درمان لورتا

درمان لورتا و ویژگی ها و مزایای آن

مهمترین ویژگی برجسته لورتا و درمان لورتا ، امکان اثرگذاری وتعدیل فعالیت نواحی عمقی مغز علاوه بر قشر مغز است که با روش های دیگر امکان پذیر نیست. به عنوان مثال با استفاده از درمان لورتا می توان فعالیت منطقه آمیگدالا (که منطقه ای در عمق مغز است که مسئول اصلی در ایجاد و تولید هیجانات به خصوص هیجان ترس و اضطراب است) را تعدیل و اصلاح کرد و به روند درمان افراد مبتلا به اضطراب، سرعت و کیفیت قابل توجهی افزود.
این امر قابل مقایسه با روش پیشرفته دیگر FMRI است که با دستگاه های بسیار گرانقیمت MRI و فقط به طور پژوهشی در آمریکا و اروپا انجام می‌شود. با این حال در روش درمان با لورتا ، دستگاه فوق پیشرفته لورتا نوروفیدبک می‌تواند با همان دقت مکانی در مغز، و با سرعت زمان اعمال فیدبک تا ۲۴ برابر سریعتر از FMRI (که باعث تاثیر گذاری سریع تر و کیفیت درمانی بهتر میشود) کارکرد مناطق عمقی مغز را تغییر دهد.
بعلاوه بوسیله متد و دستگاه های پیشرفته درمان لورتا، می توان به طور همزمان روی چندین و چند اختلال و چندین نقطه مغز کار کرد و تعداد جلسات درمانی را به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش داد. با روش درمان لورتا نوروفیدبک می‌توان کار کرد بیش از ۹۰۰ شاخص و نقطه /عدد در مغز را به طور همزمان تعدیل و اصلاح کرد. در حالی که در روش‌های دیگر این میزان معمولاً در حد سه شاخص و نقطه/ عدد در مغز است و این قابلیت درمان با لورتا در نوع خود بسیار شگفت انگیز می باشد.

پیشنهاد می کنیم مقاله لورتا نوروفیدبک چیست  را برای درک ابتدایی از لورتا مطالعه فرمایید.

درمان لورتا

مزیت دیگر درمان با لورتا کاهش تعداد جلسات درمانی بیمار است . عمدتا در روش های درمان با قرص و دارو بیمار در طول دوره درمان چند ساله قرار میگیرد. در حالی که در درمان لورتا دوره چند ساله درمان به حدود 30 جلسه  تقلیل می یابد . کند ترین روش درمان با لورتا بصورت دو جلسه در هفته است که با احتساب آن کل دوره درمان حداکثر 4 ماه طول می کشد.

از سوی دیگر در درمان با لورتا نسبت به دیگر روش های درمانی مانند دارو درمانی و … میزان رفت و آمد و زمان صرف شده بیمار برای درمان به شدت کمتر و به تبع آن هزینه های بیمار بسیار پایین تر می باشد تا جاییکه در روش درمان لورتا ،در مقایسه با روش‌های درمانی دیگر، کاهش بسیار زیادی در مدت زمان و هزینه ایاب ذهاب ، هزینه دارو ، هزینه نگرانی های والدین و … رقم می خورد و از این رو برای زندگی شهری مدرن ،و افرادی که با محدودیت زمان و رفت‌وآمد مواجه هستند ، درمان با لورتا بسیار مناسب است.
علاوه بر تاثیرات درمان لورتا، که حیطه های بسیار وسیع‌تری را در بر می‌گیرد، از لورتا می‌توان به عنوان ابزاری موثر و سریع برای افزایش و بهبود عملکرد تمامی افرادی که به تمرکز و توان مغزی بالایی برای انجام امور خود نیازمندند استفاده میشود . با لورتا امروزه ورزشکاران حرفه‌ای ،کنکوری‌ها، مدیران، نظامیان ،و افراد با مشاغل حساس و خاص ، وهمه کسانی که شغل های پر فشار و زمان کم در تصمیم گیری های حساس دارند ، خود را برای یک زندگی موفق تر آماده میکنند و به این فرآیند ارتقا عملکرد مغز گویند .

امروزه لورتا فصل جدیدی از درک و کنترل دقیق بر فعالیت مغزی انسان را رقم زده و پزشکان میتوانند با کنترل دقیق فعالیت های مغزی بیمار ، نقاط ضعف عمل اختلالاتی همچون بیش فعالی و اضطراب و … شناسایی و با ارتقا عملکرد مغز در این بخش ها باعث درمان موثر و سریع و بدون عوارض برای بیماران باشند .

چه اختلالاتی را می‌توان با لورتا درمان کرد؟

در حال حاضر از لورتا بر روی طیف گسترده‌ای از بیماری‌های خلقی و شناختی استفاده می شود .اما چند اختلال وجود دارند که لورتا بر آنها بسیار موثر است. این اختلالات عبارتند از اختلال بیش فعالی همراه با کمبود توجه ،اختلالات یادگیری ،اختلالات اضطرابی و وسواس، تیک و توره. 

درمان لورتا

برای دیدن تاثیرات درمان لورتا بر روی بیماران و شنیدن نظرات ایشان به اینستاگرام سایبر به آدرس ذیل مراجعه فرمایید :

اینستاگرام مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر

درمان لورتا

درمان لورتا، آخرین و پیشرفته ترین نسل درمان مداخلات غیرتهاجمی در مغز است که برای نخستین بار در ایران، در مرکز سایبر، شعبه مرکزی تبریز و مطب تهران، راه اندازی می شود.

در این روش بدون استفاده از قرص ، دارو ، جراحی ، شوک الکتریکی و یا ارسال امواج مغناطیستی به صورت کاملا ایمن و غیر تهاجمی به درمان موثر بیمار پرداخته می شود.

در این روش بیمار با مراجعه به مرکز و اعلام شرح حال و علائم بیماری خود به پزشک متخصص مقدمات معاینه پزشک را فراهم مینماید . پزشک با استفاده از دستگاه فوق پیشرفته لورتا نوروفیدبک و کلاه نوار مغزی نقشه مغزی بیمار را  تهیه مینماید و سپس با توجه به نقشه مغزی بیمار نقاط قابل درمان با لورتا شناسایی میشود. 

در درمان لورتا مهمترین قسمت تهیه پروتکل درمانی بیمار است . پزشک متخصص با تهیه و تدوین پروتکل درمانی مناسب برای هر بیمار مشخص مینماید که فرد درمانگر در هر جلسه بایستی چگونه به درمان بیمار با لورتا بپردازد . در این روش حد اکثر در سی جلسه 90 % بیماران به بهبودی کامل دست می یابند و برای همیشه از مصرف قرص و دارو رهایی می یابند.

درمان لورتا چه ویژگی ها و مزایایی دارد ؟

درمان لورتا ویژگی ها و مزایای بسیاری نسبت دیگر روش های درمانی و حتی روش درمانی با  نوروفیدبک معمول و سنتی دارد. مهمترین ویژگی برجسته درمان لورتا، امکان اثرگذاری و تعدیل فعالیت نواحی عمقی مغز است که با نوروفیدبک معمول به هیچ وجه چنین امکانی وجود ندارد. چراکه در نوروفیدبک معمول فقط امکان ثبت کارکرد قشر مغز(لایه بیرونی مغز که به کورتکس معروف است) وجود دارد و مناطق عمقی مغزی تاثیری از درمان نمی گیرند.

در درمان لورتا از تکنولوژی بسیار پیشرفته ای در ثبت نورورن های مغزی استفاده میگردد .به عنوان مثال با استفاده از لورتا می توان فعالیت منطقه آمیگدالا (که منطقه ای در عمق مغز است که مسئول اصلی در ایجاد و تولید هیجانات به خصوص هیجان ترس و اضطراب است) را تعدیل و اصلاح کرد و به روند درمان افراد مبتلا به اضطراب، سرعت و کیفیت قابل توجهی افزود.

این قابلیت درمان لورتا قابل مقایسه با روش پیشرفته دیگر نوروفیدبک به نام fMRI نوروفیدبک است که با دستگاههای بسیار بسیار گرانقیمت MRI و فقط بطور پژوهشی در آمریکا و اروپا انجام می شود. با این حال این روش می تواند با همان دقت مکانی در مغز، و با سرعت زمان اعمال فیدبک تا 24 برابر سریعتر از fMRI (که باعث تاثیرگذاری سریع تر و کیفیت درمانی بهتر می شود) و با قیمت حدود یکصد برابر کمتر از fMRI ، کارکرد مناطق عمقی مغز را تغییر دهد.

درمان لورتا
بعلاوه با این درمان، می توان به طور همزمان روی چندین و چند اختلال و چندین نقطه مغز کار کرد و تعداد جلسات درمانی را بطور قابل ملاحظه ای کاهش داد. با این درمان می توان کارکرد بیش از 900 شاخص و نقطه/عدد در مغز را بطور همزمان تعدیل کرد! در حالی که در نوروفیدبک معمول و سنتی این میزان فقط منحصر به سه شاخص و نقطه/عدد در مغز است.

مزایای دیگر

مزیت دیگر، کاهش تعداد جلسات از حدود ۵۰ جلسه نوروفیدبک معمول، به حدود ۳۰ جلسه در لورتا است. بعلاوه تعداد جلسات در هفته نیز از سه جلسه به دو جلسه کاهش می یابد. بنابراین میزان رفت و آمد و زمان صرف شده در این روش، در مقایسه با روشها و نسل های قدیمی نوروفیدبک، کاهش بسیار زیادی می یابد و از این رو برای زندگی شهری مدرن، و افرادی که با محدودیت زمان و رفت و آمد مواجه هستند، بسیار مناسب است.
علاوه بر تاثیرات درمانی لورتا، که حیطه های بسیار وسیع تری را نسبت به نوروفیدبک معمول در بر می گیرد، ازاین روش درمانی می توان به عنوان ابزاری موثر و سریع برای افزایش و بهبود عملکرد ورزشکاران حرفه ای، مدیران، نظامیان، و افراد با مشاغل حساس و خاص، و همه کسانی که شغل های پرفشار و زمان کم دارند، و مایل به استفاده از روشهای دارویی نیستند، استفاده کرد.
این درمان جدید و بسیار پیشرفته، از دی ماه ۱۳۹۵ برای نخستین بار در ایران، در مراکز سایبر در تهران و تبریز، در دسترس هموطنان عزیز قرار گرفته است.

آنالیز نقشه مغزی

نقشه مغزی (qEEG)نقشه مغزی مبتنی بر تحلیل کمی و ریاضیاتی امواج مغز است که اطلاعات بسیار بیشتر و دقیق تری از کارکرد مغز نسبت به نوار مغزی معمول ارایه می دهد. با آنالیز دقیق و درست نقشه مغزی می توان الگوهای بدکارکردی مغز، شدت اختلال و حتی منبع مغزی اختلال را به خوبی شناسایی کرد. در مرکز علوم اعصاب سایبر، تمامی نقشه های مغزی با استفاده از نرم افزار اورجینال نوروگاید محصول کشور آمریکا و توسط دکتر اسداله پور تحلیل و بررسی می شوند.

شکل ۱. نمونه ای از نقشه مغزی

نقشه مغزی

تحلیل درست و دقیق نقشه مغزی بسیار مهم و حیاتی است چرا که تمامی درمان ها و پروتکل های درمانی درمانهای علوم اعصاب، بر پایه نقشه مغزی طراحی می شوند. از کاربردهای دیگر نقشه مغزی، پایش روند هر نوع درمان و میزان پاسخ بیمار به درمان انجام شده است. شکل ۱ نمونه ای از نقشه مغزی انجام شده در مرکز سایبر است.

از سال ۲۰۰۰ به این سو، آنالیز نقشه مغزی یک گام بزرگ به ‍پیش رفت و با حل مساله معکوس از سوی دانشمند سوییسی، روبرتو پاسکال-مارکی، امکان محاسبه فعالیت همه مناطق عمقی مغز از طریق EEG فراهم شد. این فناوری با نام آنالیز لورتا، این امکان را فراهم کرد که با دقت حدود ۹۰ درصد fMRI، کارکرد هر منطقه از مغز به خصوص مناطق ساب کورتیکال بررسی و اندازه گیری شود.

شکل ۲. نمونه ای از آنالیز لورتا و مکان یابی امواج در مغز

آنالیز مغز در درمان لورتا

در سال ۲۰۰۶ نسخه استاندارد شده لورتا منتشر شد و از سال ۲۰۱۷، شرکت اپلاید نوروساینس آمریکا، نسخه ویژه لورتا برای کاربرد آسان تر در نرم افزار نوروگاید را معرفی کرد (شکل ۲ و ۳). این آنالیز می تواند به خوبی در مکان یابی مغزی اختلالات مختلف روانپزشکی و نورولوژی مانند میگرن، صرع، انواع اضطرابها، بیش فعالی و عدم تمرکز، اختلالات یادگیری و دیگر انواع اختلالها به کار برده شود. لطفا ما را در اینستاگرام هم دنبال کنید:

اینستاگرام مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر

نمونه ای از روش درمان لورتا

لطفا جهت دیدن نمونه ای از این روش  بر روی ویدیو های زیر کلیک کنید.