اختلالات اضطراب

اختلالات اضطراب چیست؟

اختلالات اضطراب چیست؟ مغز شما برای واکنش در برابر استرس و هشدار درمورد خطر احتمالی پیش روی شما، این احساس را در شما بوجود می آورد و همه گاهی دچار این احساس می شوند. به عنوان مثال ، ممکن است هنگام مواجه شدن با مشکلی در محل کار، قبل از برگزاری آزمون یا قبل از گرفتن یک تصمیم مهم، نگران باشید.

اما اختلالات اضطراب با اضطراب موقتی که گاه به گاه به تمامی افراد دست می دهد متفاوت است. اختلالات اضطراب گروهی از بیماری های روانی هستند که باعث تنش و ترس مداوم و بیش از حد می شوند. اضطراب بیش از حد می تواند باعث شود که از کار، مدرسه، خانواده و سایر موقعیت های اجتماعی که ممکن است علائم شما را ایجاد یا بدتر کند، دوری کنید.
بسیاری از افراد مبتلا به اختلالات اضطراب می توانند احساسات خود را مدیریت کنند. مراکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر با ارائه دستگاه لورتا نوروفیدبک در معالجه اختلالات اضطراب پیشینه بسیار موفقی از خود به جای گذاشته است. برای اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تلفنی رایگان با مراکز سایبر تماس بگیرید.

اختلالات اضطراب

انواع اختلالات اضطراب

انواع مختلفی از اختلالات اضطراب وجود دارد که چند مورد از آن ها را در ذیل آورده ایم. پیشنهاد می کنیم در صورتی که به دنبال راهی برای ” درمان اضطراب ” هستید، روی لینک کلیک کرده و مقاله مرتبط با آن را مطالعه فرمائید.

اختلالات اضطراب فراگیر

در این نوع از این اختلال فرد بدون هیچ دلیل خاصی احساس نگرانی و تنش بیش از حد و غیر واقعی می کند. این نوع از این اختلال بسیار شایع می باشد.

اختلالات اضطراب اجتماعی

نوعی دیگر از اختلالات اضطراب وجود دارد که به اضطراب اجتماعی معروف می باشد و به آن هراس اجتماعی نیز می گویند. این زمانی است که احساس نگرانی بیش از حد نسبت به موقعیت های اجتماعی روزمره دارید. شما به طور وسواسی نگران هستید که دیگران در مورد شما داوری کنند یا باعث شوند خجالت بکشید یا مورد تمسخر قرار بگیرید.

فوبیاهای خاص

این نوع از اختلالات اضطرابی بیشتر در خصوص ترس شدید از یک موضوع یا موقعیت خاص مانند ارتفاع یا پرواز می باشد. این ترس فراتر از آنچه که باقی افراد تجربه می کنند می باشد و ممکن است باعث شود شما از موقعیت های عادی دوری کنید.

اختلالات اضطراب جدایی

بچه های كوچك تنها كسانی نیستند كه وقتی یك عزیز از اتاق خارج می شود احساس ترس و اضطراب می كنند. هر کس می تواند به اختلالات اضطراب جدایی مبتلا شود. اگر اینطور شود، وقتی فردی که با او حس نزدیکی دارید شما را ترک کند بسیار خواهید ترسید و همیشه نگران این هستید که اتفاق بدی برای فرد مورد علاقه شما ممکن است رخ دهد.

لالی انتخابی

نوعی واکنش می باشد که می توان آن را در دسته اختلالات اضطراب اجتماعی قرار داد که در آن، بچه های کوچکی که به طور عادی با خانواده خود صحبت می کنند، در محیط های دیگر مانند مدرسه صحبت نمی کنند.

اختلالات اضطراب ناشی از دارو

استفاده از برخی داروهای خاص یا داروهای غیرقانونی یا ترک برخی از داروهای خاص می تواند برخی از علائم اختلالات اضطراب را ایجاد کند.

اختلالات اضطراب

علائم اختلالات اضطراب

علائم اصلی اختلالات اضطراب ترس یا نگرانی بیش از حد است. همچنین این اختلال می تواند تنفس، خواب، آرام ماندن و تمرکز را دشوار کند. برخی از اصلی ترین علائم را برایتان آورده ایم اما توجه داشته باشید که علائم خاص شما بستگی به نوع اختلالات اضطراب دارد. برخی از علائم شایع عبارتند از:

 • وحشت، ترس و اضطراب
 • احساس وحشت ، عذاب یا خطر
 • مشکلات خواب
 • فرد آرامش ندارد و قادر به آرام ماندن نیست
 • دست یا پاهای سرد، عرق، بی حسی یا سوزن سوزن شدن
 • تنگی نفس
 • نفس کشیدن سریعتر از حد نرمال
 • تپش قلب
 • خشکی دهان
 • حالت تهوع
 • تنش عضلانی
 • سرگیجه
 • بارها و بارها در مورد یک مسئله فکر کردن (نشخوار فکری)
 • عدم تمرکز
 • فرد به شدت و با وسواس از اجسام یا مکان های ترس آور اجتناب می کند

اختلالات اضطراب

تاثیرات اختلالات اضطراب بر فرد

محققان دقیقاً نمی دانند چه چیزی باعث بوجود آمدن این اختلال می شود. ترکیبی پیچیده از مسائل مختلف در کسی که به این بیماری مبتلا است نقش دارد. برخی از تاثیرات اختلالات اضطراب عبارتند از:

ژنتیک

این اختلال می تواند در خانواده فرد وجود داشته باشد و افراد دیگر آن خانواده نیز با شدت کمتر یا بیشتر دچار آن باشند. در این صورت احتمال این که فرزند فرد مبتلا نیز دچار این اختلال شود زیاد است.

مصرف مواد مخدر یا سو

احتمال مصرف برخی از داروهای خاص که ممکن است برای پنهان کردن یا کاهش برخی علائم اختلالات اضطراب استفاده شود مثل استفاده از الکل و موادمخدر در این افراد زیاد است.

نکته: گاها وضعیت قلبی، ریه و تیروئید می توانند علائمی شبیه به اختلالات اضطراب ایجاد کنند یا علائم اضطراب را بدتر کنند. مهم است که در هنگام صحبت با پزشک در مورد اضطراب ، از معاینه کامل بدنی استفاده شود.

عوامل خطر برای اختلالات اضطراب

به مواردی که باعث می شوند شما به این اختلال مبتلا شوید عوامل خطر گفته می شود. برخی از عوامل خطر را نمی توانید تغییر دهید، اما برخی دیگر را می توانید. برخی از عوامل خطر برای این بیماری عبارتند از:

تاریخچه اختلالات سلامت روان

ابتلا به مشکلات سلامت روان دیگری مانند افسردگی خطر ابتلا به اختلالات اضطراب را بالا می برد.

کودک آزاری جنسی

یکی از مواردی که به شدت باعث این اختلال می شود همین مورد می باشد. سوءاستفاده عاطفی ، جسمی و جنسی یا غفلت در دوران کودکی با اختلالات اضطراب در بزرگسالی مرتبط است.

تروما

تجربه ی یک رویداد آسیب زا خطر ابتلا به اختلالات استرس پس از سانحه (PTSD) را افزایش می دهد، که می تواند باعث حمله عصبی پنیک شود.

تاثیر وقایع منفی زندگی بر اختلالات اضطراب

وقایع استرس زا یا منفی زندگی، مانند از دست دادن والدین در اوایل کودکی ، خطر ابتلا به اختلالات اضطراب را افزایش می دهد.

بیماری شدید یا وضعیت سلامتی مزمن

نگرانی مداوم در مورد سلامتی خود یا سلامتی عزیزان، یا مراقبت از شخصی که بیمار است ، می تواند باعث شود احساس اضطراب و تنش زیادی برای شما ایجاد کند.

سوء مصرف مواد

طبق گزارشات استفاده از الکل و مواد مخدر احتمال ابتلا به اختلالات اضطراب را بالا می برد.

تاثیر خجالتی بودن کودک و عزت نفس پائین بر اختلالات اضطراب

یکی از مواردی که می تواند باعث این اختلال شود تصور منفی درباره خود می باشد. کم رویی و کناره گیری از افراد و مکان های نا آشنا در دوران کودکی با اضطراب اجتماعی در نوجوانی و بزرگسالی مرتبط است. برای اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تلفنی رایگان با مراکز سایبر تماس بگیرید.

تشخیص اختلالات اضطراب

در صورت بروز علائم ذکر شده سریعا به یک متخصص علوم اعصاب شناختی مراجعه کنید. متخصص شما را ارزیابی می کند و در مورد تاریخچه پزشکی شما سؤال هایی را می پرسد. او ممکن است بررسی هایی را را انجام دهد تا شرایط دیگر سلامتی را که ممکن است باعث علائم شما شود، رد کند. می توانید مقاله بهترین دکتر درمان اضطراب را نیز در این خصوص مطالعه کنید.
اگر پزشک دلیل بدنی برای اختلالات پیدا نکند، از شما سؤال می کند و از ابزارها و آزمایشاتی استفاده می کند تا دریابد که آیا شما اختلالات اضطراب دارید یا خیر. پزشکان در هنگام تشخیص در نظر می گیرند که چه مدت علائم داشته اید و این علائم تا چه اندازه شدید بوده اند. مهم است که پزشکان یا مشاوران بدانند که آیا اضطراب جلوی لذت بردن از انجام کارهای روزمره در خانه، محل کار یا مدرسه را می گیرد یا نه.

اختلالات اضطراب

معالجه اختلالات اضطراب

روش های معالجه زیادی برای کاهش و مدیریت علائم اختلالات اضطراب وجود دارد. معمولاً افراد مبتلا به این بیماری دارو می گیرند و به مشاوره می روند. از جمله این روش ها عبارتند از:

معالجه اختلالات اضطراب با نوروساینس

درمان های نوروسایکولوژیک مبتنی بر تغییر کارکردی در شبکه های مغزی می باشند. به صورتی که ابتدا تفاوت عملکرد مغز در سطح شبکه ای با افراد نرمال مقایسه شده و سپس با استفاده از تکنولوژی پیشرفته لورتا باعث بهبود نقاط آسیب دیده مغز می شوند. این روش معالجه که در مراکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر ارائه می شود جدیدترین نوع معالجه برای اختلالات اضطراب بوده و بسیار موثر است. همین طور برخلاف دارو، لورتا هیچ عوارض جانبی نداشته و ماندگار است. برای اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تلفنی رایگان با مراکز سایبر تماس بگیرید.

معالجه اختلالات اضطراب با دارو

چندین نوع دارو برای معالجه اختلالات اضطراب استفاده می شود. درمورد جوانب مثبت و منفی هر دارو با پزشک یا روانپزشک خود صحبت کنید تا تصمیم بگیرید کدام یک برای شما مناسب است.

داروهای ضد افسردگی

داروهای ضد افسردگی مدرن (SSRI) ها و (SNRI)ها معمولاً اولین داروهای تجویز شده برای فرد مبتلا به اختلالات اضطراب هستند. نمونه هایی از SSRI ها عبارتند از اسیلالوپرام (لکساپرو) و فلوکستین (پروزاک). SNRIها شامل دولوکستین (Cymbalta) و ونلافاکسین (Effexor) هستند.

بوپروپیون

نوع دیگری از داروهای ضد افسردگی است که معمولاً برای معالجه اضطراب مزمن استفاده می شود. این دارو متفاوت از SSRI و SNRI است.

سایر داروهای ضد افسردگی مورد استفاده در کنترل اختلالات اضطراب

شامل داروهای سه چرخه ای (TCA) و مهار کننده های مونوآمین اکسیداز (MAOI) هستند. این نوع داروها کمتر مورد استفاده قرار می گیرند زیرا عوارض جانبی مانند افت فشار خون ، خشکی دهان ، تاری دید و احتباس ادرار برای بعضی از افراد می تواند ناخوشایند یا خطرناک باشد.

بنزودیازپین ها

پزشک ممکن است یکی از این داروها را در صورت داشتن احساسات اضطراب مداوم تجویز کند. این داروها به کاهش اضطراب کمک می کنند. نمونه های آن عبارتند از: آلپرازولام (Xanax) و کلونازپام

کلونوپین

این داروها به سرعت اثر می کنند، اما امکان دارد به آن ها وابسته شوید. معمولاً موارد استفاده آن ها این است که یک افزودنی برای معالجه اختلالات اضطراب باشد و نباید آن ها را برای مدت طولانی مصرف کنید.

مسدود کننده های بتا

این نوع داروی فشار خون بالا در صورت داشتن علائم جسمی مانند تپش قلب و لرزیدن به شما کمک می کند احساس بهتری داشته باشید. مسدود کننده بتا ممکن است در آرامش حین حمله اضطراب حاد به شما کمک کند.

ضد تشنج

این داروها برای پیشگیری از تشنج در افراد مبتلا به صرع نیز استفاده می شود و می تواند برخی از علائم اختلالات اضطراب را تسکین دهد.

بوسپیرون(بوسپار)

این داروی ضد اضطراب گاهی برای معالجه اضطراب مزمن استفاده می شود و می بایست تا چند هفته مصرف شود تا تسکین کامل علائم مشاهده شود.

معالجه اختلالات اضطراب با روان درمانی

یک نوع مشاوره است که به شما کمک می کند یاد بگیرید چگونه احساسات شما بر رفتارهایتان تأثیر می گذارد. گاهی اوقات به روان درمانی ، گفتگو درمانی نیز گفته می شود. یک متخصص بهداشت روان آموزش دیده به افکار و احساسات شما گوش فرا می دهد و درمورد آن با شما صحبت می کند و راه هایی برای درک و مدیریت آن ها پیشنهاد می کند.

این نوع روان درمانی به شما می آموزد که چگونه افکار و رفتارهای منفی یا عوامل ایجاد هراس را به موارد مثبت تبدیل کنید. شما روش هایی برای نزدیک کردن و مدیریت دقیق شرایط ترسناک یا نگران کننده را خواهید آموخت. برخی از مراکز جلسات CBT خانوادگی را نیز ارائه می دهند.

11 روش مدیریت اختلالات اضطراب

اختلالات اضطراب

این نکات ممکن است به شما در کنترل یا کاهش علائم کمک کند:

1- سعی کنید که در مورد اختلالات خود اطلاعات کسب کنید. هرچه بیشتر بدانید، آمادگی بهتری برای مدیریت علائم در طول مسیر خواهید داشت. از اینکه از پزشک خود سؤال بپرسید نترسید. به یاد داشته باشید که شما بخش اصلی تیم معالجه ای خود هستید.

2- در برنامه معالجه ی خود پایدار باشید. قطع ناگهانی داروها می تواند عوارض جانبی ناخوشایندی ایجاد کند و حتی می تواند علائم اضطراب را به وجود آورد.

3- غذاها و نوشیدنی هایی که کافئین دارند مانند قهوه، چای، نوشابه، نوشیدنی های انرژی زا و شکلات را کم کنید. کافئین یک داروی تغییر دهنده خلقی است و ممکن است علائم اختلالات اضطراب را بدتر کند. همین طور از الکل و مواد مخدر استفاده نکنید.

4- درست بخورید و ورزش کنید زیرا تمرینات هوازی سریع مثل دویدن و دوچرخه سواری به آزادسازی مواد شیمیایی مغز کمک می کند و موجب کاهش استرس می شود.

5- درمان مشکلات در خوابیدن به شما کمک می کند. خواب و اختلالات اضطراب اغلب با یکدیگر ارتباط متقابل دارند. خواب خوب را در اولویت قرار دهید. یک رویه ثابت و آرام را برای خوابیدن دنبال کنید. اگر در خواب مشکل دارید با پزشک خود مشورت کنید.

6- یاد بگیرید که استراحت کنید. مدیریت استرس بخش مهمی از برنامه معالجه شما است. مواردی مانند مدیتیشن، یا ذهن آگاهی، می تواند به شما کمک کند بعد از یک روز استرس زا روبرو شوید و ممکن است باعث شود معالجه شما بهتر شود.

7- نوشتن افکار خود قبل از پایان روز ممکن است به شما آرامش دهد ، بنابراین تمام شب با افکار مضطرب روبرو نخواهید بود.

8- افکار منفی خود را مدیریت کنید زیرا مثبت فکر کردن به جای افکار نگران کننده می تواند به کاهش اضطراب کمک کند. این مورد در صورتی که انواع خاصی از این اختلال را دارید می تواند چالش برانگیز باشد. درمان شناختی رفتاری می تواند به شما یاد دهد که چگونه افکار خود را تغییر دهید.

9- با دوستان خود وقت بگذرانید. چه به صورت حضوری، چه از طریق تلفن و چه از طریق رایانه، ارتباطات اجتماعی به افراد کمک می کند تا رشد و سلامت ذهنی داشته باشند. افرادی که گروه نزدیکی از دوستان دارند و از طرف آن ها پشتیبانی شده و با آن ها گپ می زنند، سطح اضطراب اجتماعی پایین تری دارند.

10- به دنبال پشتیبانی باشید. برای برخی از افراد صحبت با افرادی که همین علائم و عواطف را تجربه می کنند، مفید است. گروه های خودیاری یا حمایتی به شما امکان می دهند تا نگرانی ها و دستاوردهای خود را با دیگران که در آنجا حضور داشته اند به اشتراک بگذارید.

11- قبل از مصرف هرگونه داروی بدون نسخه یا داروهای گیاهی از پزشک یا داروساز خود درمورد آن بپرسید. بسیاری از داروها مواد شیمیایی خاصی دارند که می توانند علائم اضطراب را بدتر کنند.

ارتباط اختلالات اضطراب و وسواس

اضطراب یک حالت نگرانی و تشویش ذهنی است که با علائم بدنی (مانند تعریق ،ضربان قلب)،علائم فکری و شناختی (مانند خطر) و علائم رفتاری (مانند فرار از موقعیت) همراه است. اضطراب در حالت های شدید و مزمن خود می‌تواند بسیار ناتوان کننده و آزار دهنده باشد و در صورت عدم معالجه می‌تواند به بیماری های دیگری همچون افسردگی، اختلالات حافظه و بیماری‌های جسمی (مانند بیماری قلبی، گوارشی، سردرد های تنشی) منجر شود. معالجه های دارویی و رفتاری بسیاری برای این اختلال ابداع شده اند که با نتایج خوبی همراه بوده اند. لورتا، علاوه بر اثرات بهبود بیشتر و سریعتر، عوارضی نیز ایجاد نمی‌کند. بعلاوه این روش معالجه حتی در موارد بسیار شدید یا مزمن بیماری های اضطراب که با روش‌های دیگر معالجه نشده اند نیز موثر می باشد.

چشم انداز اختلالات اضطراب

زندگی با اختلالات اضطراب می تواند چالش برانگیز و ناامید کننده باشد. نگرانی و ترس مداوم باعث می شود احساس خستگی و ترس کنید. اگر در مورد علائم خود با پزشک صحبت کرده اید ، اولین قدم را برای رها شدن از نگرانی برداشته اید.
یافتن یک روش معالجه مناسب که برای شما مفید باشد ، می تواند مدتی طول بکشد. اما کادر متخصصین مراکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر با سابقه موفق و طولانی در معالجه این بیماری در این مسیر در کنار شما خواهند بود. مراکز سایبر با استفاده از پیشرفته ترین روش های معالجه اختلالات اضطراب ، این اختلال را به طور موثر معالجه می کنند. تکنولوژی لورتا (LORETA) که پیشرفته ترین روش معالجه غیر تهاجمی است نشان داده که در معالجه این اختلال بسیار موثر است. برای دریافت اطلاعات بیشتر با مراکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر تماس بگیرید.

برای دیدن نظرات مراجعین و نتایج معالجه لورتا بر روی بیماران بر روی لینک زیر کلیک کنید.

همچنین می توانید نتایج  معالجه ی لورتا نوروفیدبک را در اینستاگرم مراکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر به آدرس زیر مشاهده فرمایید.

اینستاگرم سایبر(cyberneuro )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *