افسردگی چیست؟

افسردگی چیست؟

افسردگی به عنوان یک اختلال خلقی طبقه بندی می شود  .و ممکن است با عناوین احساس غم و اندوه ، از دست دادن یا عصبانیت توصیف شود که در فعالیت های روزمره فرد اخلال ایجاد می کند  .

این اختلال نسبتاً رایج است  .مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری  تخمین می زنند که 8 .1 درصد از بزرگسالان آمریکایی در سنین 20 سال و بالاتر در حداقل یک دوره 2 هفته ای از سال 2013 تا 2016 دچار افسردگی شده اند   .

افراد به روش های مختلفی افسردگی را تجربه می کنند  .این اختلال ممکن است در کار روزانه شما مشکل ایجاد کند، در نتیجه باعث از دست رفتن وقت و بهره وری کمتر می شود  .همچنین می تواند بر روابط و سلامتی در طولانی مدت تأثیر بگذارد . مواردی که به دلیل افسردگی می تواند بدتر شود عبارتند از:

 •  آرتروز
 • آسم
 • بیماری قلب و عروقی
 • سرطان
 • دیابت
 • چاقی

درک این نکته مهم است که احساس کمبود بعضی اوقات یک بخش عادی از زندگی است .اتفاقات غم انگیز و ناراحت کننده برای همه اتفاق می افتد .اما ، اگر به طور مرتب احساس کمبود و ناامیدی می کنید ، ممکن است با افسردگی مواجه باشید .

افسردگی یک وضعیت پزشکی جدی محسوب می شود که می تواند بدون درمان مناسب بدتر شود .افرادی که به دنبال درمان هستند ، معمولا فقط در عرض چند هفته بهبود علائم را مشاهده می کنند .

علائم افسردگی

افسردگی می تواند چیزی بیشتر از غم و اندوه یا احساس “ناراحتی” باشد .افسردگی عمده می تواند علائم مختلفی را ایجاد کند .برخی بر روحیه شما تأثیر می گذارند و برخی دیگر روی بدن شما تأثیر می گذارند .علائم ممکن است ادامه داشته باشد ، یا بیاید و برود .علائم افسردگی میتواند در مردان و زنان و کودکان متفاوت باشد.

مردان ممکن است علائم مربوط به موارد زیر را تجربه کنند:

خلقی : مانند عصبانیت ، پرخاشگری ، تحریک پذیری ، اضطراب ، بی قراری

سلامت عاطفی : مانند احساس تهی بودن ، غم و اندوه ، ناامیدی

رفتاری :مانند از دست دادن علاقه ، فعالیت های مورد علاقه دیگر لذت بخش نیستند ، احساس خستگی ، افکار خودکشی ، مصرف زیاد الکل ، استفاده از مواد مخدر ، مشارکت در فعالیت های پرخطر

علاقه جنسی : مانند کاهش میل جنسی ، عدم عملکرد جنسی

توانایی های شناختی : مانند عدم توانایی در تمرکز ، مشکل در انجام کارها ، تأخیر در پاسخ در هنگام مکالمه

الگوهای خواب : مانند بی خوابی ، خواب بی قرار ، خواب آلودگی بیش از حد ، مشکل در خوابیدن در طول شب

سلامت جسمی:  مانند خستگی ، درد ، سردرد ، مشکلات گوارشی

زنان ممکن است علائم مربوط به موارد زیر را تجربه کنند:

خلق و خوی : مانند تحریک پذیری

سلامت عاطفی : مانند احساس غم یا تهی بودن ، اضطراب یا ناامیدی

رفتار : مانند از دست دادن علاقه به فعالیت ها ، کنار کشیدن از مشاغل اجتماعی ، افکار خودکشی

توانایی های شناختی : مانند فکر کردن یا آرامتر صحبت کردن

الگوهای خواب : مانند مشکل خواب در طول شب ، بیدار شدن زود هنگام ، خوابیدن بیش از حد

سلامت جسمی :مانند کاهش انرژی ، خستگی بیشتر ، تغییر در اشتها ، تغییر وزن ، درد ، سردرد ، افزایش گرفتگی عضلات

کودکان ممکن است علائم مربوط به موارد زیر را تجربه کنند:

خلق و خوی : مانند تحریک پذیری ، عصبانیت ، نوسانات خلقی ، گریه

سلامت عاطفی : مانند احساس بی کفایتی (به عنوان مثال “من هیچ کاری را نمی توانم درست انجام دهم”) یا ناامیدی ، گریه ، اندوه شدید

حتما بخوانید  بهترین مرکز درمان بیش فعالی

رفتاری: مانند مشکل در مدرسه یا امتناع از رفتن به مدرسه ، اجتناب از دوستان یا خواهر و برادران ، افکار مرگ یا خودکشی

توانایی های شناختی : مانند دشواری در تمرکز ، کاهش عملکرد در مدرسه ، تغییر در نمرات

الگوهای خواب : مانند مشکل در خواب یا زیاد خوابیدن

سلامت جسمی ، مانند از دست دادن انرژی ، مشکلات گوارشی ، تغییر در اشتها ، کاهش یا افزایش وزن

این هفت نشانه جسمی افسردگی ثابت می کند که افسردگی فقط در ذهن شما نیست .

دلایل افسردگی

دلیل احتمالی زیادی برای افسردگی وجود دارد . از بیولوژیکی گرفته تا تصادفی

دلایل افسردگی

علل شایع عبارتند از:

سابقه خانوادگی .اگر سابقه خانوادگی افسردگی یا اختلال خلقی دیگری دارید ، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به افسردگی هستید .

تروما در اوایل کودکی .برخی از وقایع بر نحوه واکنش بدن شما به ترس و شرایط استرس زا تأثیر می گذارد .

ساختار مغز .در صورت فعال بودن لوب فرونتال مغز ، خطر افسردگی بیشتر وجود دارد .با این حال ، دانشمندان نمی دانند که این اتفاق قبل یا بعد از شروع علائم افسردگی رخ می دهد.

شرایط پزشکی برخی شرایط ممکن است شما را در معرض خطر بیشتری قرار دهد ، مانند بیماری مزمن ، بی خوابی ، درد مزمن یا اختلال بیش فعالی کمبود توجه (ADHD) .

استفاده مواد مخدر .سابقه سوء استفاده از مواد مخدر یا الکل می تواند خطر ابتلا را در شما تحت تأثیر قرار دهد .

حدود 21 درصد افرادی که مشکل مصرف مواد دارند نیز دچار افسردگی می شوند .

علاوه بر این دلایل ، سایر عوامل خطر افسردگی عبارتند از:

عزت نفس پایین یا خود انتقادی

تاریخچه شخصی بیماری روانی

داروهای خاص

وقایع استرس زا ، از جمله از دست دادن دوست عزیز ، مشکلات اقتصادی یا طلاق

دلایل افسردگی غالباً با دیگر عناصر سلامتی شما گره خورده است. با این حال ، در بسیاری موارد ، ارائه متخصصین قادر به تعیین علت دقیق ایجاد افسردگی نیستند .

تست افسردگی

یک آزمایش واحد برای تشخیص افسردگی وجود ندارد .اما متخصصین می توانند براساس علائم و ارزیابی روانشناختی شما افسردگی را تشخیص دهند.

در بیشتر موارد ، آنها یکسری سؤال درباره شما خواهند پرسید:

 • حالات
 • اشتها، میل
 • الگوی خواب
 • سطح فعالیت
 • اندیشه ها

از آنجا که افسردگی می تواند با سایر مشکلات سلامتی مرتبط باشد ، متخصص سلامت همچنین ممکن است معاینه جسمی را انجام دهد .بعضی اوقات مشکلات تیروئید یا کمبود ویتامین D می تواند علائم افسردگی را ایجاد کند .

علائم افسردگی را نادیده نگیرید .اگر روحیه شما بهتر نشده یا بدتر شده است ، از پزشک کمک بخواهید .افسردگی یک بیماری جدی برای سلامت روان است و احتمال بروز عوارض را دارد .

در صورت عدم درمان ، عوارض شامل موارد زیر است:

 • افزایش یا از دست دادن وزن
 • درد جسمی
 • مشکلات مصرف مواد
 • موارد وحشت زدگی
 • مشکلات رابطه
 • ایزوله سازی اجتماعی
 • افکار خودکشی
 • صدمه به خود
 • انواع افسردگی

بسته به شدت علائم ، افسردگی به دسته بندیهای مختلفی تقسیم شود .برخی افراد قسمتهای خفیف و موقت را تجربه می کنند ، در حالی که برخی دیگر قسمتهای افسردگی شدید و مداوم را تجربه می کنند .

دو نوع اصلی وجود دارد: اختلال افسردگی ماژور و اختلال افسردگی مداوم .

اختلال افسردگی ماژور

اختلال افسردگی ماژور شدیدترین نوع افسردگی است .این اختلال با احساس مداوم غم و اندوه ، ناامیدی و بی فایده ای که به خودی خود از بین نمی روند مشخص می شود .

حتما بخوانید  انواع اوتیسم

به منظور تشخیص افسردگی بالینی ، باید 5 یا بیشتر از علائم زیر را در طی یک دوره 2 هفته تجربه کنید:

 • بیشتر اوقات روز احساس افسردگی می کنید
 • از دست دادن علاقه در بیشتر فعالیت های منظم
 • کاهش وزن یا افزایش قابل توجه وزن
 • زیاد بخوابید یا نتوانید بخوابید
 • فکر یا حرکت کند
 • خستگی یا کمبود انرژی در اکثر روزها
 • احساس بی ارزشی یا گناه
 • از دست دادن تمرکز
 • تکرار افکار مرگ یا خودکشی

اختلال افسردگی مداوم

اختلال افسردگی مداوم (PDD) قبلاً به آن دیستایمی گفته می شد .این یک نوع افسردگی خفیف تر اما مزمن است .برای اینکه تشخیص ایجاد شود ، علائم باید حداقل 2 سال دوام داشته باشند. افسردگی مزمن می تواند بیشتر از افسردگی اساسی زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهد زیرا این دوره برای مدت طولانی تری ادامه دارد .

اختلال افسردگی مداوم

برای افراد مبتلا به PDD موارد زیر معمول است:

 • علاقه به فعالیتهای عادی روزانه را از دست می دهید
 • احساس ناامیدی
 • فاقد بهره وری
 • عزت نفس پایینی دارند

افسردگی را می توان با موفقیت درمان کرد ، اما مهم است که به برنامه درمانی خود پایبند باشید . اطلاعات بیشتر در مورد اهمیت درمان افسردگی را بخوانید .

درمان افسردگی

زندگی با افسردگی می تواند مشکل باشد ، اما درمان می تواند به بهبود کیفیت زندگی شما کمک کند .در مورد گزینه های احتمالی درمان با کلینیک سایبر تماس بگیرید.مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر با ارائه جدیدترین تکنولوژی درمانی به نام لورتا و تحریک الکتریکی مغز میتواند در درمان انواع اختلالات افسردگی قدم موثری برای شما در درمان باشد.

درمان افسردگی

ممکن است با یک شکل از درمان علائم را با موفقیت مدیریت کنید ، یا ممکن است دریابید که ترکیبی از درمانها نتیجه بخش باشند. در کلینیک سایبر تکنولوژی درمانی لورتا بدون عوارض برای درمان افسردگی به همراه روان درمانی ارائه می شود. ترکیبی از روشهای درمانی و روشهای درمانی از جمله موارد زیر معمول است:

 • داروها
 • ارائه دهنده خدمات درمانی شما ممکن است داروهای زیر را تجویز کند:
 • داروهای ضد افسردگی
 • ضد اضطراب
 • داروهای ضد روان پریشی

هر نوع دارویی که برای درمان افسردگی استفاده می شود دارای مزایا و خطرات بالقوه ای است .دارو ها عموما عوارض جانبی شدیدی به همراه دارند به همین دلیل پیشنهاد ما استفاده از درمان غیر دارویی و غیر تهاجمی لورتا است.

روان درمانی

صحبت با یک درمانگر می تواند به شما در یادگیری مهارت برای کنار آمدن با احساسات منفی کمک کند .همچنین ممکن است از جلسات خانوادگی یا گروه درمانی بهره مند شوید .

نور درمانی

قرار گرفتن در معرض دوزهای نور سفید می تواند به تنظیم روحیه شما و بهبود علائم افسردگی کمک کند .نور درمانی معمولاً در اختلال افسردگی فصلی مورد استفاده قرار می گیرد که امروزه به آن اختلال افسردگی اساسی گفته می شود .

ورزش

3 تا 5 روز در هفته به مدت 30 دقیقه فعالیت بدنی داشته باشید. ورزش می تواند تولید اندورفین بدن شما را افزایش دهد ، یعنی هورمونی که باعث بهبود روحیه شما می شود .

از مصرف الکل و داروها خودداری کنید

نوشیدن یا استفاده نادرست از مواد مخدر ممکن است باعث شود احساس شما بهتر شود .اما در طولانی مدت ، این مواد می توانند افسردگی و علائم اضطراب را بدتر کنند .

یاد بگیرید که چگونه نه بگویید

احساس دستپاچه شدن اضطراب و علائم افسردگی را بدتر می کند .تعیین مرزهای خود در زندگی حرفه ای و شخصی می تواند به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید .

حتما بخوانید  اوتیسم

مراقبت شخصی

همچنین با مراقبت از خود می توانید علائم افسردگی را بهبود ببخشید .این شامل خوابیدن کافی ، رژیم غذایی سالم ، دوری از افراد منفی و شرکت در فعالیتهای لذت بخش است .

اکثر اوقات افسردگی به دارو پاسخ نمی دهد .به همین دلیل درمانهای غیر دارویی و مدرن مانند لورتا امروزه به سرعت درحال گسترش هستند. با مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر تماس بگیرید تا درمورد درمان لورتا بیشتر مطلع شوید.

درمان سنتی برای افسردگی

درمان افسردگی سنتی از ترکیبی از داروهای تجویزی و مشاوره استفاده می کند .اما درمان های جایگزین یا مکمل دیگری نیز وجود دارد که می توانید امتحان کنید .

یادآوری این نکته حائز اهمیت است که مطالعات اندکی روی بسیاری از این درمانهای سنتی مکمل صورت گرفته بنابراین اثرات آنها بر افسردگی مشخص نیست.

به همین ترتیب ، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) بسیاری از مکمل های غذایی موجود در بازار در ایالات متحده را تأیید نمی کند.

قبل از افزودن مکمل های برنامه درمانی خود با ارائه دهنده خدمات درمانی خود صحبت کنید .

درمان سنتی برای افسردگی

مکمل

تصور می شود چندین نوع مکمل تأثیر مثبتی در علائم افسردگی دارند .

S- آدنوزیل -L-متیونین ( SAMe )

این ترکیب در مطالعات محدود به منظور کاهش علائم افسردگی نشان داده شده است .این اثرات در افرادی که از مهار کننده های انتخابی بازگشت مجدد سروتونین (SSRI) استفاده می کنند ، به عنوان یک داروی ضد افسردگی سنتی دیده می شود .

5-هیدروکسی تریپتوفان (5-HTP)

5-HTP ممکن است باعث افزایش سطح سروتونین در مغز شود ، که می تواند علائم را کاهش دهد .بدن شما هنگام مصرف تریپتوفان، این ماده شیمیایی را تولید می کند .

اسیدهای چرب امگا 3

این چربی های اساسی برای رشد عصبی و سلامت مغز مهم هستند .افزودن مکمل های امگا 3 به رژیم غذایی شما ممکن است به کاهش علائم افسردگی کمک کند .

روغن عصاره

روغنهای عصاره یک داروی طبیعی محبوب برای بسیاری از شرایط هستند ، اما تحقیقات در مورد تأثیر آنها بر افسردگی ناکافی است .

افراد مبتلا به افسردگی ممکن است با استفاده از روغنهای عصاره زیر تسکین علامت را پیدا کنند:

زنجبیل وحشی: استنشاق این رایحه قوی ممکن است گیرنده های سروتونین را در مغز شما فعال کند .این ممکن است باعث آزاد شدن هورمونهای محرک استرس شود .

برگاموت: نشان داده شده است که این روغن عصاره باعث کاهش اضطراب در بیمارانی که منتظر جراحی هستند می شود .همین ممکن است به افرادی که در نتیجه افسردگی دچار اضطراب هستند ، کمک کند ، اما تاکنون هیچ تحقیقی برای پشتیبانی از این ادعا وجود ندارد

روغنهای دیگر مانند روغن بابونه یا گلاب ممکن است هنگام استنشاق اثر آرام بخش داشته باشند .این روغنها ممکن است در طی استفاده کوتاه مدت مفید باشد .

بهره بردن از روش های درمانی مدرن تاکنون اثرات بسیار مفیدی در درمان انواع اختلالات افسردگی داشته است. مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر با سابقه ای درخشان در درمان این اختلال و با استفاده از تکنولوژی مدرن لورتا ساز و کار جدیدی را برای درمان به کار گرفته است. در جلسات درمانی لورتا امواج مغزی ثبت شده و با بازخوردهای مکرر اصلاح می شوند. با مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر تماس بگیرید و درمورد درمان سوال کنید.

برای دیدن نظرات مراجعین و نتایج درمانی لورتا بر روی بیماران بر روی لینک زیر کلیک کنید

همچنین میتوانید نتایج درمانی لورتا نوروفیدبک را در اینستاگرام مرکز به آدرس زیرمشاهده فرمایید.

 اینستاگرام سایبر(cyberneuro )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *