اختلال وسواسی اجباری

اختلال وسواسی اجباری (OCD) با افکار و ترس های ناخواسته (وسواس) همراه است که فرد را به سمت انجام رفتارهای تکراری (اجبار) سوق می دهد. این وسواس و اجبار در فعالیتهای روزانه تداخل ایجاد می کند و استرس زیادی را برای فرد موجب می شود.

فرد ممکن است سعی کند وسواس خود را نادیده بگیرد یا متوقف کند، اما این فقط استرس و اضطراب فرد را افزایش خواهد داد. در نهایت، فرد احساس می کند که سعی در انجام اعمالی دارد تا استرس خود را کاهش دهد. با وجود تلاش برای نادیده گرفتن یا خلاص شدن از شر افکار مزاحم، این افکار باز هم باز می گردند. این امر منجر به رفتارهای آیینی می شود که منتهی به چرخه اختلال وسواسی اجباری می شود.

اختلال وسواسی اجباری غالباً روی موضوعات خاصی متمرکز است برای مثال، ترس بیش از حد از آلوده شدن با میکروب ها. برای کاهش ترس از آلودگی، فرد ممکن است با احساس اجبار به شستن دستها، مکررا دستان خود را بشوید تا جاییکه پوست دستها آسیب ببیند.

اگر مبتلا به اختلال وسواسی اجباری هستید، ممکن است از این شرایط ناراحت بوده و خجالت بکشید، اما درمان می تواند مؤثر باشد. مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر با تکنولوژی جدید و موثر لورتا می تواند در درمان این اختلال کمک شایانی به شما یا فردی که می شناسید بکند. لورتا سیستم قدرتمند درمانی است که بدون دارو و عارضه جانبی، برای همیشه اختلال وسواسی اجباری را درمان می کند.

علائم
اختلال وسواس اجباری معمولاً شامل یک جنبه ی افکار وسواسی و یک جنبه ی رفتار های اجباری است. اما همچنین ممکن است فقط علائم وسواسی یا فقط علائم اجباری وجود داشته باشد. مثلا ممکن است متوجه شوید که برخی افکار شما بیش از حد غیر منطقی هستند و کارهایی را انجام می دهید که انجام این کارها زمان زیادی را از شما می گیرند و در کارکردهای روزمره و اجتماعی مشکل به وجود می آورند.

علائم وسواس

وسواس تکرار به افکار مداوم و ناخواسته، احساس الزام کردن به انجام کاری یا تصاویر مزاحم گفته می شود. وسواس تکرار باعث پریشانی یا اضطراب می شود. شما ممکن است با انجام یک رفتار اجباری یا آیینی سعی کنید آنها را نادیده بگیرید یا از شر آنها خلاص شوید. این نوع وسواس معمولاً وقتی در حال فکر کردن یا انجام کارهای دیگر هستید، مزاحم شما می شود.

وسواس اغلب موضوعات متفاوتی دارند از قبیل:

ترس از آلودگی یا خاک
مشکل در تحمل عدم اطمینان
نیاز به نظم و تقارن
افکار تهاجمی یا وحشتناک در مورد از دست دادن کنترل خود و آسیب رساندن به خود یا دیگران
افکار ناخواسته، از جمله پرخاشگری، یا موضوعات جنسی یا مذهبی

نمونه هایی از علائم وسواس شامل:
ترس از آلوده شدن با لمس اشیائی که دیگران لمس کرده اند
شک درمورد این که که در را قفل کرده اند یا اجاق گاز را خاموش کرده اند
استرس شدید وقتی اشیاء منظم نیستند
افکار زیر گرفتن جمعیت با خودرو
افکاری در مورد رفتار نامناسب در ملاء عام
تصاویر جنسی ناخوشایند
اجتناب از موقعیتهایی که می توانند وسواس ایجاد کنند مانند دست دادن

علائم اجباری

بعد اجبار در اختلال وسواسی اجباری رفتارهایی تکراری هستند که فرد احساس الزام برای انجام دادن آنها دارد. فرد این رفتارهای تکراری یا اعمال ذهنی را با هدف کاهش اضطراب مربوط به وسواس و یا با هدف جلوگیری از وقوع چیزی بد انجام می دهد. با این حال، انجام این کارهای اجباری، هیچ لذتی را برای فرد به همراه نمی آورد و ممکن است فقط یک آرامش موقتی به همراه آورد.

حتما بخوانید  رازهای بیش فعالی کودکان و عدم توجه کودک

علائم اجباری

ممکن است فرد از قوانین یا آیینهایی پیروی کند که به کنترل اضطراب فرد هنگام داشتن افکار وسواسی کمک کند.این اجبارها بیش از حد افراطی هستند و اغلب به طور واقعی با مشکلی که فرد دارد ارتباط ندارند.

مانند وسواس، اجبار نیز به طور معمول دارای مضامینی است، مانند:

شستشو و تمیز کردن
چک کردن
شمارش
نظم و ترتیب
داشتن یک روال کاری سفت و سخت
نیاز به اطمینان

نمونه هایی از علائم اجباری عبارتند از:
شستن دست ها تا زمانی که پوست آسیب ببیند
برای اطمینان از قفل بودن درها، بارها و بارها درها را چک می کند
اجاق گاز را بارها و بارها چک می کند تا مطمئن شود که خاموش است
شمارش با الگوهای خاص
زیرلب دعا، کلمه یا عبارتی را تکرار می کند
وسایل را با ترتیب خاصی می چیند.

اختلال وسواسی اجباری معمولاً در سالهای نوجوانی یا جوانی شروع می شود، اما می تواند در دوران کودکی هم شروع شود. علائم معمولاً به تدریج شروع می شوند و شدت آن در طول زندگی متفاوت است. انواع وسواس و اجبار هایی که فرد تجربه می کند می توانند با گذشت زمان تغییر کنند. معمولاً وقتی فرد استرس بیشتری را تجربه می کند، علائم تشدید می شوند. اختلال وسواسی اجباری می تواند دارای علائم خفیف تا متوسط باشد یا حتی ممکن است آنقدر شدید باشدکه فرد را کاملا ناتوان کند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟
بین کمال گرا بودن یعنی کسی که به عنوان مثال نتایج یا عملکرد بی عیب و نقص را ترجیح می دهد و داشتن اختلال وسواسی اجباری تفاوت وجود دارد. اختلال وسواسی اجباری فقط نگرانی های در مورد مشکلات زندگی و یا تمایل فرد به تمیز یا مرتب کردن به روشی خاص نیست.
اگر وسواس و اجبار شما در زندگیتان تأثیر می گذارد، به مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر مراجعه کنید تا با درمان غیر دارویی لورتا آشنا شوید

علت اختلال وسواس فکری شامل:

علل وسواس

علت اختلال وسواس فکری شامل موارد بسیاری می تواند باشد که عبارت اند از:

• علل زیست شناختی اختلال وسواسی اجباری ممکن است نتیجه تغییر در بیوشیمی بدن یا عملکردهای مغز باشد.
• علل ژنتیکی اختلال وسواسی اجباری ممکن است دلیل ژنتیکی داشته باشد، اما هنوز ژنهای مشخصی شناسایی نشده اند.
• یادگیری ترسهای وسواسی و رفتارهای اجباری ممکن است از دیدن رفتار اعضای خانواده یاد گرفته شده باشد.
عوامل خطرزا
عواملی که ممکن است خطر بروز یا تحریک وسواس فکری را افزایش دهند عبارتند از:

سابقه خانوادگی اگر والدین یا سایر اعضای خانواده مبتلا به این اختلال باشند می تواند خطر ابتلا به اختلال وسواسی اجباری را افزایش دهد
وقایع استرس زای زندگی اگر حوادث آسیب زا یا استرس زا را تجربه کرده اید، ممکن است خطر ابتلا افزایش یابد. این واکنش ممکن است به دلایلی باعث ایجاد افکار و الزام به انجام کارها، آیینها و ویژگیهای عاطفی اختلال وسواسی اجباری شود.
سایر اختلالات روانی اختلال وسواسی اجباری ممکن است با سایر اختلالات روانی مانند اختلالات اضطرابی، افسردگی، سوء مصرف مواد یا اختلالات تیک مرتبط باشد.
عوارض
مشکلات ناشی از اختلال وسواس-اجباری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

