بیش فعالی تعریف ، عوارض و علت بوجود آمدن

بیش فعالی تعریف ، عوارض و علت بوجود آمدن را بدانید.

بیش فعالی یکی از اختلالات تکاملی عصبی رایج در انسان ها است که عوارض بیشماری را در بر دارد. علت بوجود آمدن بیش فعالی از این جهت دارای اهمیت است که میتوان با شناخت صحیح آنها در کنترل این بیماری اقدامات موثری ایجاد نمود. ADHD در ابتدای کودکی قابل تشخیص بوده و در صورت عدم درمان آن تا بزرگسالی نیز ادامه خواهد یافت .

کودکان مبتلا به بیش فعالی ممکن است در توجه ، کنترل رفتارهای تکانشی مشکل داشته باشند. این رفتار های تکانشی میتواند در دوران کودکی و جوانی افراد باعث بروز خسران جبران ناپذیری در زندگی افراد و اطرافیان آنها شود. با توجه به وجود نمونه های بسیار این بیماری در کشور در این مقاله سعی میکنیم به تعریف بیش فعالی بپردازیم. سپس با ذکر علت بوجود آمدن بیش فعالی بتوان دید جامعی به شما خواننده محترم داده باشیم. پس تا پایان مقاله با ما همراه شوید.

در همین ابتدا مقاله اعلام میکنم که جای نگرانی برای درمان بیش فعالی در کودکان و بزرگسالان وجود ندارد. همین امروز میتوانید بدون استفاده از قرص و دارو و بستری شدن برای همیشه با بیماری بیش فعالی خودتان و فرزند دلبندتان خداحافظی کنید. برای درمان این بیماری جدیدترین روش درمان کشور آمریکا استفاده از دستگاه فوق پیشرفته درمان با لورتا است. که به اهتمام دکتر امین اسد اله پور در ایران نیز این دستگاه موجود گردیده. و بیماران را  به طور موثر درمان می نماید.

برای مشاوره میتوانید با شماره تماس 02144206861 از ساعت 9 صبح لغایت 22 هر روز حتی ایام تعطیل تماس بگیرید و از مشاوره کارشناسان خبره این مجموعه بهره جسته و سوالات خود را مطرح نمایید.

تعریف بیش فعالی

در تعریف بیش فعالی باید گفت که این بیماری نوعی اختلال در سیستم مغزی و عصبی است. و بر کنترل رفتارهای فرد تاثیر میگذارد. به گونه ای که فرد در توجه و یا کنترل حرکات و یا شدت رفتار به نحوی منفعل و یا پر تکانش عمل مینماید . به این بیماری اختلال ADHD نیز میگویند. این بیماری از کودکی در فرد ایجاد میگردد. در صورت عدم درمان تا سنین بالا در فرد باقی مانده. و در هر سن علایم خود را به گونه ای بروز می دهد .

تا چند سال پیش تصور بر این بود که بیماری بیش فعالی قابل درمان نیست. از اینرو جامعه پزشکی تاکید بیشتر بر کنترل بیماری داشت. خوشبختانه با ظهور تکنولوژی بسیار پیشرفته لورتا نوروفیدبک امروزه این بیماری به صورت موثر در تمامی رده های سنی بدون قرص و دارو و بستری شدن قابل درمان میباشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر با روانشناسان خبره مجموعه سایبر با شماره تماس 02144206861 از ساعت 9 صبح لغایت 22 هر روز حتی ایام تعطیل تماس بگیرید.

حال که با مفهوم و تعریف بیش فعالی آشنا شدید. در ادامه به بررسی علائم و نشانه های این بیماری  و علت بوجود آمدن آن خواهیم پرداخت.

بیش فعالی تعریف ، عوارض و علت بوجود آمدن

علائم و نشانه های  بیماری برای درک تعریف بیش فعالی

قبل از اشاره به علائم این بیماری باید گفت که کودکان به طور معمول در برخی موارد در تمرکز و کنترل رفتار مشکل داشته. این امری طبیعی و متداول است. ولیکن در کودکان بیش فعال شدت این موضوع بسیار بیشتر و در مدت زمان بیشتری ادامه دار است . این مشکل در خانواده و در مدرسه و در رفتارهای اجتماعی با دوستان به شدت قابل مشاهده است.

این کودکان که شامل گروه تعریفی در بیش فعالی هستند و به بیماری بیش فعالی دچارند ممکن است دارای علایم زیر باشند. این علایم حداقل در مدت شش ماه در کودک دیده شود در زیر به برخی علایم اشاره میکنم :

 1. خیال پردازی زیاد : این کودکان اغلب رویاپردازی زیادی از خود بروز میدهند.
 2. این کودکان اغلب چیزهای زیادی را فراموش میکنند ویا از دست می دهند.
 3. این کودکان به اطرافیان خود تا ناخوشایند کردنشان نزدیک میشوند.
 4. کودک ADHD زیاد حرف میزند.
 5. کودکان دچار اختلال ADHD خطرا ت غیر ضروری را میپذیرند.
 6. کودکان این گروه بیماری اشتباهات سهل انگارانه زیادی انجام میدهند.
 7. کودکان دچار بیش فعالی در رعایت نوبت های بازی و یا کار مشکل دارند.
 8. این نوع کودکان در کنار آمئن با دیگران در ارتباطات اجتماعی مشکل دارند.
 9. این گروه از کودکان در برابر وسوسه های فکری بسیار ضربه پذیرند.

درباره اطلاعات بیشتر در مورد علائم بیش فعالی در کودکان میتوانید مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید و و یا با روانشناسان خبره مجموعه سایبر با شماره تماس 02144206861 از ساعت 9 صبح لغایت 22 هر روز حتی ایام تعطیل تماس بگیرید.

حال پس از شناخت تعریف بیش فعالی و علائم آن در ادامه به شناخت انواع بیش فعالی و علت به وجود آمدن آن خواهیم پرداخت.

انواع بیش فعالی

در کل میتوان گفت سه نوع مختلف ADHD با توجه به شدت بیماری در فرد بیمار میتواند بروز نماید که در ذیل به آن اشاره میکنیم :

1- افراد غالباً بی توجه :

برای این گروه بیماران بایست تاکید کرد که برای آن ها دشوار است که یک کار را برنامه ریزی و سازماندهی نمایند. این افراد به سختی میتوانند یک کار را به پایان برسانند. به جزئیات بی توجه هستند. در انجام امور دستورالعمل ها را رعایت نمیکنند. در گفتمان های اجتماعی خود  موضوعات مکالمات را دنبال نمیکند. فرد به راحتی حواسش پرت می شود یا جزئیات کارهای روزمره را فراموش می کند.

2- بیش فعال-تکانشی :

فرد تکان می خورد و زیاد صحبت می کند. نشستن برای مدت طولانی (به عنوان مثال ، برای یک وعده غذایی یا هنگام انجام تکالیف) دشوار است. کودکان کوچکتر ممکن است دائماً بدوند. بپرند یا بالا بروند. فرد احساس بی قراری می کند و با تکانه مشکل دارد. کسی که تکانه داشته باشد ممکن است دیگران را زیاد متوقف کند. چیزهایی را از مردم بگیرد یا در زمان های نامناسب صحبت کند. برای شخص سخت است که منتظر نوبت خود بماند یا به راهنمایی گوش دهد. ممکن است فردی که دارای بیش فعالی است بیش از سایرین دچار برخورد و جراحت شود.

3- بیش فعالی ترکیبی:

بیماران این گروه شامل هر دو نوع بیش فعالی گروه های فوق بوده و علائم دو نوع فوق به طور مساوی دارند. از آنجا که علائم این بیماری می توانند با افزایش سن بیمار و گذشت زمان تغییر نماید، ممکن است علائم آن نیز در فرد دچار تغییر گردد.

درباره اطلاعات بیشتر در مورد اختلال بیش فعالی چیست؟  میتوانید مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید. و یا با روانشناسان خبره مجموعه سایبر با شماره تماس 02144206861 از ساعت 9 صبح لغایت 22 هر روز حتی ایام تعطیل تماس بگیرید.

علت بوجود آمدن بیش فعالی چیست ؟

شاید برای شما هم سوال باشد که علت بوجود آمدن بیش فعالی چیست ؟دانشمندان در حال یافتن علت بوجود آمدن بیش فعالی سعی بسیاری نموده اند. متاسفانه باید گفت علت (ها) و عوامل خطر برای ADHD هنوز ناشناخته بوده. ولیکن تحقیقات اخیر نشان می دهد که ژنتیک نقش مهمی در بروز این بیماری دارد.

بیش فعالی تعریف

علاوه بر ژنتیک ، عوامل زیر نیز در علت بوجود آمدن بیش فعالی موثر می باشند :

 • آسیب مغزی و علت بوجود آمدن بیش فعالی
 • قرار گرفتن در معرض محیط آلوده (به عنوان مثال ، سرب) در دوران بارداری یا در سنین جوانی
 • مصرف الکل و دخانیات در دوران بارداری در علت بوجود آمدن بیش فعالی
 • زایمان زودرس
 • وزن کم هنگام تولد

همچنین برخی از رفتارها و یا خوراک های افراد باعث تشدیدبیشتر بیماری بیش فعالی میگردد. از آن میان میتوان از خوردن بیش از حد قند ، تماشای زیاد تلویزیون ، والدین یا عوامل اجتماعی و محیطی مانند فقر یا هرج و مرج خانوادگی نام برد.

درباره اطلاعات بیشتر با روانشناسان خبره مجموعه سایبر با شماره تماس 02144206861 از ساعت 9 صبح لغایت 22 هر روز حتی ایام تعطیل تماس بگیرید.

چگونه میشود بیش فعالی را تشخیص داد؟

تشخیص بیماری درکودک مبتلا به ADHD  روش واحدی ندارد. به عبارت دیگر هیچ آزمایش خاصی برای تشخیص ADHD وجود ندارد. بسیاری از مشکلات دیگر مانند اضطراب ، افسردگی ، مشکلات خواب و انواع خاصی از اختلالات یادگیری می توانند علائم مشابهی داشته باشند.

در تشخیص این بیماری عمدتا بنابر تعریف بیماری و علت بوجود آمدن آن و علایم بیماری با گرفتن شرح حال کودک از اطافیان مانند والدین و معلمان و…  و پر کردن چک لیستی از علایم ADHD  صورت می پذیرد .

درمان های ADHD چیست؟

روش های درمان بیش فعالی به شرح ذیل می باشد:

1- درمان بیش فعالی با تکنولوژی پیشرفته لورتا :

این روش درمان بهترین نوع درمان موثر بیش فعالی بوده. امروزه در کشور آمریکا و دیگر کشورهای پیشرفته از این سبک درمانی استفاده میشود. این روش درمان تنها روش درمان موثر و کوتاه ترین روش درمان بیش فعالی در دنیا بدون استفاده از قرص و دارو و عوارض جانبی است.  بیمار میتواند در زمان کوتاهی برای همیشه درمان شود. خوشبختانه این روش درمان امروزه در کشور ایران توسط دکتر امین اسد اله پور ایجاد شده است. میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تماس 02144206861 از ساعت 9 صبح لغایت 22 هر روز حتی ایام تعطیل تماس بگیرید و سوالات خود را مطرح نمایید.

2- درمان ADHD با دارو :

روش درمان با داروی بیش فعالی بزرگسالان و کودکان نیز یکی دیگر از روش های درمانی است. متاسفانه در بیشتر مراکز درمان از این روش استفاده میشود. بیمار در این روش می بایست سالها داروهای خود را مصرف نماید. در این روش بیمار به طور موثر درمان نمیشود و دچار عوارض ناشی از مصرف دارو نیز می باشد.

3- درمان بیش فعالی با رفتار درمانی :

برای كودكان در سن پیش دبستانی (5-4 سال) مبتلا به ADHD ، رفتار درمانی ، به ویژه آموزش برای والدین ، ​​به عنوان یکی دیگر از روش های درمان قبل از استفاده از دارو توصیه می شود. برنامه های درمانی خوب شامل نظارت دقیق ، پیگیری و ایجاد تغییرات در صورت لزوم در طول مسیر زندگی فرد بیمار و اطرافیان او خواهند بود. این روش درمان نیز درمان موثر نداشته و کنترل نمامی جنبه های زندگی فرد بیمار و اطرافیان او کاری بس دشوار است.

از میان روش های درمانی فوق با اختلاف بسیار روش درمان بیش فعالی از طریق لورتا بهترین روش درمان در دنیا است که امروزه در جوامع پیشرفته از آن استفاده میکنند .

حال که با تعریف بیش فعالی و علت بوجود آمدن آن و علائم و نشانه های آن بیشتر آشنا شدید در ادامه به مدیریت علائم بیش فعالی قبل از درمان موثر بیش فعالی خواهیم پرداخت.

سبک زندگی سالم در کنترل بیش فعالی قبل از درمان موثر بسیار مهم است .

سالم بودن برای همه کودکان مهم است و به ویژه برای کودکان مبتلا به ADHD می تواند مهم باشد. علاوه بر درمان عالی با تکنولوژی پیشرفته لورتا و  رفتار درمانی و دارو درمانی ، داشتن یک سبک زندگی سالم می تواند کودک را برای مقابله با علائم ADHD تا درمان موثر یاری دهد. در اینجا برخی از رفتارهای سالم وجود دارد که می تواند به شما کمک کند:

علت بوجود آمدن ADHD

1 ایجاد عادات غذایی سالم مانند خوردن مقدار زیادی میوه ، سبزیجات و غلات سبوس دار و انتخاب منابع پروتئین بدون چربی

متاسفانه تعداد کودکان چاقی در طی دو دهه گذشته همچنان افزایش یافته است. چاقی در دوران کودکی خطرات سلامتی جدی در کودکی و آینده را به همراه دارد.

والدین ، ​​سرپرستان و معلمان می توانند با کمک به آنها در ایجاد عادات غذایی سالم و محدود کردن وسوسه های پر کالری ، در حفظ وزن سالم به کودکان کمک کنند. شما نیز می بایست به کودکان خود کمک کنید که از نظر جسمی تحرک داشته باشند ، زمان مشاهده تصاویر تلوزیونی و بازی های تصویری در صفحه نمایش را کاهش دهند و خواب کافی داشته باشند.

از آنجا که کودکان در حال رشد می باشند هرگز بدون مشورت با پزشک و کارشناسان تغذیه نباید تحت رژیم کاهش وزن قرار گیرند.

عادات غذایی سالم ایجاد کنید

برای کمک به کودکان در ایجاد عادات غذایی سالم:

 • مقدار زیادی سبزیجات ، میوه ها و محصولات غلات کامل تهیه کنید.
 • شیر یا لبنیات کم چرب یا بدون چربی ، از جمله پنیر و ماست را وارد کنید.
 • گوشت بدون چربی ، مرغ ، ماهی ، عدس و لوبیا را برای پروتئین انتخاب کنید.
 • خانواده خود را به نوشیدن آب زیاد تشویق کنید.
 • نوشیدنی های شیرین را محدود کنید.
 • مصرف قند و چربی اشباع شده را محدود کنید.
 • به یاد داشته باشید که تغییرات کوچک هر روز می تواند به موفقیت منجر شود!

وسوسه های پر کالری را محدود کنید

کاهش در دسترس بودن میان وعده های پرچرب و پر قند یا شور می تواند به کودکان شما در ایجاد عادات غذایی سالم کمک کند. فقط به فرزندان خود اجازه دهید که این غذاها را به ندرت بخورند ، تا واقعاً خوراکی باشند! در اینجا نمونه هایی از میان وعده های ساده ، کم چرب و کم شکر تهیه می شود که 100 کالری یا کمتر دارند:

 • 1 فنجان هویج ، کلم بروکلی یا فلفل دلمه ای با 2 قاشق غذاخوری هوموس.
 • یک سیب یا موز متوسط.
 • 1 فنجان زغال اخته یا انگور.
 • یک چهارم فنجان ماهی تن که در یک برگ کاهو پیچیده شده است.
 • چند چیپس کلم پیچ خانگی در اجاق گاز.

به کودکان کمک کنید که فعال بمانند

فعالیت بدنی منظم علاوه بر سرگرم کننده بودن برای کودکان ، مزایای سلامتی بسیاری نیز دارد ، از جمله:

 • تقویت استخوان ها.
 • کاهش فشار خون.
 • کاهش استرس و اضطراب.
 • افزایش عزت نفس.
 • کمک به مدیریت وزن.

کودکان 3 تا 5 سال باید در طول روز فعال باشند. کودکان و نوجوانان 6 تا 17 سال باید هر روز حداقل 60 دقیقه از نظر جسمی فعال باشند. فعالیت هوازی را نیز در خود بگنجانید ، یعنی هر چیزی که باعث تپش قلب آنها می شود. همچنین فعالیت های تقویت استخوان مانند دویدن یا پرش و فعالیت های تقویت عضلات مانند کوهنوردی یا فشارهای ورزشی را نیز در بر بگیرید. جزییات را ببینید.

به یاد داشته باشید که کودکان از بزرگسالان تقلید می کنند. شروع فعالیت بدنی به برنامه های معمول خود و شروع تشویق کودک به پیوستن شما.

زمان کم تحرکی را کاهش دهید

اگرچه کم تحرکی در زمان مطالعه و انجام تکالیف درسی مناسب است ولیکن زمان تماشای تلویزیون ، بازی های ویدیویی یا وب گردی کودکان بیش از 2 ساعت میتواند باعث بروز عوارض بسیاری در زندگی کودک شود و بایستی این زمان به زیر دو ساعت در روز کاسته شود.  علاوه بر این ، آكادمی اطفال آمریكا دیدن كودكان از 2 سال یا كمتر را برای تلویزیون توصیه نمی كند. در عوض ، کودکان را تشویق کنید تا فعالیتهای سرگرم کننده ای را با اعضای خانواده یا به تنهایی به صورت فعالیت های حرکتی پر جنب و جوش انجام دهند ،

از خواب کافی اطمینان حاصل کنید

خواب ناکافی باعث می شود بیشتر غذا بخوریم و از نظر جسمی تحرک کمتری داشته باشیم. کودکان بیشتر از بزرگسالان به خواب احتیاج دارند و میزان آنها با توجه به سن متفاوت است. خوابیدن به مقدار کافی برای کودکان در رشد و سلامت آنها بسیار مهم است و از بروز بیماری بسیاری همچون تشدید بیماری بیش فعالی و … جلوگیری مینماید.

2-شرکت در فعالیتهای بدنی روزانه بر اساس سن برای جلوگیری از بیش فعالی

کودکان برای کنترل بیش فعالی به چه میزان فعالیت بدنی نیاز دارند؟ این به سن کودک شما بستگی دارد و از فعالیت در طول روز برای کودکان پیش دبستانی (سنین 3 تا 5 سال) تا فعالیت 60 دقیقه یا بیشتر برای کودکان و نوجوانان سنین مدرسه (سنین 6 تا 17 سال) را شامل می شود. ) این ممکن است خیلی زیاد به نظر برسد ، اما نگران نباشید! کودک شما ممکن است از قبل میزان فعالیت بدنی توصیه شده را داشته باشد. و به زودی همه روشهای آسان و لذت بخشی را برای کمک به کودک در انجام توصیه ها پیدا خواهید کرد. فرزند خود را به شرکت در فعالیتهایی متناسب با سن ، لذت بخش و متنوع و پر جنب و جوش تشویق کنید نه بازی های کامپیوتری و یا دیدن تلوزیون به مدت بیش از دو ساعت در روز.

سطوح توصیه شده برای کودکان در سن پیش دبستانی (سنین 3 تا 5 سال) بایدگفت که کودکان در سنین پیش دبستانی (سنین 3 تا 5 سال) برای رشد و نمو باید از نظر جسمی در طول روز فعال باشند.مراقبان ف معلمان و والدین باید کودکان در سنین پیش دبستانی را هنگام بازی تشویق به فعالیت پر جنب و جوش بدنی نمایند.

سطوح توصیه شده برای کودکان و نوجوانان مدرسه ای (سنین 6 تا 17 سال) کودکان و نوجوانان 6 تا 17 سال باید هر روز 60 دقیقه (1 ساعت) یا بیشتر با شدت متوسط ​​تا شدید فعالیت بدنی ، از جمله هوازی روزانه – و فعالیت هایی که باعث تقویت استخوان ها می شوند (مانند دویدن یا پریدن) – 3 روز در هفته و این باعث ایجاد عضلات می شود (مانند کوهنوردی یا انجام فشارهای سنگین) – 3 روز در هفته.

کودکان برای کنترل بیش فعالی و رشد سالم به فعالیت بدنی نیاز دارند

این سه نوع فعالیت بدنی باید هر هفته برای کودکان و نوجوانان لحاظ شود:

·         فعالیت هوازی

بیشتر 60 دقیقه فعالیت بدنی روزانه کودک شما باید فعالیت های هوازی مانند راه رفتن ، دویدن یا هر چیزی باشد که باعث تپش قلب آنها می شود. علاوه بر این ، آنها را تشویق کنید که حداقل 3 روز در هفته فعالیت های هوازی انجام دهند که باعث می شود سریع نفس بکشند و قلبشان به تپش بیفتد.

·        تقویت عضله

حداقل 3 روز در هفته به عنوان بخشی از 60 دقیقه روزانه کودک یا بیشتر ، فعالیت های تقویت عضله مانند کوهنوردی یا انجام فشارهای سنگین را در آن بگنجانید.

·         تقویت استخوان

فعالیت های تقویت استخوان ، مانند پرش یا دویدن ، حداقل 3 روز در هفته به عنوان بخشی از 60 دقیقه روزانه کودک شما یا بیشتر.

در اینجا دو روش برای فکر کردن در مورد یک فعالیت هوازی با شدت متوسط ​​و شدید وجود دارد:

در مقیاس 0 تا 10 ، جایی که نشستن 0 است و بیشترین میزان فعالیت آن 10 است ، فعالیتی با شدت متوسط ​​5 یا 6 است. وقتی کودک شما فعالیتی با شدت متوسط ​​انجام می دهد ، قلب او تندتر می زند و احساس ضعف خواهد کرد نفس کشیدن بسیار سخت تر از حالت استراحت یا نشستن است. فعالیت با شدت شدید سطح 7 یا 8 است. هنگامی که کودک شما با شدت زیاد فعالیت می کند ، قلب او بسیار سریعتر از حد طبیعی می تپد و بسیار سخت تر از حالت طبیعی نفس می کشد.

مثال دیگر ، وقتی کودک شما هر روز صبح با دوستانش به مدرسه می رود. آنها احتمالاً فعالیت هوازی با شدت متوسط ​​انجام می دهند. اما در حالی که در مدرسه هستید ، هنگامی که کودک شما میدود ، یا دیگران را با تعویق در تعطیلات تعقیب می کند ، آنها احتمالاً فعالیت های شدیدی دارند.

منظور از فعالیت “متناسب با سن” چیست؟

برخی فعالیت های بدنی برای کودکان بهتر از بزرگسالان است. به عنوان مثال ، كودكان كوچكتر معمولاً هنگام انجام ژیمناستیك ، بازی در سالن ورزشی جنگل یا بالا رفتن از درختان ، عضلات خود را تقویت می كنند. کودکان معمولاً به برنامه های رسمی تقویت عضلات مانند بلند کردن وزنه احتیاج ندارند. با بزرگتر شدن کودکان و بزرگسالی ، ممکن است برنامه های وزنه برداری ساختاریافته را شروع کنند. به عنوان مثال ، آنها ممکن است این نوع برنامه ها را همراه با تمرینات تیم فوتبال یا بسکتبال انجام دهند.

3-محدود کردن میزان صفحه نمایش روزانه از تلویزیون ، رایانه ، تلفن و سایر وسایل الکترونیکی

طبق گزارش بنیاد خانواده آمریکا بچه های 8 تا 18 ساله به طور متوسط هر روز 7.5 ساعت عظیم جلوی صفحه نمایش مختلف برای سرگرمی می گذرانند که 4.5 ساعت از آنها صرف تماشای تلویزیون می شود. در طول یک سال ، این به 114 روز کامل می رسد که یک صفحه نمایش را برای سرگرمی تماشا می کنید. این فقط زمانی است که آنها برای سرگرمی در مقابل صفحه نمایش می گذرانند. زمانی را که آنها برای آموزش در مدرسه یا در خانه برای مشق شب در کامپیوتر می گذرانند شامل نمی شود.

بنیاد خانواده آمریکا به والدین کودکان توصیه اکید مینماید که  هر روز حداقل 60 دقیقه فعالیت بدنی داشته باشند. زمانی که بچه ها برای تماشای تلویزیون ، بازی های ویدیویی ، وب گردی می گذرانند ، زمانی است که می توانند سلامتی خود را افزایش داده و در صورت وجود بیش فعالی و ADHD از عوارض آن بکاهند .

بیش فعالی چیست ADHD چیست

4-دریافت مقدار خواب توصیه شده هر شب بر اساس سن

چه مقدار خواب نیاز دارم؟ اینکه افراد و کودکان چه مقدار خواب نیاز دارند با افزایش سن تغییر می کند. عدم وجود خواب کافی نیز میتواند بر بیش فعالی و افزایش علائم ADHD بیافزاید. در ذیل با توجه به رده های سنی خواب مورد نیاز گروه سنی توصیه شده است.

 • نوزاد 0-3 ماه 14-17 ساعت (بنیاد ملی خواب)
 • نوزاد 4–12 ماهه 12–16 ساعت در 24 ساعت (شامل چرت زدن)
 • کودک نوپا 1-2 سال 11-14 ساعت در 24 ساعت (شامل چرت زدن)
 • پیش دبستانی 3–5 سال 10–13 ساعت در 24 ساعت (شامل چرت زدن)
 • سن مدرسه 6–12 سال 9–12 ساعت در 24 ساعت
 • نوجوان 13-18 سال 8-10 ساعت در 24 ساعت
 • بزرگسالان 18–60 سال 7 ساعت یا بیشتر در هر شب
 • 61-64 سال 7-9 ساعت
 • 65 سال به بالا 7–8 ساعت

اگرچه میزان خواب هر روز مهم است. اما جنبه های دیگر خواب نیز کمک آن به کنترل و کاهش علائم بیش فعالی است. کیفیت خوب خواب نیز ضروری است. علائم کیفیت پایین خواب عبارتند از: احساس آرامش نکردن حتی بعد از خواب کافی. بیدار شدن مکرر در طول شب و تجربه علائم اختلالات خواب. (مانند خروپف یا نفس نفس زدن). بهبود کیفیت خواب ممکن است توسط عادت های بهتر خواب یا تشخیص و درمان هر نوع اختلال خواب کمک کند.

برای بیش فعالی کودکان و بزرگسالان از متخصصین کمک بگیرید.

به بررسی تعریف بیش فعالی و علائم آن و علت بوجود آمدن بیش فعالی و روش های کنترل آن پرداختیم. حال به شدت توصیه میکنیم که برای تشخیص و درمان بیش فعالی از متخصصین آن حوزه کمک بگیرید. نه اینکه به صورت شخصی به درمان خانگی بیش فعالی طبق توصیه افراد غیر کارشناس بپردازید. بیش فعالی بیش از آنچیزی که فکر میکنید میتواند زندگی فرد را با مخاطرات جدی مواجه نماید. حوادث، اعتیاد و مشکلات در روابط اجتماعی با همسر و همکاران از جمله این مشکلات اند.

ADHD می تواند تا بزرگسالی ادامه یابد. برخی از بزرگسالان بیش فعالی دارند اما هرگز تشخیص داده نشده است. این علائم می تواند در محل کار ، خانه یا روابط ناخوشایند باشد. علائم ممکن است در سنین بالاتر متفاوت باشد. به عنوان مثال ، بیش فعالی بزرگسالان ممکن است به عنوان بی قراری شدید ظاهر شود. وقتی سن بیمار افزایش یابد ، علائم می توانند شدیدتر شوند.

زندگی با بیش فعالی، اختلال رفتاری فرد در طول عمر در روابط خانوادگی فرد نیز میتواند تاثیر گذار باشد. به غلط برای سالهای متمادی ، ADHD فقط به عنوان یک بیماری کودکان در نظر گرفته می شد.

اکنون می دانیم که این درست نیست. ADHD یک اختلال نوروبیولوژیک است که افراد را در طول عمر تحت تأثیر قرار می دهد. بیشتر بزهکار های اجتماعی دچار بیماری بیش فعالی بوده که درمان و کنترل نشده است. از این رو به شما خواننده محترم به جد توصیه میکنیم حتی یک لحظه برای درمان سریع آن درنگ نفرمایید . ( حال که درمان موثر بیش فعالی توسط تکنولوژی فوق پیشرفته لورتا در کشور فراهم گردیده )

در خصوص بیش فعالی خود یا کودکتان کمک بگیرید از:

در صورت هرگونه سوال و یا وجود مشکل بیش فعالی کودکان و بزرگسالان میتوانید با کارشناسان مجموعه مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر به شماره تماس 02144206861 از ساعت 9 صبح لغایت 22 هر روز حتی ایام تعطیل تماس بگیرید و سوالات خود را مطرح نمایید.

برای دیدن نتایج درمان بیش فعالی با لورتا عضو اینستاگرام مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر شوید.

اینستاگرام سایبر(cyberneuro )