اختلالات یادگیری

اختلالات یادگیری و انواع آن

آیا فرزند شما در مدرسه مشکل دارد؟ از بلند خواندن، نوشتن یا مقابله با ریاضی وحشت دارد؟ در اینجا نحوه تشخیص انواع مختلف اختلالات یادگیری و علائم آنها به همراه پیشنهاد های درمان برای شما آورده شده است.
دختری که ظاهر بی تفاوتی دارد روی صندلی اش نشسته است، سرش را بر روی بازوی تا شده اش استراحت می دهد، دست دیگرش که یک مداد را گرفته روی یک برگه کاغذ است .این تصویری است که فرد مبتلا به اختلال یادگیری ممکن است داشته باشد.

توصیه میکنم برای اطلاع از بیش فعالی چیست به مقاله مربوطه مراجعه نموده و سپس این مقاله را مطالعه فرمایید.

اختلالات یادگیری چیست؟

ناتوانی های یادگیری یا اختلالات یادگیری یک اصطلاح کلی برای طیف گسترده ای از مشکلات یادگیری است. ناتوانی در یادگیری، مشکل در هوش یا انگیزه نیست.کودکان دارای ناتوانی در یادگیری تنبل و گنگ نیستند. در حقیقت، بیشترشان به اندازه همسالانشان هوشمند هستند. فقط مغز آنها متفاوت است. این تفاوت روی نحوه دریافت و پردازش اطلاعات تأثیر می گذارد.

اختلالات یادگیری چیست

به عبارت ساده، کودکان و بزرگسالان دارای ناتوانی در یادگیری، چیزهای مختلف را می بینند، می شنوند و درک می کنند .این اختلال می تواند منجر به مشکل در یادگیری اطلاعات و مهارت های جدید و استفاده از آنها شود. شایع ترین انواع ناتوانی های یادگیری شامل مشکلات مربوط به خواندن، نوشتن، ریاضیات، استدلال، گوش دادن و صحبت کردن است.

هر کودک هر از گاهی با تکالیفش مشکل دارد، اما اگر حوزه خاصی از یادگیری در کودک به طور مداوم مشکل ساز باشد، ممکن است نشان دهنده اختلال یادگیری باشد.

دیگران این مقاله را نیز مطالعه نموده اند : راه های مقابله با لجبازی کودکان

برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در مورد درمان سریع و قطعی بیش فعالی با شماره ۰۲۱۴۴۲۰۶۸۶۱ تماس حاصل فرمایید .

کودکان دارای اختلال یادگیری هم می توانند موفق شوند

مواجهه با این احتمال که فرزند شما اختلال یادگیری داشته باشد دشوار است. هیچ والدینی نمی خواهد رنج بردن فرزندانشان را ببیند. شاید تعجب کنید که این برای آینده فرزند شما چه معنایی می تواند داشته باشد یا نگران عملکرد فرزندتان در مدرسه باشید .شاید نگران باشید که با جلب توجه به مشکلات یادگیری فرزندتان، دیگران ممکن است برچسب “کند” بودن به فرزندتان بزنند یا فرزندتان تکرار پایه شود.

اما نکته مهمی که باید به خاطر بسپارید این است که اکثر بچه های دارای ناتوانی در یادگیری همانند همه افراد هوشمند هستند .آنها فقط باید به شیوه هایی متناسب با سبک های یادگیری منحصر به فرد آنها آموزش داده شوند با کسب اطلاعات بیشتر در مورد ناتوانی های یادگیری به طور کلی، و به ویژه مشکلات یادگیری فرزندتان، می توانید به موفقیت در مدرسه و بعد از آن کمک کنید .مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر با درمان تکنولوژیک پیشرفته لورتا خود را به عنوان یکی از پیشتازان این حوزه مطرح کرده است .برای کودکان دارای اختلال یادگیری پروتکل های درمانی دقیق طراحی می شود. سپس جلسات درمانی آغاز می شود. بدون دارو و بدون عوارض فرزندتان در عرض دو تا سه ماه درمان را دریافت می کند. برای اطلاعات بیشتر با مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر تماس بگیرید و با متخصصین این مرکز صحبت کنید.

برای شناخت دقیق درمان با لورتا نوروفیدبک مقاله زیر را مطالعه نمایید.

برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در مورد درمان سریع و قطعی بیش فعالی با شماره ۰۲۱۴۴۲۰۶۸۶۱ تماس حاصل فرمایید .

علائم و نشانه های ناتوانی در اختلالات یادگیری

اگر نگران هستید منتظر نمانید
اگر شک دارید که مشکلات یادگیری فرزند شما ممکن است به کمک ویژه نیاز داشته باشد، لطفاً در شروع درمان تأخیر نکنید .هرچه زودتر به جلو بروید، شانس فرزندتان برای دستیابی به درمان کامل بیشتر است .با مرکز علوم اعصاب سایبر تماس بگیرید و درمورد درمان درمان لورتا بپرسید.

حتما بخوانید  لجبازی کودک و راه های درمان آن

ناتوانی های یادگیری انواع مختلفی دارد .ممکن است یک کودک در خواندن و هجی کردن مشکل داشته باشد، در حالی که کودک دیگری عاشق کتاب است اما ریاضی را نمی تواند درک کند .ممکن است کودک دیگری در درک آنچه دیگران می گویند مشکل داشته باشد .مشکلات بسیار متفاوت است، اما همه آنها در حوزه اختلالات یادگیری هستند.

شناسایی اختلالات یادگیری همیشه آسان نیست .به دلیل تفاوتهای گسترده، هیچ علائم و مشخصاتی وجود ندارد که بتواند به عنوان اثبات یک مشکل باشد .با این حال، برخی از علائم هشدار دهنده نسبت به سایرین در سنین مختلف رایج است .اگر از آنها آگاه هستید، می توانید کنترل اختلال یادگیری را بدست آورید و به سرعت برای کمک به فرزند خود قدم بردارید.

چک لیست زیر برخی از موارد رایج برای اختلالات یادگیری را نشان می دهد .به یاد داشته باشید کودکانی که ناتوانی در یادگیری ندارند ممکن است هنوز در بعضی از مواقع برخی از این مشکلات را تجربه کنند .نگرانی زمانی است که مشکل مداوم در توانایی فرزند شما در تسلط بر مهارتهای خاص وجود داشته باشد.

علائم و نشانه های ناتوانی در یادگیری: سن پیش دبستانی

اختلالات یادگیری

مشکلات تلفظ کلمات
مشکل در پیدا کردن کلمه مناسب
یادگیری الفبا، اعداد، رنگ ها، اشکال، روزهای هفته
مشکل در پیروی از دستورها یا کارهای روتین روزانه
مشکل در کنترل مداد رنگی، مداد و قیچی یا رنگ آمیزی در خطوط
مشکل در بستن دکمه ها، زیپ ها، بند کفش
علائم و نشانه های ناتوانی در یادگیری: ۵-۹ سالگی
در یادگیری ارتباط حروف و صداها مشکل دارد
ناتوانی در ترکیب صداها برای ایجاد کلمات
کلمات اساسی را هنگام خواندن قاطی می کند.
یادگیری مهارت های جدید آهسته است
به طور مداوم کلمات را اشتباه می کند و مرتباً خطا می کند
مشکل در یادگیری مفاهیم پایه ریاضی
دشواری در تخمین زمان و به یاد آوردن زمانبندی ها

دیگران این مقاله رازهای بیش فعالی و عدم توجه کودکان  را هم مطالعه نموده اند.

مقاله برگزیده و فیلم اختلال بیش فعالی همراه با کمبود توجه

علائم و نشانه های ناتوانی در یادگیری: سنین ۱۰-۱۳

مشکل در خواندن، درک مطلب و مهارت های ریاضی
مشکل با سوالات پایان باز و مشکلات در یافتن کلمه
خواندن و نوشتن را دوست ندارد؛ از خواندن با صدای بلند خودداری می کند
دست خط بد
مهارت های نظم ضعیف (اتاق خواب، مشق شب، میز کثیف و بی نظم شده است)
در پیگیری صحبتهای معلم در کلاس درس و بیان کردن افکارش با مشکل روبروست
یک کلمه را هربار متفاوت ادا می کند

مقاله انتخابی والدین در این مورد : تکانشگری کودک و علایم و روشهای درمان

برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در مورد درمان سریع و قطعی بیش فعالی با شماره ۰۲۱۴۴۲۰۶۸۶۱ تماس حاصل فرمایید .

توجه به نقاط عطف رشدی در شناسایی اختلالات یادگیری

توجه به نقاط عطف رشد عادی برای کودکان نوپا و پیش دبستانی بسیار مهم است .تشخیص زودهنگام اختلافات ممکن است نشانه اولیه ناتوانی یادگیری باشد و مشکلاتی که زودتر تشخیص داده می شود راحتتر اصلاح می شود.

تاخیر در رشد تا زمانی که فرزند شما بزرگتر نشود، ممکن است نشانه ای از ناتوانی در یادگیری تلقی نشود، اما اگر مشکل کودک در سن پایینتری تشخیص داده شود، می توانید زودتر درمان را آغاز کنید .شما فرزندتان را بهتر از هر کس دیگری می شناسید، بنابراین اگر فکر می کنید مشکلی وجود دارد، گرفتن ارزیابی ضرری ندارد. همچنین می توانید با مراجعه به مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر از نقشه مغزی کودک خود مطلع شوید .نقشه مغزی تکنولوژی پیشرفته ای است که اطلاعات مفیدی درباره ی مشکلات کودک به دست می دهد.اختلالات یادگیری

مشکلات خواندن، نوشتن و ریاضیات در اختلالات یادگیری

ناتوانی های یادگیری اغلب همان مجموعه مهارت هایی است که کودک در مدرسه به آنها نیاز پیدا می کند. اگر فرزند شما در مدرسه است، انواع اختلالات یادگیری که بسیار آشکار است معمولاً حول خواندن، نوشتن یا ریاضیات می چرخد.

حتما بخوانید  افسردگی چیست؟

ناتوانی در یادگیری خواندن (dyslexia)

دو نوع اختلال یادگیری در خواندن وجود دارد .مشکلات اساسی خواندن زمانی رخ می دهد که در درک رابطه بین اصوات، حروف و کلمات مشکل وجود داشته باشد .مشکلات درک مطلب در درک مفهوم کلمات، عبارات و پاراگرافها رخ می دهد.

علائم مشکل خواندن شامل مشکلات زیر است:

تشخیص حروف و کلمات
درک کلمات و ایده ها
سرعت خواندن و روان بودن
مهارت های واژگان عمومی

ناتوانی های یادگیری ریاضی (dyscalculia)

ناتوانی های یادگیری در ریاضی بسته به نقاط قوت و ضعف کودک متفاوت است .توانایی کودک در انجام ریاضیات به طور متفاوتی تحت تأثیر ناتوانی یادگیری زبان، یا اختلال بینایی یا مشکل در توالی، حافظه یا سازمان قرار خواهد گرفت.

کودک دارای اختلال ریاضی ممکن است در حفظ کردن و سازماندهی شماره ها، علائم جمع و ضرب و تفریق و تقسیم مشکل داشته باشد.کودکان مبتلا به اختلالات یادگیری ریاضی همچنین ممکن است در شمارش مشکل داشته باشند یا در خواندن زمان از روی ساعت مشکل داشته باشند.

برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در مورد درمان سریع و قطعی بیش فعالی با شماره ۰۲۱۴۴۲۰۶۸۶۱ تماس حاصل فرمایید .

ناتوانی یادگیری در نوشتن (dysgraphia)

ناتوانی یادگیری در نوشتن می تواند شامل فعالیت بدنی نوشتن یا فعالیت ذهنی درک و ترکیب اطلاعات باشد .اختلال نوشتاری اساسی به مشکل جسمی در تشکیل کلمات و حروف اشاره دارد .ناتوانی نوشتن بیانگر مشکل در سازماندهی افکار روی کاغذ است.

علائم ناتوانی در یادگیری نوشتاری زبان حول عمل نوشتن است .این مشکلات شامل موارد زیر است:

مرتب بودن و ثبات نوشتار
به دقت کپی کردن حروف و کلمات
ثبات در املا
انسجام و سازمانبندی نوشتاری
انواع دیگر ناتوانی های یادگیری و اختلالات
خواندن، نوشتن و ریاضیات تنها مهارتهایی نیستند که توسط اختلالات یادگیری تحت تأثیر قرار می گیرند .سایر انواع ناتوانی های یادگیری شامل مشکلات مربوط به مهارت های حرکتی (حرکت و هماهنگی)، درک زبان گفتاری، تمایز بین صداها و تفسیر اطلاعات بصری است.

ناتوانی اختلالات یادگیری در مهارت های حرکتی (dyspraxia)

مشکل حرکتی به مشکلات مربوط به حرکت و هماهنگی مربوط می شود، خواه با مهارت های حرکتی ریز (برش، نوشتن) یا مهارت های حرکتی درشت (دویدن، پریدن) .از کار افتادگی حرکتی بعضاً به فعالیت “خروجی” گفته می شود که به خروجی اطلاعات از مغز مربوط می شود .برای اجرای، پرش، نوشتن یا بریدن چیزی، مغز باید بتواند با اندامهای لازم ارتباط برقرار کند تا عمل را انجام دهد.

علائم مربوط به اینکه کودک شما ممکن است ناتوانی در هماهنگی حرکتی داشته باشد شامل مشکلات مربوط به توانایی های جسمی است که به هماهنگی دست و چشم نیاز دارد، مانند نگه داشتن مداد یا بستن دگمه پیراهن.

ناتوانی در اختلالات یادگیری در زبان (aphasia/dysphasia)

ناتوانی های یادگیری زبان و ارتباطات شامل توانایی درک زبان یا تولید زبان گفتاری است .زبان نیز یک فعالیت خروجی محسوب می شود زیرا به سازماندهی افکار در مغز و فراخوانی کلمات صحیح نیاز دارد تا فرد بتواند بطور شفاهی چیزی را توضیح دهد یا با شخص دیگری ارتباط برقرار کند.

علائم اختلال یادگیری مبتنی بر زبان شامل مشکلات مربوط به مهارت های کلامی زبان، مانند توانایی بازگو کردن یک داستان و روان بودن گفتار و همچنین توانایی درک معنی کلمات، بخش هایی از گفتار، جهت ها و غیره است.

برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در مورد درمان سریع و قطعی بیش فعالی با شماره ۰۲۱۴۴۲۰۶۸۶۱ تماس حاصل فرمایید .

مشکلات شنوایی و پردازش بینایی: اهمیت گوش و چشم

چشم و گوش وسیله اصلی انتقال اطلاعات به مغز است، فرایندی که گاه “ورودی” نامیده می شود .اگر چشمان یا گوش به درستی کار نکنند، یادگیری می تواند رنج آور باشد.

اختلال پردازش شنوایی : متخصصان ممکن است به توانایی شنیدن و همچنین “مهارت پردازش شنوایی” یا “زبان پذیرنده” اشاره کنند .توانایی شنیدن موارد صحیح بر توانایی خواندن، نوشتن و هجی کردن تأثیر دارد .عدم توانایی در تشخیص تفاوت های ظریف در صدا یا شنیدن صداها با سرعت اشتباه باعث می شود صداگذاری کلمات و درک مفاهیم اساسی خواندن و نوشتن دشوار شود.

حتما بخوانید  ریتالین و هر آنچه در مورد مصرف آن باید بدانید

اختلال پردازش بینایی : مشکلات در درک بینایی شامل از بین رفتن تفاوت های ظریف در شکل، معکوس کردن حروف یا اعداد، جستجوی کلمات، خطوط پرش، عمق یا فاصله گرفتن غلط، یا مشکل در هماهنگی چشم و دست است .متخصصان ممکن است کار چشم را به عنوان “پردازش بینایی” معرفی کنند .درک بصری می تواند مهارت های حرکتی درشت و ریز، درک مطلب و ریاضی را تحت تأثیر قرار دهد.

انواع متداول ناتوانی های یادگیری
نارساخوانی: مشکل در خواندن

مشکل در خواندن، نوشتن، هجی کردن، صحبت کردن
دیسکالکولیا: مشکل با ریاضیات

انجام مشکلات ریاضی، درک زمان، استفاده از پول
Dysgraphia: مشکل در نوشتن

مشکلات با دست خط، هجی کردن، سازماندهی ایده ها
دیسپراکسی (اختلال در ادغام حسی): مشکل با مهارت های حرکتی خوب

مشکلات مربوط به هماهنگی چشم و دست، تعادل، مهارت چربی دستی
Dysphasia/Aphasia : مشکل با زبان

مشکلات درک زبان گفتاری، درک ضعیف خواندن
اختلال پردازش شنوایی: دشواری تفاوت شنوایی بین صداها

مشکلات خواندن، درک مطلب، زبان
اختلال پردازش بینایی: مشکل در تفسیر اطلاعات بصری

مشکلات خواندن، ریاضیات، نقشه ها، نمودارها، نمادها، تصاویر

برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در مورد درمان سریع و قطعی بیش فعالی با شماره ۰۲۱۴۴۲۰۶۸۶۱ تماس حاصل فرمایید .

تعریف اختلالات یادگیری

اختلالات یادگیری به ناتوانی های کودک یا نوجوان در مهارت های خواندن، نوشتن ،تکلم، ریاضیات و استدلال اطلاق می شود. کودک در یک یا چند مورد از این موارد ،مهارت بسیار کمتری از همسالان خود دارد.کودکان مبتلا به اختلال یادگیری ممکن است از طرف همسالان ،معلمان و والدین خود سرزنش یا مسخره شوند.بعلاوه این کودکان در زمینه اختلال خود نمرات بسیار کمی در مدرسه می گیرند و اعتماد به نفس و روحیه آنان نیز به شدت آسیب می بیند.این کودکان ممکن است با مشکلات رفتاری ناشی از اختلال خود نیز دست به گریبان باشند. درمان های فعلی مبتنی بر آموزش هستند و بسیار طولانی می باشند. به علاوه نتیجه درمان ها نیز متوسط است. لورتا در مدت زمان کوتاه تری (۱۰هفته)،بهبودی بسیار بیشتر و ماندگار تری در اختلال یادگیری و مشکلات رفتاری کودکان ایجاد می کند.

ویدئو اختلالات یادگیری چیست

اختلالات یادگیری و عدم تمرکز

مغز می تواند تغییر کند

چگونه درک مغز به درمان اختلال یادگیری کمک می کند؟

اگر بخواهیم مدارهای مغزی را مانند خطوط تلفن شهری در نظر بگیریم: سیم کشی معیوب در مغز ارتباطات درون مغز را مختل می کند و پردازش اطلاعات را دشوار می کند .اگر خطوط در یک منطقه از شهر خراب بود، مخابرات با سیم کشی مجدد، مشکل را برطرف میکند .به همین ترتیب، با استفاده از درمان لورتا، مغز توانایی سازمان بندی مجدد خود را با ایجاد اتصالات عصبی جدید به دست می آورد .این اتصالات جدید مغزی عملکرد مغز را اصلاح کرده و باعث می شود کودک درک بهتری از آنچه می بیند یا می شنود داشته باشد .درمان لورتا که در مرکز علوم اعصاب سایبر ارائه می شود درمانی فوق العاده پیشرفته و بدون دارو است که در کشورهای پیشرفته مانند آمریکا به شدت پرطرفدار است. برای اطلاعات بیشتر با مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر تماس بگیرید.

مقاله جذاب و پر بازدید در این حوزه : ریتالین و هر آنچه در مورد مصرف آن باید بدانید

برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در مورد درمان سریع و قطعی بیش فعالی با شماره ۰۲۱۴۴۲۰۶۸۶۱ تماس حاصل فرمایید .

همچنین میتوانید نتایج درمانی لورتا نوروفیدبک را در اینستاگرام مرکز به آدرس زیرمشاهده فرمایید.

اختلالات یادگیری و اینستاگرام مرکز سایبر اینستاگرام سایبر(cyberneuro )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس برای مشاوره تلفنی