حتما بخوانید  بهترین مرکز درمان بیش فعالی

درگیر شدن بیش از حد در رفتارهای آیینی

موارد بهداشتی، مانند عوارض پوستی ناشی از شستشوی مکرر
دشواری حضور در کار، مدرسه یا فعالیت های اجتماعی
مشکل در روابط
کیفیت زندگی پایین
افکار و رفتارهای خودکشی
جلوگیری
درمان زودهنگام در جلوگیری از تشدید اختلال موثر اشت و به فعالیتها و کارهای روزمره فرد کمک کند. درمان جدید و موثر لورتا به شیوا ای نوین به درمان این اختلال کمک می کند. این درمان با بهره گیری از سیستم پاداش دهی مغز، شبکه های مغزی را برای بازدهی بهتر آموزش می دهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر با مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر تماس بگیرید.

تشخیص

برخی ملاکهای تشخيصی اختلال وسواسي-اجباري ممكن است شامل موارد زير است:

تشخیص

ارزیابی روانشناختی شامل بحث در مورد افکار، احساسات، علائم و الگوهای رفتاری فرد برای تعیین اینکه آیا فرد وسواس دارد یا رفتارهای اجباری که در کیفیت زندگی فرد تداخل دارد وجود دارد یا خیر.
معیارهای تشخیصی برای اختلال وسواسی اجباری. متخصص از معیارهای دفترچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5) که توسط انجمن روانپزشکی آمریکا منتشر شده استفاده خواهد کرد.

درمان

دو درمان که عمدتا برای اختلال وسواسی اجباری استفاده می شوند عبارتند از روان درمانی و دارودرمانی. اغلب، درمان با ترکیبی از اینها موثرتر است. با اینحال دارو درمانی عوارض دارویی به همراه می آورد و روان درمانی گاهی اثربخشی چندانی نشان نمی دهد. برنامه های جامع درمانی که بر اصول ERP درمانی تأکید دارند ممکن است برای افراد مبتلا به اختلال وسواسی اجباری که به دلیل شدت علائم خود قادر به عملکرد هستند، مفید باشد.این برنامه ها به طور معمول دو یا سه ماه به طول می انجامند.
درمان های این چنینی بر پایه نوروسایکولوژی مانند لورتا نشان داده اند که می توانند با اثربخشی بالا و ماندگاری درمان، این اختلال را به شیوه موثرتری درمان کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر با مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر تماس بگیرید.

سبک زندگی و داروهای خانگی

وسواس فکری یک بیماری مزمن است، به این معنی که ممکن است همیشه بخشی از زندگی فرد باشد.در حالی که درمان اختلال وسواسی اجباری را توسط یک متخصص انجام می دهید، می توانید برای اثربخشی بهتر برنامه درمانی خود مواردی را نیز انجام دهید:

آنچه را یاد می گیرید تمرین کنید. با متخصص بهداشت روان خود کار کنید تا تکنیک ها و مهارت هایی را که به مدیریت علائم کمک می کند، شناسایی کنید و این موارد را به طور مرتب تمرین کنید.
اگر دارو مصرف می کنید داروهای خود را طبق دستورالعمل مصرف کنید حتی اگر احساس خوبی دارید، در مقابل هرگونه وسوسه ای برای جستجوی داروهای جدید مقاومت کنید اگر مصرف دارو را متوقف کنید، علائم اختلال وسواسی اجباری به احتمال زیاد باز خواهد گشت.
به علائم هشدار دهنده توجه کنید شما و پزشکتان ممکن است مواردی را شناسایی کنید که می تواند علائم اختلال وسواسی اجباری شما را تحریک کند. برنامه ای تهیه کنید تا بدانید در صورت بازگشت علائم چه باید کرد. در صورت مشاهده هرگونه تغییر در علائم با پزشک یا درمانگر خود تماس بگیرید.
قبل از مصرف سایر داروها ابتدا آنها را بررسی کنید قبل از مصرف داروهای بدون نسخه، ویتامین ها، داروهای گیاهی و یا مکمل های دیگر با پزشک معالج برای اختلال وسواسی اجباری تماس بگیرید تا از تداخل دارویی احتمالی جلوگیری کنید.

حتما بخوانید  روش های کاهش استرس

مقابله و پشتیبانی

مقابله با اختلال وسواسی-اجباری می تواند چالش برانگیز باشد.داروها می توانند عوارض جانبی ناخواسته داشته باشند و ممکن است از شرایطی که نیاز به درمان طولانی مدت دارد احساس خجالت و عصبانیت کنید. در اینجا چند روش برای کمک به مقابله با اختلال وسواسی اجباری آورده شده است:
در مورد اختلال وسواسی اجباری اطلاعات کسب کنید یادگیری در مورد وضعیتتان می تواند شما را توانمند سازد و شما را ترغیب کند که به برنامه درمانی خود ادامه دهید
بر اهداف خود متمرکز شوید اهداف خود را در خاطر داشته باشید و به یاد داشته باشید که بهبودی اختلال وسواسی اجباری یک روند مداوم است.
به یک گروه پشتیبانی بپیوندید. ارتباط داشتن با دیگران که با چالش مشابهی روبرو هستند می تواند به شما کمک کند و در مقابله با چالش ها به شما انگیزه بدهد.
رسانه های سالم پیدا کنید راه های سالم برای هدایت انرژی خود، مانند سرگرمی و فعالیت های تفریحی را کشف کنید. به طور منظم ورزش کنید، یک رژیم غذایی سالم داشته باشید و خواب کافی داشته باشید.
آرامش و مدیریت استرس را یاد بگیرید علاوه بر درمان، تکنیک های مدیریت استرس مانند مدیتیشن، تجسم، آرامش عضلانی، ماساژ، تنفس عمیق، یوگا یا تای چی ممکن است در کاهش استرس و اضطراب کمک کند. البته مدیتیشن گاهی به تشدید این اختلال منجر می شود در این خصوص متخصصین مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر می توانند با بررسی امواج مغزی شما، راهنماییهای لازم را در این زمینه به شما ارائه دهند.
به فعالیتهای منظم خود ادامه دهید.سعی کند از فعالیتهای شدید خودداری کنید. طبق معمول به محل کار یا مدرسه بروید. با خانواده و دوستان وقت بگذرانید و اجازه ندهید که اختلال وسواسی اجباری در مسیر کارهای روتین زندگی قرار بگیرد.

مقابله و پشتیبانی

آنچه شما می توانید انجام دهید

قبل از قرار ملاقات خود با دکتر، در مورد نیازها و اهداف خود برای درمان فکر کنید. لیستی از موارد زیر تهیه کنید:
هر گونه علائم که متوجه شده ام، از جمله انواع وسواس فکری و افکار تکرار شونده تصاویر ذهنی مزاحم
اطلاعات كليدي، از جمله هرگونه فشار عمده، تغييرات اخير در روال عادی زندگي و یا داشتن اعضاي خانواده با علائم مشابه
تمام داروها، ویتامین ها، داروهای گیاهی یا مکمل های دیگر که مصرف می کنید.

پزشک یا متخصص بهداشت روان بر اساس پاسخ، علائم و نیازهای شما سؤالهایی خواهد پرسید.

معرفی درمان پیشرفته لورتا در مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر

روش های جدید درمانی برای اختلال وسواسی اجباری مبتنی بر نوروسایکولوژی هستند. بیشتر این درمان ها فعالیت سلول های مغزی را به عنوان ملاکی برای اثربخشی درمان در نظر دارند. درمان موثر و جدید لورتا می تواند در بهبود اختلال وسواسی اجباری کمک قابل توجهی داشته باشد. این درمان بدون دارو و بدون هیچ گونه عوارض جانبی بوده و از تکنولوژی مدرن برای درمان بهره مند است. برای دریافت اطلاعات بیشتر با مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر تماس بگیرید.

برای دیدن نظرات مراجعین و نتایج درمانی لورتا بر روی بیماران بر روی لینک زیر کلیک کنید

همچنین میتوانید نتایج درمانی لورتا نوروفیدبک را در اینستاگرام مرکز به آدرس زیرمشاهده فرمایید.

 اینستاگرام سایبر(cyberneuro )

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *