علائم و نشانه های بیش فعالی در کودکان

14 مورد از علائم بیش فعالی در کودکان را بشناسید

دلیل آنکه بایستی به دقت علائم بیش فعالی در کودکان را بشناسیم، تاثیرات بسیار زیاد این اختلال و بیماری در موفقیت و آینده کودک است. از آنجا که علایم بیش فعالی کودکان به خودی خود با رشد سنی کودک بهبود نمی یابد ، در تمامی مراحل زندگی و بزرگسالی فرد بیمار آسیب های بسیار زیادی مانند ترد شدن ، اختلال خواب، اختلال یادگیری ، اخراج از کلاس درس و اعتیاد به مواد مخدر را متحمل خواهد شد. در ادامه به بررسی هریک از نشانه های بیش فعالی کودکان می پردازیم.

در همین ابتدا مقاله برای آنکه خیالتان را راحت کنیم باید بگویم بیش فعالی به طور قطعی فقط با یک روش در دنیا قابل درمان است و آن روش درمان با استفاده از تکنولوژی نوروفیدبک می باشد که در این روش پیشرفته در کمتر از سه ماه کودک خود را می توانید بدون قرص و بستری نمودن و هرگونه عوارض جانبی برای همیشه از شر این بیماری برهانید. خوشبختانه به اهتمام و تلاش دکتر امین اسداله پور امروزه این تکنولوژی در ایران در دسترس شماست . برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر با تلفن 02144206861 در تمامی ایام کاری از ساعت 9 لغایت 22 تماس و مشاوره دریافت نمایید.

یکی از بیشترین سوالاتی که والدین و اطرافیان کودک از من میپرسند این است که آیا کودک ما دچار اختلال بیش فعالی است و در حقیقت علائم و نشانه های بیش فعالی در کودکان چیست ؟ برای پاسخ به این سوال بایستی تا پایان مقاله با ما همراه شوید . در این مقاله سعی کرده ام به زبانی ساده در مورد علایم بیش فعالی کودکان توضیحات جامعی ارائه دهم.

آیا کودک من دچار اختلال بیش فعالی است؟

تصمیم گیری در مورد کودک مبتلا به بیش فعالی روندی است که گام به گام و چند مرحله ای است و هیچ روش یکسانی مانند آزمایش خون و … در تعیین بیش فعالی کودکان وجود ندارد و پزشک متخصص با مطالعه شواهد و رفتار های کودک در تعامل با خود و دیگران به دنبال علائم این بیماری در کودک میپردازد. لازم به ذکر است برخی بیماری ها مانند اضطراب و افسردگی میتوانند علائم مشابهی با بیماری بیش فعالی داشته باشند. پس تشخیص وجود علائم بیش فعالی در کودک بر عهده پزشک متخصص و متبحر این حوزه می باشد و این علائم در بیش فعالی دختران متفاوت است . حال با این مقدمه به توضیح 14 علائم بیش فعالی در کودکان خواهیم پرداخت . تاکید میکنم این مقاله جهت آشنایی والدین با علائم بیش فعالی در کودکان می باشد و تشخیص وجود یا عدم وجود اختلال بیش فعالی در کودک بایستی توسط پزشک متبحر این حوزه صورت پذیرد.

علایم و نشانه های بیش فعالی در کودکان

ابتدا به توضیح 14 علائم بیش فعالی در کودکان می پردازیم و سپس به توضیحات بیشتر در مورد هریک از آنها خواهیم پرداخت .

14 نوع از علائم بیش فعالی در کودکان

در ذیل 14 نوع از علایم بیش فعالی در کودکان ذکر گردیده و به ترتیب به توضیح هریک از نشانه های وجود اختلال بیش فعالی در کودک خواهیم پرداخت قابل ذکر است که کودک دچار اختلال بیش فعالی حداقل می بایست 6 مورد از این نشانه ها را برای مدت حداقل 6 ماه و در تمامی مکان ها اعم از مهد کودک ، خانه، مدرسه و … از خود بروز دهد تا از این علایم به عنوان علائم بیش فعالی در کودکان یاد نمود. حال به بررسی هریک از این نشانه ها خواهیم پرداخت :

1. رفتار متمرکز بر خود

یکی از علائم بیش فعالی در کودکان رفتار متمرکز کودک بر خود است. در این نوع رفتار به نظر میرسد کودک بیمار در شناخت نیاز ها و خواسته های اطرافیان خود ناتوان بوده و اغلب تمامی نیاز های خود را در نظر میگیرد . از اینرو این کودک در انتظار نوبت کشیدن مشکل داشته و فعالیت های کودکان دیگر را قطع مینماید تا خود او به انجام آنها بپردازد. از رفتار متمرکز بر خود کودک میتواند دو نشانه دیگر نیز به عنوان شاهد این اختلال را مشاهده نمود :

  1. قطع کردن فعالیت ،بازی ،گفتگو و کار دیگران
  2. مشکل در انتظار نوبت خود

2. قطع کردن فعالیت های دیگران

همانطور که در بالا اشاره شد رفتار متمرکز بر خود کودک باعث میشود کودک در فعالیت یا گفتمان و یا بازی هایی که در آن عضو نیست به یکباره وارد شده و فعالیت دیگران را دچار اختلال نماید . از اینرو این رفتار باعث بروز اعتراض دیگران و برخورد با وی شده و نهایتا منجر به احتمال ترد شدن کودک از اجتماعات دیگر میگردد . از این رو از این نشانه نیز میتوان به عنوان یکی از علائم بیش فعالی در کودکان نام برد.

3. مشکل در انتظار نوبت آنها

یکی دیگر از علائم بیش فعالی کودکان این است که کودک مبتلا به این اختلال از آنجا که در درک خواسته های اطرافیان ناتوان می باشد بنابراین دلیلی بر خود نمی بیند که به رعایت صف و نوبت در کارهای مختلف بپردازد و این کودک در هنگام بازی با کودکان دیگر غالبا نوبت را رعایت نمیکند . از این نشانه نیز به عنوان یکی دیگر از نشانه های بیش فعالی کودکان میتوان یاد کرد .

4. آشفتگی عاطفی یکی دیگر از علائم بیش فعالی کودکان است.

کودکان دچار اختلال بیش فعالی ممکن است در کنترل احساسات و هیجانات خود دچار مشکل بوده و برخی مواقع بی دلیل به شدت خوشحال و یا عصبانی میشوند . این نوع رفتارها و عدم کنترل احساسات و هیجانات در کودکان بیش فعال بسیار بیشتر از کودکان معمولی می باشد و بروز این رفتارها مختص جا و مکان مشخصی نیست و اغلب در تمامی مکان های زندگی کودک از جمله مدرسه و منزل این رفتارهای نامناسب را در کنترل احساسات میتوان از وی مشاهده نمود.

5. فیجینگ یا نا آرامی

یکی دیگر از علایم بیش فعالی در کودکان فیجینگ است . کودکان دچار اختلال بیش فعالی اغلب نمیتوانند به آرامی بنشینند و وقتی مجبور به نشستن در صندلی هستند ، امکان دارد صندلی خود را بشکنند. این کودکان سعی در بلند شدن و دویدن و تکان خوردن بیش از اندازه و بیشتر از کودکان دیگر دارند.

6. انجام بازی به صورت پر سر و صدا یکی دیگر از علائم بیش فعالی کودکان است.

به علت وجود پریشانی در کودکان دچار اختلال بیش فعالی برای این کودکان بسیار دشوار است که در انجام بازی های خود فعالیت ای آرام و بی سر و صدا را انجام دهند از اینرو این کودکان تمایل بسیار بیشتری بر انجام فعالیت ها و بازی ها با صدای بلند و ناهنجار دارند .

7. کارها را ناتمام رها میکنند.

کودکان مبتلا به بیش فعالی ممکن است به انجام کارها و امور زیادی علاقه نشان دهند از این رو قبل از پایان یک کار ، کاری دیگر را که برای آنها جذاب است را شروع میکنند و در حقیقت در به اتمام رساندن وظایف و امور خود ناتوان و کم علاقه هستند.  به عنوان مثال ، آنها ممکن است پروژه ها ، کارهای خانه یا مشق شب را شروع کنند ، اما قبل از اتمام به سراغ مورد بعدی می روند که مورد توجه آنها قرار گیرد.

علائم بیش فعالی در کودکان

8 . عدم تمرکز یکی دیگر از علائم بیش فعالی در کودکان است.

عدم تمرکز و توجه نیز یکی دیگر از علایم و نشانه های بیش فعالی در کودکان است . کودکان دچار اختلال عدم تمرکز حتی ممکن است در مکالمه مستقیم با شما و در حالی که اذعان میدارند کلام شما را به درستی شنیده اند ، نتوانند تمرکز کافی را داشته و نتوانند جملات شما را تکرار نمایند. این کودکان اغلب در برقراری ارتباط دایم چشمی نیز دچار مشکل بوده و بهراحتی نمیتوانند ارتباط چشمی طولانی مدت با مخاطب خود برقرار سازند و دائم به مخاطب خود حس عدم تمرکز خود را با اعمالشان نشان میدهند. عدم توانایی کودکان دچار این اختلال باعث عدم موفقیت ایشان در انجام تکالیف و وظایف ایشان میگردد.

9. پرهیز از انجام کارهایی که به تلاش ذهنی طولانی نیاز دارند

یکی دیگر از علائم و نشانه های بیش فعالی کودکان تمایل و پرهیز آنها از انجام امور و فعالیت های ذهنی طولانی مدت است . از اینرو این کودکان به دلیل عدم تمرکز در انجام فعالیت هایی که به تلاش ذهنی پایدار و مداوم نیازمند است ناتوان بوده و از انجام آن امور اجتناب می نمایند و بر اساس همین موضوع است که اغلب این کودکان در انجام تکالیف درسی و توجه به معلم و کلاس دارای مشکلات فراوانی می باشند. عدم درمان کودک بیش فعال از اینرو میتواند باعث افت تحصیلی و ایجاد احساس ضعف در یادگیری و اعتماد به نفس شخص گردد .

10. اشتباهات و عدم پیروی از دستورالعمل ها

یکی دیگر از علائم بیش فعالی در کودکان عدم رعایت دستورالعمل ها و شیوه نامه ها در انجام امور است و کودک بیمار به دلیل عدم تمرکز در انجام امور ممکن است در اجرای دقیق یک برنامه با مشکل جدی روبرو شود . این عدم توانایی باعث بروز اشتباهاتی در انجام امور محوله به کودک میشود و در نگاه اول والدین و اطرافیان کودم این اشتباهات را ناشی از تنبلی و یا کمبود هوش در کودک می دانند در صورتیکه این مطلب درست نیست و وجود اختلال بیش فعالی در کودک باعث بروز اینگونه مسائل میگردد.

11. خیال پردازی

بر خلاف تصور عموم ، کودکان دچار اختلال بیش فعالی همیشه پر سر و صدا نبوده و گاهی نیز بیش از سایر کودکان کم حرف بوده و بیشتر اوقات خود را در خیال پردازی گذر میکنند. این کودکان گویی در جایی به غیر از زمان حال در حال زندگی هستند جایی فراتر از زندگی واقعی و در شهر رویاهای خود . از اینرو اغلب این گروه کم حرف بوده و درگیری کمتری نسبت با سایر کودکان دارند. کودکان این گروه از آنجا که به خیال پردازی بیش از حد میپردازند نسبت به فضای و محیط پیرامون خود بی تفاوت بوده و آنچه دراطراف او میگذرد را نادیده می انگارند و غالبا به یک نقطه خیره میشوند.

12. مشکل در سازماندهی یکی دیگر از علائم بیش فعالی در کودکان است

از دیگر نشانه های بیش فعالی کودکان میتوان از مشکل آنها در سازماندهی امور نام برد. کودک مبتلا به بیش فعالی ممکن است در پیگیری وظایف و فعالیت ها مشکل داشته باشد. این مسئله می تواند در مدرسه مشکلاتی ایجاد کند ، زیرا اولویت بندی مشق شب ، پروژه های مدرسه و سایر وظایف را برایشان دشوار می کند.

13. فراموشی

یکی دیگر از علایم بیش فعالی در کودکان فراموشکار بودن آنهاست . این کودکان ممکن است در انجام کارهای روزمره با مشکل فراموشکاری دچار شوند. گاهی انجام تکالیف و مشق شب خود را فراموش میکنند و گاهی نیز توصیه های جدی والدین خود را در انجام امور منزل به یاد نمی آورند . ممکن است اغلب اسباب بازی ها و لوازم فعالیت های خود را در مکان دیگر جا بگذارند و از دست بدهند این علایم در صورتیکه به صورت معنی دار بیش از سایر کودکان در کودکی مشاهده شود ، میتواند یکی دیگر از نشانه های بیش فعالی در کودکان باشد .

14. علائم بیش فعالی در کودکان در محیط های مختلف ظهور پیدا میکند.

کودک مبتلا به اختلال بیش فعالی علائم این بیماری را در بیش از یک محیط از خود نشان می دهد. به عنوان مثال این کودک هم در انجام کارهای منزل درخانه و هم در انجام تکالیف مدرسه در مدرسه دچار عدم تمرکز است. اگر کودکی در یک محیط خاص فقط از خود علائم بیش فعالی را بروز دهد میتواند دلایل مختلفی همچون استرس و اضطراب ناشی از محیط باشد .

علائم بیش فعالی با بزرگتر شدن در کودکان چگونه است؟

همانطور که در مقالات گذشته عنوان گردید ، بیش فعالی با بزرگتر شدن فرد به خودی خود درمان نمی یابد و این بیماری همراه کودک در تمامی رده های سنی تا درمان قطعی باقی می ماند . به دلیل مشکلاتی که در فوق به آن اشاره گردید ، غالبا کودکان دچار اختلال بیش فعالی نسبت به هم سن های خود در انجام امور ضعیفتر بوده و بیشتر مورد اعتراض اطرافیان و والدین و همکلاسیان خود قرار میگیرند ، از اینرو اعتماد به نفس کمتری نسبت به سایرین دارند. با بزرگتر شدن کودک و در سن نوجوانی گاهی والدین کودک بیمار در مقایسه ایشان همسالان کودک خود، ایشان را نابالغ تر می دانند. در حالیکه اینگونه نیست.

کودک بیش فعال در نوجوانی برخلاف دیگر همسالان خود در انجام برخی کارهای روزانه با مشکل مواجه هستند در حالیکه انجام این امور برای همسالان ایشان کاری بسیار سهل می باشد. از مشکل بودن انجام امور زیر نیز میتوان به عنوان علائم بیش فعالی در کودکان بزرگتر و نوجوانان یاد کرد . برخی از کارهای روزانه که نوجوانان مبتلا به بیش فعالی ممکن است در انجام آن با مشکل روبرو شوند شامل موارد زیر است:

  • تمرکز بر کارهای مدرسه و تکالیف
  • خواندن نشانه های اجتماعی
  • سازش با همسالان
  • حفظ بهداشت شخصی
  • کمک به کارهای خانه
  • مدیریت زمان
  • رانندگی با خیال راحت
  • مشتاقانه منتظر است

امید است توانسته باشیم شما والدین و علاقه مندان گرامی را با علائم بیش فعالی در کودکان آشنا کرده باشیم . در این میان یادآور میشوم که تنها روش درمان موثر بیش فعالی در دنیا استفاده از روش درمان لورتا نوروفیدبک می باشد و خوشبختانه امروز والدین میتوانند در کمتر از سه ماه برای همیشه کودک خود را درمان نمایند و از بروز اختلالات ناشی از عدم درمان بیش فعالی کودکان ، عزیزان خود را بدون دارو و بستری شدن برهانند. جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان و مشاوران مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر به شماره تلفن 02144206861 تماس بگیرید. کارشناسان این مجموعه در تمامی ایام کاری از 9 صبح لغایت 22 آماده پاسخ به سوالات و ابهامات شما عزیزان هستند. در صورت تمایل مقاله ما علائم بیش فعالی نوزادان و کودکان نوپا هم بخوانید.

لطفا ما را در صفحه اینستاگرام خود دنبال کنید:

ایستاگرام سایبر

اینستاگرام مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر