اختلالات اضطرابی چیست؟

اختلالات اضطرابی چیست؟

اختلالات اضطرابی چیست؟ این نوع اختلال یک احساس عادی است. این روش مغز شما برای واکنش در برابر استرس و هشدار از خطر احتمالی پیش روی شماست.
همه گاهی اضطراب دارند. به عنوان مثال ، ممکن است هنگام مواجه شدن با مشکلی در محل کار ، قبل از برگزاری آزمون یا قبل از یک تصمیم مهم نگران باشید.
اضطراب گاه به گاه خوب است. اما اختلالات اضطرابی با اضطراب گاه به گاه متفاوت است. اختلالات اضطرابی گروهی از بیماری های روانی هستند که باعث تنش و ترس مداوم و بیش از حد می شوند. اضطراب بیش از حد می تواند باعث شود که از کار ، مدرسه ، خانواده و سایر موقعیت های اجتماعی که ممکن است علائم شما را ایجاد یا بدتر کند ، دوری کنید.
با درمان ، بسیاری از افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی می توانند احساسات خود را مدیریت کنند. مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر با ارائه درمان لورتا در درمان اختلالات اضطرابی پیشینه بسیار موفقی از خود به جای گذاشته است. برای اطلاعات بیشتر با مرکز سایبر تماس بگیرید.

اختلالات اضطرابی چیست؟

انواع اختلالات اضطراب

انواع مختلفی از اختلالات اضطرابی وجود دارد:

اختلال اضطراب فراگیر

فرد بدون دلیل احساس نگرانی و تنش بیش از حد و غیر واقعی می کند.

اختلال هراس

احساس ترس ناگهانی ، شدید دارید که باعث حمله پنیک می شود. در حین حمله هراس ممکن است خیس در عرق شوید، درد قفسه سینه داشته باشید و ضربان قلب تپش (تپش قلب) داشته باشید. بعضی اوقات ممکن است احساس کنید در حال خفگی هستید یا دچار حمله قلبی شده اید.

اختلال اضطراب اجتماعی

هراس اجتماعی نیز نامیده می شود ، این زمانی است که احساس نگرانی بیش از حد نسبت به موقعیت های اجتماعی روزمره دارید. شما به طور وسواسی نگران هستید که دیگران در مورد شما داوری کنند یا باعث شوند خجالت بکشید یا مورد تمسخر قرار بگیرید.

فوبیاهای خاص

ترس شدید از یک موضوع یا موقعیت خاص ، مانند ارتفاع یا پرواز احساس می کنید. ترس فراتر از آنچه منتاسب است و ممکن است باعث شود شما از موقعیت های عادی دوری کنید.

آگروفوبیا

شما در مکانی که فرار کردن یا کمک گرفتن در صورت بروز موارد اورژانسی سخت است دچار ترس شدید می شوید. به عنوان مثال ، ممکن است هنگام مسافرت در هواپیما ، حمل و نقل عمومی یا ایستادن در کنار جمعیت ، دچار تنش یا اضطراب شوید.

اضطراب جدایی

بچه های كوچك تنها كسانی نیستند كه وقتی یك عزیز از اتاق خارج می شود احساس ترس و اضطراب می كنند. هر کس می تواند به اختلال اضطراب جدایی مبتلا شود. اگر اینطور شود ، وقتی فردی که با او نزدیکی دارید شما را ترک کند بسیار اضطراب داشته یا خواهید ترسید. همیشه نگران این هستید که اتفاق بدی برای فرد مورد علاقه شما ممکن است رخ دهد.

لالی انتخابی

این نوعی اضطراب اجتماعی است که در آن ، بچه های کوچکی که به طور عادی با خانواده خود صحبت می کنند، در محیطهای دیگر مانند مدرسه صحبت نمی کنند.

اختلال اضطرابی ناشی از دارو

استفاده از برخی داروهای خاص یا داروهای غیرقانونی یا ترک برخی از داروهای خاص می تواند برخی از علائم اختلال اضطراب را ایجاد کند.

انواع اختلالات اضطراب

علائم اختلال اضطرابی

علائم اصلی اختلالات اضطرابی ترس یا نگرانی بیش از حد است. اختلالات اضطرابی همچنین می تواند تنفس، خواب، آرام ماندن و تمرکز را دشوار کند. علائم خاص شما بستگی به نوع اختلال اضطرابی دارد.

برخی از علائم شایع عبارتند از:
وحشت ، ترس و اضطراب
احساس وحشت ، عذاب یا خطر
مشکلات خواب
فرد قادر به آرامش و آرام ماندن نیست
دست یا پاهای سرد ، عرق ، بی حسی یا سوزن سوزن شدن
تنگی نفس
نفس کشیدن سریعتر و سریعتر از حد نرمال (بیش فعالی)
تپش قلب
خشکی دهان
حالت تهوع
تنش عضلانی
سرگیجه
بارها و بارها در مورد یک مسئله فکر می کنید و نمی توانید جلوی آن را بگیرید (نشخوار فکری)
عدم توانایی تمرکز
فرد به شدت و با وسواس از اجسام یا مکان های ترس آور اجتناب می کند

حتما بخوانید  ریتالین و هر آنچه در مورد مصرف آن باید بدانید

علائم اختلال اضطرابی

دلایل اختلال اضطراب و عوامل خطر

محققان دقیقاً نمی دانند چه چیزی باعث اختلالات اضطرابی می شود. ترکیبی پیچیده از مسائل مختلف در کسی که اختلال اضطرابی دارد نقش دارد. برخی از دلایل اختلالات اضطرابی عبارتند از:

ژنتیک

اختلالات اضطرابی می تواند در خانواده ها بروز کند.

بیوشیمی مغز

برخی تحقیقات نشان می دهد که اختلالات اضطرابی ممکن است با مدارهای معیوب در مغز مرتبط باشد که ترس و احساسات را کنترل می کنند.
استرس محیطی: به وقایع استرس زا که در زندگی تجربه کرده اید یا در کنار آن زندگی کرده اید اشاره دارد. وقایع زندگی که اغلب با اختلالات اضطرابی در ارتباط است شامل مورد سوءاستفاده و بی توجهی واقع شدن در کودکی، فوت یک دوست عزیز، مورد (هرنوعی) حمله قرار گرفتن یا تماشاگر خشونت بودن.

مصرف مواد مخدر یا سو

مصرف مواد: برخی از داروهای خاص که ممکن است برای پنهان کردن یا کاهش برخی علائم اضطرابی استفاده شود. اختلال اضطراب اغلب با استفاده از الکل و موادمخدر همراه است.

شرایط پزشکی

گاها وضعیت قلبی، ریه و تیروئید می توانند علائمی شبیه به اختلالات اضطرابی ایجاد کنند یا علائم اضطراب را بدتر کنند. مهم است که در هنگام صحبت با پزشک در مورد اضطراب ، از معاینه کامل بدنی استفاده شود.

عوامل خطر برای اختلال اضطراب

به برخی از مواردی که باعث می شود که شما به اختلال اضطراب مبتلا شوید عوامل خطر گفته می شود. برخی از عوامل خطر را نمی توانید تغییر دهید ، اما برخی دیگر را می توانید. برخی از عوامل خطر برای اختلالات اضطرابی عبارتند از:

تاریخچه اختلالات سلامت روان

ابتلا به اختلال سلامت روان دیگری مانند افسردگی خطر ابتلا به اختلال اضطراب را بالا می برد.

کودک آزاری جنسی

سوءاستفاده عاطفی ، جسمی و جنسی یا غفلت در دوران کودکی با اختلالات اضطرابی در بزرگسالی مرتبط است.

تروما

تجربه ی یک رویداد آسیب زا خطر ابتلا به اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) را افزایش می دهد، که می تواند باعث حملات هراس شود.

وقایع منفی زندگی

وقایع استرس زا یا منفی زندگی، مانند از دست دادن والدین در اوایل کودکی ، خطر ابتلا به اختلال اضطراب را افزایش می دهد.

بیماری شدید یا وضعیت سلامتی مزمن

نگرانی مداوم در مورد سلامتی خود یا سلامتی عزیزان، یا مراقبت از شخصی که بیمار است ، می تواند باعث شود احساس اضطراب شود و تنش زیادی برای شما ایجاد کند.

سوء مصرف مواد

استفاده از الکل و مواد مخدر احتمال ابتلا به اختلال اضطرابی را بالا می برد. برخی افراد نیز از این مواد برای پنهان کردن یا کاهش علائم اضطراب استفاده می کنند.

خجالتی بودن کودک

کمرویی و کناره گیری از افراد و مکانهای ناآشنا در دوران کودکی با اضطراب اجتماعی در نوجوانی و بزرگسالی مرتبط است.

عزت نفس پایین

تصور منفی درباره خود ممکن است منجر به اختلال اضطراب اجتماعی شود.

تشخیص اختلال اضطرابی

در صورت بروز علائم ، متخصص شما را ارزیابی و در مورد تاریخچه پزشکی سؤال می کند. او ممکن است بررسی هایی را را انجام دهد تا شرایط دیگر سلامتی را که ممکن است باعث علائم شما شود، رد کند.
اگر پزشک دلیل بدنی برای اختلالپیدا نکند، ممکن است شما را به روانپزشک ، روانشناس و یا یک متخصص بهداشت روان بفرستد. این پزشکان از شما سؤال می کنند و از ابزارها و آزمایشات استفاده می کنند تا دریابند که آیا شما اختلال اضطراب دارید یا خیر.
پزشکان در هنگام تشخیص در نظر می گیرند که چه مدت علائم داشته اید و این علائم تا چه اندازه شدید بودند . مهم است که پزشکان یا مشاوران بدانند که آیا اضطراب جلوی لذت بردن از انجام کارهای روزمره در خانه ، محل کار یا مدرسه را می گیرد یا نه.تشخیص اختلال اضطرابی

درمان اختلال اضطرابی

درمان های زیادی برای کاهش و مدیریت علائم اختلال اضطراب وجود دارد. معمولاً افراد مبتلا به اختلال اضطراب دارو می گیرند و به مشاوره می روند. درمانهای مربوط به اختلال اضطراب عبارتند از:

حتما بخوانید  رازهای بیش فعالی کودکان و عدم توجه کودک

درمان اختلال اضطرابی با دارو

چندین نوع دارو برای درمان اختلالات اضطرابی استفاده می شود. درمورد جوانب مثبت و منفی هر دارو با پزشک یا روانپزشک خود صحبت کنید تا تصمیم بگیرید کدام یک برای شما مناسب است.

داروهای ضد افسردگی

داروهای ضد افسردگی مدرن (SSRI) ها و (SNRI)ها معمولاً اولین داروهای تجویز شده برای فرد مبتلا به اختلال اضطراب هستند. نمونه هایی از SSRI ها عبارتند از اسیلالوپرام (لکساپرو) و فلوکستین (پروزاک). SNRIها شامل دولوکستین (Cymbalta) و ونلافاکسین (Effexor) هستند.

بوپروپیون

نوع دیگری از داروهای ضد افسردگی است که معمولاً برای درمان اضطراب مزمن استفاده می شود. این دارو متفاوت از SSRI و SNRI است.

سایر داروهای ضد افسردگی

شامل داروهای سه چرخه ای (TCA) و مهار کننده های مونوآمین اکسیداز (MAOI) هستند. اینها کمتر مورد استفاده قرار می گیرند زیرا عوارض جانبی مانند افت فشار خون ، خشکی دهان ، تاری دید و احتباس ادرار برای بعضی از افراد می تواند ناخوشایند یا خطرناک باشد.

بنزودیازپین ها

پزشک ممکن است یکی از این داروها را در صورت داشتن احساسات اضطرابی و یا اضطراب مداوم تجویز کند. اینها به کاهش اضطراب کمک می کنند. نمونه های آن عبارتند از: آلپرازولام (Xanax) و کلونازپام (کلونوپین): اینها به سرعت اثر می کنند، اما امکان دارد به آنها وابسته شوید. معمولاً موارد استفاده آنها این است که یک افزودنی برای درمان اختلال اضطراب باشد و نباید آنها را برای مدت طولانی مصرف کنید.

مسدود کننده های بتا

این نوع داروی فشار خون بالا در صورت داشتن علائم جسمی اضطراب مانند قلب قلبی ، لرزش و لرزیدن به شما کمک می کند احساس بهتری داشته باشید. مسدود کننده بتا ممکن است در آرامش حین حمله اضطراب حاد به شما کمک کند.

ضد تشنج

این داروها برای پیشگیری از تشنج در افراد مبتلا به صرع نیز استفاده می شود و می تواند برخی از علائم اختلال اضطراب را تسکین دهد.
ضدروانپریشی: با دوز کم این داروها می توان به اثربخشی سایر درمانها کمک کرد.

بوسپیرون(بوسپار)

این داروی ضد اضطراب گاهی برای درمان اضطراب مزمن استفاده می شود.می بایست تا چند هفته مصرف شود تا تسکین کامل علائم مشاهده شود.

روان درمانی

یک نوع مشاوره است که به شما کمک می کند یاد بگیرید چگونه احساسات شما بر رفتارهایتان تأثیر می گذارد. گاهی اوقات به روان درمانی گفتگو درمانی نیز گفته می شود. یک متخصص بهداشت روان آموزش دیده به افکار و احساسات شما گوش فرا می دهد و درمورد آن با شما صحبت می کند و راه هایی برای درک و مدیریت آنها و اختلال اضطراب پیشنهاد می کند.

درمان شناختی رفتاری(CBT)

این نوع روان درمانی به شما می آموزد که چگونه افکار و رفتارهای منفی یا عوامل ایجاد هراس را به موارد مثبت تبدیل کنید. شما روشهایی برای نزدیک کردن و مدیریت دقیق شرایط ترسناک یا نگران کننده را خواهید آموخت. برخی از مراکز جلسات CBT خانوادگی را نیز ارائه می دهند.

درمان های نوروسایکولوژیک

درمانهای نوروسایکولوژیک مبتنی بر تغییر کارکردی در شبکه های مغزی می باشند به صورتی که ابتدا تفارت عملکرد مغز در سطح شبکه ای با افراد نرمال مقایسه شده و سپس با استفاده از ابزارهایی مانند لورتا (LORETA) به اصلاح شبکه های مغزی اقدام می شود. این روش درمانی که در مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر ارائه می شود جدیدترین نوع درمان برای اختلالات اضطرابی بوده و بسیار موثر است. برخلاف دارو درمانی، لورتا هیچ عوارض جانبی نداشته و ماندگار است. برای دریافت اطلاعات بیشتر با مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر تماس بگیرید.

مدیریت علائم اختلال اضطراب

این نکات ممکن است به شما در کنترل یا کاهش علائم کمک کند:

مدیریت علائم اختلال اضطراب

در مورد اختلال خود اطلاعات کسب کنید. هرچه بیشتر بدانید ، آمادگی بهتری برای مدیریت علائم در طول مسیر خواهید داشت. از اینکه از پزشک خود سؤال بپرسید نترسید. به یاد داشته باشید ، شما بخش اصلی تیم درمانی خود هستید.

حتما بخوانید  افسردگی چیست؟

در برنامه درمانی خود پایدار باشید. قطع ناگهانی داروها می تواند عوارض جانبی ناخوشایندی ایجاد کند و حتی می تواند علائم اضطرابی را به وجود آورد.

غذاها و نوشیدنی هایی که کافئین دارند مانند قهوه ، چای ، کولا ، نوشیدنی های انرژی زا و شکلات را کم کنید. کافئین یک داروی تغییر دهنده خلقی است و ممکن است علائم اختلالات اضطرابی را بدتر کند.

از الکل و مواد مخدر استفاده نکنید. سوء مصرف مواد خطر ابتلا به اختلالات اضطرابی را افزایش می دهد.

درست بخورید و ورزش کنید. تمرینات هوازی سریع دویدن و دوچرخه سواری به آزادسازی مواد شیمیایی مغز کمک می کند که استرس را کاهش داده و حال شما را بهبود می بخشد.

بهتر بخوابید مشکلات خواب و اختلال اضطراب اغلب با یکدیگر ارتباط متقابل دارند. خواب خوب را در اولویت قرار دهید. یک رویه ثابت و آرام را برای خوابیدن دنبال کنید. اگر در خواب مشکل دارید با پزشک خود مشورت کنید.

یاد بگیرید که استراحت کنید. مدیریت استرس بخش مهمی از برنامه درمان اختلال اضطراب شما است. مواردی مانند مدیتیشن ، یا ذهن آگاهی ، می تواند به شما کمک کند بعد از یک روز استرس زا روبرو شوید و ممکن است باعث شود درمان شما بهتر شود.

نوشتن افکار خود قبل از پایان روز ممکن است به شما آرامش دهد ، بنابراین تمام شب با افکار مضطرب روبرو نخواهید بود.

افکار منفی خود را مدیریت کنید. مثبت فکر کردن به جای افکار نگران کننده می تواند به کاهش اضطراب کمک کند. این مورد در صورتی که انواع خاصی از اضطراب را دارید می تواند چالش برانگیز باشد. درمان شناختی رفتاری می تواند به شما یاد دهد که چگونه افکار خود را تغییر دهید.

با دوستان خود وقت بگذرانید. چه به صورت حضوری ، چه از طریق تلفن و چه از طریق رایانه ، ارتباطات اجتماعی به افراد کمک می کند تا رشد و سلامت ذهنی داشته باشند. افرادی که گروه نزدیکی از دوستان دارند و از طرف آنها پشتیبانی شده و با آنها گپ می زنند، سطح اضطراب اجتماعی پایین تری دارند.

به دنبال پشتیبانی باشید. برای برخی از افراد صحبت با افرادی که همین علائم و عواطف را تجربه می کنند، مفید است. گروه های خودیاری یا حمایتی به شما امکان می دهند تا نگرانی ها و دستاوردهای خود را با دیگران که در آنجا حضور داشته اند به اشتراک بگذارید.

قبل از مصرف هرگونه داروی بدون نسخه یا داروهای گیاهی از پزشک یا داروساز خود درمورد آن بپرسید. بسیاری از داروها مواد شیمیایی خاصی دارند که می توانند علائم اضطراب را بدتر کنند.

مدیریت علائم اختلال اضطراب

چشم انداز اختلال اضطراب

زندگی با اختلال اضطراب می تواند چالش برانگیز و ناامید کننده باشد. نگرانی و ترس مداوم باعث می شود احساس خستگی و ترس کنید. اگر در مورد علائم خود با پزشک صحبت کرده اید ، اولین قدم را برای رها شدن از نگرانی برداشته اید.
یافتن یک درمان مناسب که برای شما مفید باشد ، می تواند مدتی طول بکشد. اما کادر درمانی مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر با سابقه موفق و طولانی در درمان اختلالات اضطرابی در این مسیر در کنار شما خواهند بود. مرکز سایبر با استفاده از پیشرفته ترین درمان در این حوزه اختلال اضطرابی را به طور موثر درمان می کند. تکنولوژی لورتا (LORETA) که پیشرفته ترین درمان غیر تهاجمی است نشان داده که در درمان اختلالات اضطرابی بسیار موثر است. برای دریافت اطلاعات بیشتر با مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر تماس بگیرید.

برای دیدن نظرات مراجعین و نتایج درمانی لورتا بر روی بیماران بر روی لینک زیر کلیک کنید

همچنین میتوانید نتایج درمانی لورتا نوروفیدبک را در اینستاگرام مرکز به آدرس زیرمشاهده فرمایید.

 اینستاگرام سایبر(cyberneuro )

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *