درمان بیش فعالی در کودکان

درمان بیش فعالی کودکان و بررسی مضرات هر روش

هنگامی که کودک با اختلال بیش فعالی کودکان (ADHD) از سوی پزشک متخصص تشخیص داده می شود ، والدین اغلب نگران هستند که کدام روش درمانی برای کودک آنها مناسب است. گزینه های درمانی مختلفی وجود دارد و آنچه که بهترین نتیجه را دارد می تواند به کودک و خانواده فرد بستگی داشته باشد. برای یافتن بهترین گزینه ها ، توصیه می شود ابتدا به روش های کلی درمان بیش فعالی در کودکان آشنا شوید و سپس فراخور حال کودک و خود روش برتر را برگزینید.

به طور کلی در درمان بیش فعالی کودکان سه روش علمی بیشتر وجود ندارد و کلیه روش های درمانی بیش فعالی در این سه دسته قرار میگیرد . لازم به ذکر است بجز روش درمان نوع اول که روش درمان پیشرفته با لورتا نوروفیدبک است روش های درمانی دیگر فقط به عنوان کنترل کننده بیماری در کودک مورد استفاده قرار میگیرد و به مانند تجویز عینک برای کودک دچار اختلال بینایی است و هیچگاه درمان موثر را حاصل نمی آورد و تنها روش درمان موثر بیش فعالی روش اول که همان روش درمان با تکنولوژی پیشرفته لورتا می باشد است.

انواع روش های درمان بیش فعالی در کودکان

انواع روش های درمان بیش فعالی در کودکان را میتوان بر سه دسته تقسیم بندی نمود که شامل این موارد است :

  1. روش درمان با دستگاههای پیشرفته لورتا ( تنها روش درمان موثر بیش فعالی است )
  2. استفاده از داروی بیش قعالی یزرگسالان و کودکان ( اعم از داروهای محرک، غیر محرک و سنتی )
  3. رفتار درمانی و مدیریت رفتار کودک به همراه آموزش برای والدین و …

هریک از روش های فوق دارای محدودیت هایی بوده و برای گروه سنی خاصی مناسب می باشند و همچنین دارای معایب و مضراتی نیز می باشند که در ذیل به هریک از آنها اشاره خواهیم نمود .

درمان بیش فعالی کودکان با روش استفاده از تکنولوژی پیشرفته لورتا نوروفیدبک

همانطور که در ابتدا مقاله توضیح داده شدن تنها روش موثر درمان بیش فعالی در تمامی رده های سنی ، روش درمان با لورتانوروفیدبک است . لورتا نوروفیدبک به زبان ساده استفاده از دستگاه لورتا نوروفیبدبک برای تاثیر گذاری بر لایه های عمیق مغزی فرد است . در این متد نقشه مغزی بیمار با استفاده از این دستگاه برداشت و سپس متخصص با توجه به نقشه مغزی بیمار اقدام به تجویز پروتکل های درمانی برای وی مینماید. درمانگر با توجه به پروتکل های تجویزی متخصص اعصاب و روان، در طول درمان سعی در بهبود عملکرد مغزی بیمار میشود. لورتا نوروفیدبک یک روش درمان جدید است که عمدتا در کشورهای پیشرفته امروزه در حال اجراست . این روش درمان یکی از روش های درمانی پر هزینه در کشورهای پیشرفته محسوب میگردد که همینک در کشور ما ایران نیز این روش درمان با همت دکتر امین اسد اله پور در مراکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر با قیمتی بسیار ارزان قابل دسترس هم وطنان عزیز می باشد. از جمله کشور هایی که از این روش درمان بیش فعالی در کودکان بهره گیری میکنند میتوان از کشور انگلستان ، آمریکا، کانادا سنگاپور و روسیه و تایلند و… نام برد.

درمان بیش فعالی در کودکان

در روش درمان بیش فعالی با لورتا نوروفیدبک ، فرد بیمار به صورت موثر درمان میگردد و دیگر نیازی به مصرف قرص و دارو و … ندارد . این روش تنها روش درمان موثر بیش فعالی در دنیاست که بدون عوارض جانبی و بستری شدن و جراحی وجود دارد . نکته قابل اهمیت در این روش درمان نحوه تجویز پروتکل برای بیمار است و پزشک متخصص بایستی به درستی پروتکل درمانی را برای بیمار تجویز نماید .

حداقل سن لازم برای شروع درمان بیش فعالی در کودکان سن 5 سالگی می باشد و این روش درمان در کودکان و جوانان و بزرگسالان و تمامی رده های سنی قابل اجراست. این روش درمان بیش فعالی در کودکان و بزرگسالان دارای هیچگونه عوارض خاصی در بیمار نبوده و تنها محدودیت آن این است که بیمار می بایست تمامی جلسات درمانی را پشت سرهم و با فاصله زمانیکه درمانگر مشخص مینماید ، حضور یابد . در این روش درمان بیش فعالی در کودکان و بزرگسالان از هیچ نوع جراحی و یا دارو درمانی استفاده نمیشود و فرد بیمار در مرکز حضور بهم رسانیده و بر روی صندلی می نشیند و کلاه مخصوص بر روی سر او نصب میگردد و با راهنمایی درمانگر به علائم مشاهده شده بر روی مونیتور پاسخ می دهد . از جلسه درمانی ششم علایم بهبود در بیمار به شدت مشخص میگردد . هزینه این روش درمانی بسته به تعداد جلساتی که متخصص در پروتکل درمانی تعیین مینماید در سال 1399 حداکثر مبلغ هفت میلیون تومان در مرکز علوم سایبر تعیین شده است که بیمار میتواند در حین دوره اقدام به پرداخت آن نماید.

مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر در کشور به لطف خداوند متعال و به همت دکتر امین اسد اله پور توانسته این روش درمان را از سال 1395 با بروزترین تجهیزات آن وارد کشور نماید و ارائه خدمات درمانی را با هزینه ای بسیار اندک در اختیار تمامی اقشار جامعه قرار دهد. در این مرکز درمانی پروتکل های درمان بیش فعالی کودکان و بزرگسالان با توجه به حساسیت های موجود توسط شخص آقای دکتر امین اسداله پور که به عنوان پدر علم لورتا ایران شناخته میشود، برای تک تک بیماران نوشته میشود و بیماران حداکثر تا سی جلسه درمانی بهبود کامل حاصل می نمایند.

درصورت داشتن هرگونه سوال میتوانید با کارشناسان و روانشناسان متبحر مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر در تمامی ایام کاری از ساعت 9 لغایت 22 به شماره تلفن 02144206861  تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان تلفنی ایشان بهره مند گردید.

برای اطلاعات از نتایج درمان بیش فعالی کودکان و کیفیت عملکرد مرکز علوم اعصاب سایبر میتوانید به اینستاگرام مرکز مراجعه تا از زبان صدها والدین کودکان بیش فعال تاثیر این روش درمان در مرکز علوم اعصاب سایبر را بشنوید  .

لطفا ما را در صفحه اینستاگرام خود دنبال کنید:

ایستاگرام سایبر

اینستاگرام مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر

درمان بیش فعالی کودکان با روش دارو درمانی

همانطور که در بالا عنوان کردم بغیر از روش درمانی لورتا در درمان بیش فعالی هیچ روش درمان موثر وجود ندارد و روش های دیگر برای کاهش و کنترل علائم بیش فعالی در کودکان کاربرد دارد در این قسمت سعی در معرفی روش دارو درمانی در درمان بیش فعالی کودکان خواهیم نمود. به شدت به والدین محترم توصیه میکنیم از آنجا که تشخیص بیش فعالی کودکان حداقل در سن 4 سال تمام می باشد ، قبل از 5 سالگی کودک از روش دارو درمانی استفاده نکنید . برای کودکان مبتلا به ADHD کمتر از 6 سال ، آکادمی اطفال آمریکا (AAP) درمان با لورتا و آموزش والدین در زمینه مدیریت رفتار را به عنوان اولین خط درمان ، قبل از آزمایش دارو ، توصیه می کند. همچنین این مرکز تجویز دارو را برای کودکان 6 سال به بالا مجاز می داند . همچنین این مرکز توصیه میکند که دارو درمانی و رفتار درمانی با یکدیگر تلفیق شود و برای کودکان بالای 12 سال توصیه به مداخله رفتاری معلم و مربی نیز در هنگام آموزش و در مدارس دارد. این مرکز تاکید بر این دارد که دارو درمانی به مفهوم درمان موثر بیش فعالی نبوده و فقط راهی برای کمتر کردن علائم بیماری بیش فعالی کودکان است .

درمان بیش فعالی در کودکان

دارو می تواند کمک کند والدین علائم بیش فعالی کودکان خود را در زندگی روزمره کنترل کنند و به آنها کمک می کند رفتارهایی را که با خانواده ، دوستان و … دارند را بهینه نمایند. انواع مختلفی از داروها برای درمان بیش فعالی در کودکان از سن 6 سالگی به بعد مورد تایید FDA هستند. این دارو ها را میتوان به دو دسته دارو های محرک و داروهای غیر محرک طبقه بندی نمود .

داروهای محرک در درمان بیماری بیش فعالی کودکان اثر سریع تری داشته و در خط مقدم تجویز پزشکان قرار دارند و در کشور نیز پزشکان قدیمی بیشتر از تجویز داروهای محرک برای درمان اختلال بیش فعالی کودکان استفاده میکنند . البته عوارض دارو های محرک نیز کمی بیشتر از عوارض جانبی مصرف دارو های غیر محرک است و در مواقعی که بیمار نسبت به مصرف داروهای محرک حساسیت و یا محدودیتی  داشته باشد پزشکان به تجویز دارو های غیر محرک روی می آورند .داروهای غیر محرک برای درمان بیش فعالی کودکان در سال 2003 مورد تأیید قرار گرفتند. آنها به سرعت محرک ها کار نمی کنند ، اما تأثیر آنها می تواند تا 24 ساعت ادامه داشته باشد.

داروها می توانند به طور متفاوتی روی کودکان تأثیر بگذارند و می توانند عوارضی مانند کاهش اشتها یا مشکلات خواب برای کودک ایجاد نمایند . ممکن است یک کودک به یک دارو پاسخ خوبی دهد اما به داروی دیگر جواب ندهد. انتخاب نوع دارو با پزشک متخصص بوده و به هیچ عنوان نبایست والدین سرخود اقدام به تجویز دارو برای کودک نمایند.

پزشکان و روانشناسان ممکن است لازم بدانند داروها و دوزهای مختلف را امتحان کنند تا نتایج را در کودک بیمار با گذشت زمان مشاهده و دوز دارو را تنظیم کنند تا تعادل مناسبی بین فواید و عوارض جانبی پیدا کنند. برای والدین مهم است که با درمانگر و پزشک متخصص کودک خود در پیدا کردن دارویی که برای کودک آنها مناسب است ، همکاری کنند.

دارو درمانی به عنوان کاهنده علائم بیش فعالی در کودک شناخته میشود و منجر به درمان موثر نمی شود و روش درمانی بلند مدت است و کودک مجبور است تا آخر عمر از دارو برای کاهش علائم بیش فعالی استفاده نماید . در روش دارو درمانی بیش فعالی ، نبایست از عوارض داروهای تجویزی غافل ماند و همچنین برای دریافت بهترین نتایج دارو درمانی حتما بایستی کودک به موقع و به میزان دوز مجاز دارو های خود را دریافت نماید.

درصورت داشتن هرگونه سوال میتوانید با کارشناسان و روانشناسان متبحر مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر در تمامی ایام کاری از ساعت 9 لغایت 22 به شماره تلفن 02144206861  تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان تلفنی ایشان بهره مند گردید.

رفتار درمانی ، از جمله آموزش برای والدین

اختلال بیش فعالی در کودکان نه تنها توانایی کودک در توجه و یا نشستن در مدرسه را تحت تأثیر قرار می دهد ، بلکه بر روابط او با خانواده و سایر کودکان نیز بسیار تأثیر گذار است. کودکان مبتلا به بیش فعالی اغلب رفتارهایی از خود نشان می دهند که می تواند برای دیگران بسیار مخل باشد. رفتار درمانی یک گزینه درمانی است که می تواند به کاهش این رفتارها کمک کند. معمولاً به محض تشخیص بیش فعالی در کودک می توان رفتار درمانی را شروع کرد.

اهداف رفتار درمانی یادگیری یا تقویت رفتارهای مثبت و از بین بردن رفتارهای ناخواسته یا مشکل ساز است. رفتار درمانی برای درمان بیش فعالی در کودکان می تواند شامل موارد زیر باشد :

  • آموزش والدین در مدیریت رفتار کودک بیش فعال
  • رفتار درمانی با کودک دچار اختلال بیش فعالی
  • مداخلات رفتاری در معلمان و مربیان مهد کودک و مدرسه برای کودک بیش فعال

اگر اهداف رفتار درمانی به ترتیب اشاره شده در فوق از همان ابتدای کودکی( 4 سالگی کودک نوپا ) رعایت گردد میتواند در کاهش علائم بیش فعالی کمک نماید . ولیکن به خاطر داشته باشید که رفتار درمانی نیز مانند روش درمانی بیش فعالی با دارو، با هدف کنترل رفتار و کاهش علائم بیش فعالی در کودک انجام میشود و به عنوان درمان موثر بیش فعالی کودک محسوب نمیگردد.

درمان بیش فعالی در کودکان

21 نکته مهم برای والدین در مورد درمان بیش فعالی درکودکان

1- در مورد کودک نوپا و نوزاد که زیر سن 4 سال تمام است، نمی شود به طور قطع تشخیص بیماری بیش فعالی داد مگر به تشخیص پزشکان بسیار حاذق و در مورد این کودکان به شدت توصیه میکنیم از دارو درمانی استفاده نکنید .

2- بهترین روش درمان موثر بیش فعالی برای کودکان 5 سال به بالا روش درمان با تکنولوژی پیشرفته لورتا نوروفیدبک است که هیچگونه عوارضی ندارد و درزمانی کم به صورت موثر درمان میگردد.

3- بیماری بیش فعالی در کودکان را به هیچ وجه ساده نگرفته و از این مورد سرسری عبور نکنید .چون میتواند آینده کودک شما را دچار مخاطرات بسیار جدی نماید.

4- عوارض دارو درمانی در کودکان با سن پایین تر بسیار بیشتر از عوارض دارو درمانی در کودکان بزرگتر است.

5- هنوز مطالعات بر عوارض طولانی مدت داروها ادامه دارد و تمامی جنبه های آن برای جامعه پزشکی مشخص نشده است.

6- اگر از دارو درمانی استفاده میکنید حتما رفتار درمانی را نیز در کنار آن برای کودک اجرا نمایید. تحقیقات نشان داده است که دارو درمانی و رفتاردرمانی و آموزش والدین و معلمان کودک توامان تاثیرات بیشتری بر کاهش علائم اختلال بیش فعالی در کودک دارد.

7- بیش فعالی به هیچ عنوان به خودی خود درمان نمیشود و با افزایش سن کودک به دلیل آنکه نقش فرد در اجتماع تغییر میکند نتیجتا علائم این بیماری نیز تغییر می نماید. در این راستا میتوانید مقاله ” علائم بیش فعالی در بزرگسالان ” را مطالعه فرمایید.

8- تاکنون هیچ مقاله علمی که تاثیر مصرف قند و شکر را بر روی افزایش علائم بیش فعالی در کودکان به اثبات رسانده باشد ، وجود ندارد و این یک باور غلط در میان مردم است که پشتوانه علمی ندارد.

9- برای زندگی کودک دچار اختلال بیش فعالی سعی کنید یک روال منظم ایجاد نمایید از زمان بیدار شدن تا خوابیدن او و آنرا تکرار کنید.

10 – تا قبل از درمان بیش فعالی در کودکان، کودک خود را تشویق کرده و لوازم بازی و کیف مدرسه او را در مکان های مشخص قرار دهید و این رفتار را به کودک خود بیاموزید.

درمان بیش فعالی در کودکان

ادامه نکات مهم برای والدین

11- عواملی که باعث حواس پرتی کودک میشود در زمان انجام وظایف او حذف نمایید به عنوان مثال در زمان انجام مشق مدرسه تلوزیون را خاموش کنید.

12- گزینه های انتخابی کودک را برای خارج ساختن او از فشار و استرس محدود نمایید به عنوان مثال از او بخواهید از میان دو لباس ، یک گزینه را به عنوان پوشش مناسب خود را انتخاب نماید.

13- در زمان صحبت و درخواست از کودک خود ، خواسته خود را کوتاه و بسیار شفاف بیان کنید .

14- برنامه ریزی را به کودک خود بیاموزید و برای حل مسائل پیچیده به او یاد دهید که آن را به گام های ساده تر تبدیل نماید.

15 – شروع زود هنگام و پایان زود هنگام امور را به کودک خود بیاموزید تا سبب کاهش استرس های کودک و تسریع درمان بیش فعالی در کودکان میشود

17- برای موفقیت کودک خود اهداف کوچک و قابل دسترس و به همراه پاداش موفقیت در نظر بگیرید. گام های کوچک مهم هستند!

18- برای رفتار نامناسب کودک دچار اختلال بیش فعالی از حذف امتیازات و وقت استراحت او استفاده کنید و هرگز بر سر او فریاد نزنید ، تهمت نزنید و سرزنش نکنید و فراموش نکنید که از نظر آکادمی اطفال کشور آمریکا این کودک دچار معلولیت است.

19- فرصت های مثبت را برای او خلق کنید تا از استرس آنها بکاهید و اعتماد به نفس آنها افزایش یابد . نقاط قوت فرزندان خود را بیابید و در مورد آن نقطه قوت او را تشویق نمایید. خواه در خانه باشد و یا مدرسه خواه در زمینه ورزش باشد ،خواه در زمینه هنر و موسیقی

20- سبک زندگی سالمی را به فرزندان خود بیاموزید. غذای مقوی ، فعالیت بدنی زیاد و خواب کافی مهم است. آنها میتوانند از شدت بروز علائم بیش فعالی درکودکان بکاهند و روند کنترل و درمان بیش فعالی کودکان را سهل تر نمایند.

21- در اسرع وقت به درمان موثر بیش فعالی در کودکان با تکنولوژی لورتا نوروفیدبک بپردازید و خود و کودک عزیزتان را برای همیشه از شر این بیماری و اختلالات بیش فعالی کودکان برهانید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه درمان بیش فعالی کودکان میتوانید با مشاوران و کارشناسان تلفنی مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر به شماره تلفن 02144206861 در تمامی ایام کاری از ساعت 9 لغایت 22 تماس گرفته و سوالات خود را مطرح کنید . برای اطلاع بیش تر از بیش فعالی میتوانید این مقاله را هم مطالعه کنید.

امید است توانسته باشیم در این مقاله شما را با موضوع بیش فعالی کودکان و نحوه درمان بیش فعالی در کودکان آشنا کرده باشیم. برای مشاهده کودکان درمان شده در مرکز علوم روانشناسی و اعصاب سایبر و شنیدن و دیدن نظرات والدین کودکان میتوانید عضو شبکه اینستاگرام مرکز به آدرس زیر شوید :

ایستاگرام سایبر

اینستاگرام مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر