند ، متیل فنیدیت (MPH) و آمفتامین (AMP) ، به عنوان داروهای پر اهمیت و حساس شناخته شده اند زیرا در صورت عدم استفاده صحیح مطابق دستورالعمل و نسخه پزشک باعث بروز زیان های بسیاری برای فرد بیمار میگردد. داروهای ADHD مورد تأیید برای بزرگسالان شامل متیل فنیدیت است. فوکالین  ، فوکالین XR ؛ کنسرتا دیترانا ؛ سی دی متادیت ؛ و آمفتامین ها ، Adderall XR و Vyvanse از جمله این دارو ها می باشد که پزشک پس از بررسی و شناخت شرح حال بیمار با توجه به شرایط ویژه هر بیمار تجویز می نماید.

درمان بیش فعالی در بزرگسالان

از زمان تولید فرمولاسیون موثرتر داروهای تحریک کننده ، بسیاری از کودکان ، نوجوانان و بزرگسالان این موارد را ترجیح داده اند. داروهای با اثر طولانی تر ممکن است در طول روز “فراز و نشیب” های کمتری ایجاد کنند و ممکن است نیاز به مصرف دوزهای اضافی در مدرسه یا هنگام کار را از بین ببرند.

تطبیق ویژگی های دارو های محرک فوق در درمان بیش فعالی بزرگسالان هم به شناخت این داروها و هم درک نیازهای خاص بزرگسالان مبتلا به ADHD و نحوه تغییر این نیازها با گذشت زمان نیاز دارد. بررسی نیازهای بزرگسالان و پاسخ فردی آنها به دارو اغلب برای تجویز متخصصان و بزرگسالان مفید است. برای تاثیر بهتر دارو در درمان بیش فعالی بزرگسالان ممکن است نیاز به تغییر مقدار و / یا زمان دوز ، تغییر ماده تحریک کننده داشته باشد.

 داروهای ضد تحریک در درمان ADHD بزرگسالان

به استثنای atomoxetine (Strattera) که در زیر بحث خواهد شد ، داروهای غیر محرک به طور کلی داروهای گروه فرعی در نظر گرفته شده اند. آنها در افرادی که پاسخ مناسبی به دارو های محرکندارند و یا بیمارانی که نمی توانند داروهای  تحریک کننده  را تحمل کنند استفاده می شود.

Atomoxetine (استراترا) برای درمان بیش فعالی بزرگسالان

Atomoxetine (Strattera) توسط FDA برای درمان ADHD در کودکان ، بزرگسالان و بزرگسالان تأیید شده است. این یک مهارکننده قوی جذب نوراپی نفرین است. این اولین داروی غیرتحریکی است که توسط FDA برای درمان ADHD تأیید شده و اولین دارویی از هر نوع مخصوصاً برای درمان ADHD در بزرگسالان تأیید شده است. فاقد عوارض سو مصرف داروهای محرک است .

از دیگر دارو های این گروه برای درمان بیش فعالی در بزرگسالان میتوان از دارو های ضد افسردگی و دارو های کاهش فشار خون نام برد.

همانطور که اشاره شد دارو نمیتواند بیش فعالی را برای همیشه درمان نماید و افراد برای کنترل بیش فعالی از دارو باید انتظار عملکرد داشته باشند. تنها روش درمان بیش فعالی در دنیا درمان سریع بیش فعالی با تکنولوژی لورتا نوروفیدبک بوده که خوشبختانه امروز در کشور ایران میتوانید در مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر از این خدمات بهره مند گردید. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر به شماره 02144206861 در تمامی ایام کاری از ساعت 9 صبح لغایت 22 تماس بگیرید.

نحوه انتخاب دارو

روند انتخاب دارو باید شامل شناخت عوارض جانبی منفی دارو باشد تا خطرات و مزایای آن به اندازه کافی در تصمیم گیری سنجیده شود. معمولاً تهیه جدول زمانی روزانه از نیازهای بزرگسالان (از نظر توجهی و رفتاری) مفید است. به عنوان مثال ، یک فرد بالغ که علائم شدید ADHD دارد و عدم درمان بیش فعالی این بیمار شغل او را تهدید می کند ، ممکن است در کنترل فشار خون بالا نیز مشکل داشته باشد. در این حالت ، انتخاب درمانی برای ADHD که تأثیر مهمی در مهمترین ساعات روز کاری داشته باشد اما فشار خون کنترل شده آزمایشی را بی ثبات نکند ، نیاز به آگاهی از عملکرد داروها به مرور زمان و همچنین عوارض جانبی قلبی عروقی آنها دارد.

بررسی و نظارت بر اثرات دارو در درمان بیش فعالی بزرگسالان

نظارت بر اثربخشی دارو با گذشت زمان مصرف دارو در درمان بیش فعالی بزرگسالان بسیار مهم است و ممکن است به تلاش قابل توجهی نیاز داشته باشد. با این حال ، تنظیم دقیق زمان و دوز دارو اغلب می تواند پاسخ بالینی مربوط در طول زمان را بهبود بخشد. گاهی اوقات پزشک می تواند به تنهایی این اثرات را بررسی و گاهی با شنیدن شرح حال بیمار از اطرافیان او  بایستی این اثرات مورد واکاوی قرار گیرد. تنظیم دوز و نوع داروی بالینی ممکن است شامل افزودن سایر داروها یا افزودن یا تغییر مداخلات روانشناختی ، مانند روان درمانی ، رفتاری ، شناختی یا حمایتی ، مربیگری و تدریس خصوصی باشد.

بهبود عملکرد و کیفیت زندگی

در حالی که کاهش علائم اصلی ADHD برای زندگی فرد بیمار بسیار مهم و حیاتی است ، اما اغلب بهبود عملکرد رفتاری بیمار در دنیای واقعی (خودکفا بودن ، داشتن کیفیت زندگی بهتر و توانایی کنار آمدن با نیازهای زندگی روزمره) مهمترین نتیجه برای یک بزرگسال مبتلا به ADHD  می باشد.

درمان دارویی در بزرگسالان مبتلا به ADHD و اختلالات دیگر روانپزشکی

تقریباً دو سوم تا سه چهارم بزرگسالان مبتلا به ADHD حداقل یک اختلال روانپزشکی دیگر در طول زندگی خود خواهند داشت. این اختلالات دیگر شامل اختلال شخصیت ضد اجتماعی ، اختلالات اضطرابی ، اختلالات افسردگی ، اختلال دو قطبی و اختلالات مصرف مواد (SUD) است. پس از تشخیص ، پزشک و بیمار بزرگسال باید تصمیم بگیرند که کدام بیماری را ابتدا باید درمان نمود و به چه ترتیبی باید عمل کرد.

هیچ تحقیق کنترل شده ای در مورد درمان دارویی در بزرگسالان مبتلا به ADHD و بیماری های روانپزشکی همزمان وجود ندارد.

شرایط حاد بیماری در این افراد معمولاً در ابتدا ، قبل از بیش فعالی، درمان می شوند ، به ویژه اگر باعث اختلال و اختلال بالینی و عملکردی قابل توجه تری شوند. این امر به ویژه در مورد اختلالات مصرف مواد ، افسردگی شدید و اختلال دوقطبی ، روان پریشی و عقاید خودکشی یا خودکشی صادق است. مهم است که بررسی کنید که بیش فعالی چگونه ممکن است تحت تأثیر دارو برای یک اختلال همزمان – مثبت و منفی ، مفید و مضر قرار گیرد. به عنوان مثال ، درمان افسردگی با بوپروپیون نیز ممکن است به ADHD کمک کند. از طرف دیگر ، برخی از داروها برای افسردگی اساسی و اختلال دوقطبی ممکن است علائم ADHD را بدتر کنند.

درمان بیش فعالی در بزرگسالان

همچنین توجه به این نکته مهم است که داروهای ADHD ممکن است بر اختلالات همزمان تأثیر بگذارند. به عنوان مثال ، محرک های روان گردان ممکن است اضطراب درمان نشده یا اختلال دو قطبی را بدتر کنند. خطر سو مصرف استفاده از محرک در بزرگسالان مبتلا به اختلال مصرف مواد نیز بیشتر است و به طور فعال استفاده می کنند. با این حال ، همانطور که قبلا ذکر شد ، درمان موفقیت آمیز ADHD باعث کاهش احتمال ابتلای فرد به ADHD در نهایت به تمایل به مصرف مواد مخدر می شود.

3- مدیریت رفتار در درمان ADHD بزرگسالان

سازماندهی و ماندن در سازمان برای افراد مبتلا به ADHD یک چالش واقعی است. بسیاری از بزرگسالان ممکن است در خانه و محل کار با مشکلات نظم و شلوغی روبرو شوند و احساس ضعف و گرفتاری کنند. سازماندهی از بسیاری جهات به درمان بیش فعالی بزرگسالان کمک میکند و باعث پارامتر های مثبت عملکردی بیمار میشود . از جمله:

  • افزایش بهره وری
  • آزاد کردن وقت صرف شده برای جستجوی چیزها
  • کاهش اضطراب
  • به عنوان یک الگوی مثبت برای فرزندان خود میشود.
  • با کارایی بیشتر درآمد بیشترکسب می کند
  • بهبود ازدواج ، مشارکت و سایر روابط نزدیک موفق با اطرافیان

راهکارهایی برای ایجاد انگیزه و ادامه کار در درمان ADHD بزرگسالان

یکی از سخت ترین کارها هنگام انجام تغییر ، شروع کار است. تقویت یا پاداش مثبت می تواند به شما در ایجاد منظم تر شدن انگیزه دهد. قبل از شروع یک کار سازماندهی ، پاداشی را انتخاب کنید که پس از اتمام کار به خودتان بدهید. پس از اتمام کار ، مطمئن شوید که به خود پاداش می دهید.

پیدا کردن یک دوست برای کمک به شما می تواند کار را راحت تر کند و سریعتر پیش رود ، به خصوص اگر شما نیاز به سر و صدا دارید. دوستان می توانند به شما کمک کنند تا از شر چیزهای مخل خلاص شوید زیرا آنها احساسات یکسانی با شما ندارند. گروه های گفتگوی آنلاین همچنین می توانند پشتیبانی متقابل شما را فراهم کنند. بعضی از آنها دارای ویژگی هایی هستند که شما تعهدات خاصی را برای سازماندهی یک فضا متعهد می شوید و سپس از کامپیوتر خود دور می شوید تا برای مدتی سازماندهی کنید و در نهایت برای تشویق یکدیگر به کامپیوترهای خود بازمی گردند.

استفاده از تایمر و / یا موسیقی می تواند به شما در سرعت انجام کار کمک کند. برخی از افراد مفید می دانند که لیست پخش موسیقی مورد علاقه خود را شروع کنند ، سازماندهی را شروع کنند و تا پایان لیست پخش به کار خود ادامه دهند.

تنها روش درمان بیش فعالی در دنیا درمان موثر بیش فعالی با تکنولوژی لورتا نوروفیدبک بوده که خوشبختانه امروز در کشور ایران میتوانید در مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر از این خدمات بهره مند گردید. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر به شماره 02144206861 در تمامی ایام کاری از ساعت 9 صبح لغایت 22 تماس بگیرید.

لطفا ما را در صفحه اینستاگرام خود دنبال کنید:

ایستاگرام سایبر

اینستاگرام مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر