علائم بیش فعالی نوزادان

علائم بیش فعالی در نوزادان و کودکان نوپا

علائم بیش فعالی در نوزادان و کودکان نوپا چیست ؟ آیا در مورد بیش فعالی نوزادان و کودکان نوپا روش تشخیص مشخصی وجود دارد ؟ از چه زمانی میبایست نوزادان و کودکان نوپا را برای آزمون بیش فعالی نزد روانشناسان برد ؟ برای پاسخ به تمامی این سوالات می بایت تا پایان مقاله همراه ما باشید.

در این مقاله سعی شده است تمامی سوالات در این خصوص را پاسخ دهیم تا از دلنگرانی والدین مسئولیت پذیری همچون شما کاسته شود و بتوانند اقدامات بهنگامی در مورد درمان این اختلال به انجام رسانند.

درابتدا به تعریفی در مورد بیش فعالی به صورت کوتاه خواهیم پرداخت و سپس علائم بیش فعالی در نوزادان و علائم بیش فعالی در کودکان نوپا  را بررسی خواهیم نمود .

در همین ابتدا برای رفع دلنگرانی والدین محترم باید بگویم بیش فعالی خوشبختانه امروز در جوامع پیشرفته قابل درمان موثر می باشد و در کشور ایران نیز به اهتمام و تلاش دکتر امین اسد اله پور تجهیزات فوق پیشرفته درمان موثر بیش فعالی در مراکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر مهیا شده تا به روش لورتا نوروفیدبک بدون مصرف قرص و دارو و عوارض جانبی درمان میشود.برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در خصوص علائم بیش فعالی در نوزادان و علائم بیش فعالی در کودکان نوپا میتوانید با متخصصین مرکز سایبر با شماره تلفن 02144206861 در تمامی روزهای کاری از ساعت 9 لغایت 22 تماس بگیرید.

حال به تعریف اختلال بیش فعالی خواهیم پرداخت . اختلال بیش فعالی در کودک در حقیقت یک پکیج از مشکلات و اختلالاتی است که والدین و معلمان کودک متوجه میشوند کودک آنها :

 • بیشتر از حد متداول و معمول دارای تحرک بدنی و فعالیت جسمانی است.
 • کودک دارای این اختلال برای زمان کوتاهی نیز نمیتواند یک کار و فعالیت ثابت را انجام دهد و دائما حواسش از کاری به کار دیگر و از موضوعی به موضوع دیگر پرت میشود.
 • کودک دارای این اختلال رفتارهای تکانشی از خود بروز میدهد به عبارت دیگر بصورت ناگهانی و بدون فکر دست به کاری عمدتا خطرناک و ناهنجار میزند.
 • کودک دارای این اختلال به سختی به موضوع مشخصی تمرکز می نماید و تمرکز نمودن برایش سخت و دشوار است.

البته ناگفته نماند که اکثر کودکان برخی از علائم بیش فعالی در نوزادان و کودکان نوپا را در خود دارند ولیکن دچار اختلال بیش فعالی نیستند . زمانی میتوان گفت که کودکان نوپا دارای این اختلال هستند که علائم فوق بر روی عملکرد های مهم فردی و یا آموزشی و تحصیلی ایشان تاثیر مهمی داشته باشد. اختلال بیش فعالی در کودکان به خودی خود با افزایش سن درمان نمیشود و از آنجا که کودک با بزرگتر شدن نقش های متفاوت اجتماعی و فردی را در جامعه میپذیرد در صورت عدم درمان بیش فعالی ایشان، آسیب های جبران ناپذیری در فرد ایجاد میگردد . از جمله مشکلات زیاد در رفتار اجتماعی با دیگران ، مشکلات شغلی و آموزشی ، عدم اعتماد به نفس ، گرایش زیاد به مواد مخدر و الکل و …. از اینرو بایستی پس از تشخیص این بیماری در کودکان نوپا به سرعت به درمان این اختلال در فرد پرداخت.

تشخیص بیش فعالی در کودکان نوپا و نوزاد

به دلیل آنکه اکثر کودکان نوپا و نوزادان به صورت کلی در توجه و تمرکز مشکل دارند و علاقه زیادی به فعالیت های پر جنب و جوش دارند ، بنابراین تشخیص بیش فعالی در کودکان نوپا و نوزادان کاری بسیار تخصصی است و روان شناسان متبحر با بررسی علائم بیش فعالی در نوزادان و کودکان نوپا به بررسی این موضوع با مصاحبه با والدین و همچنین اطرافیان میپردازند . برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله علائم بیش فعالی در کودکان و علائم بیش فعالی را نیز مشاهده فرمائید.

كودكان نوپا در سن كودکی زیر چهار سال به طور معمول مبتلا به بیش فعالی تشخیص داده نمی شوند ، اما متاسفانه بسیاری از پزشکان و روانشناسان حتی برای کودکان و نوزادان زیر این سن دارو تجویز میکنند که این کاری بس اشتباه می باشد . در حقیقت بهترین سن تشخیص بیش فعالی در کودکان نوپا و نوزادان سن 4 سال تمام می باشد و رفتارهای کودک نوپا و نوزاد نمی تواند در زیر این سن دلیل بر وجود این اختلال در کودک باشد . برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان خبره مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر به شماره تلفن 02144206861 تماس گرفته و مشاوره دریافت نمایید.

علائم بیش فعالی نوزادان و کودکان نوپا

اما بیش فعالی چیزی فراتر از رفتار معمول کودک نوپا است. طبق موسسه ملی بهداشت (NIH) ، این بیماری می تواند فراتر از سن کودک نوپا باشد و نوجوانان و حتی بزرگسالان را تحت تأثیر قرار دهد. به همین دلیل تشخیص علائم بیش فعالی در کودکان نوپا بالاتر از 4 سال بسیار مهم است. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در خصوص علائم بیش فعالی در نوزادان و علائم بیش فعالی در کودکان نوپا میتوانید با متخصصین مرکز سایبر با شماره تلفن 02144206861 در تمامی روزهای کاری از ساعت 9 لغایت 22 تماس بگیرید.

آیا کودک نوپا و یا نوزاد من دچار بیش فعالی است؟

طبق یک مطالعه 2019 معتبر منبع ، برخی از رفتارهای ذکر شده در کودک نوپا می تواند مربوط به توسعه بیش فعالی باشد. با این حال ، تحقیقات قابل توجهی بیشتر مورد نیاز است.

طبق NIH ، این سه نشانه اصلی این بیماری در کودکان بالای 4 سال است:

 • بی توجهی
 • بیش فعالی
 • تکانشگری

این رفتارها در کودکان بدون بیش فعالی نیز رخ می دهد. روانشناس متبحر در کودک بالای 4سال تمام شما این بیماری را تشخیص نخواهد داد مگر اینکه علائم بیش از 6 ماه ادامه داشته باشد و توانایی او را برای شرکت در فعالیت های مناسب سن تحت تأثیر قرار دهد.

در تشخیص کودک زیر 5 سال با بیش فعالی ، به ویژه اگر دارو در نظر گرفته شده باشد ، باید بسیار مراقبت شود. تشخیص در این سن کم توسط روانپزشک کودک یا متخصص اطفال متخصص در زمینه رفتار و رشد انجام می شود.

واقعیت این است که تشخیص علائم بیش فعالی در نوزادان و کودکان زیر سن سه سال تمام کاری نشدنی و غیر علمی است زیرا کودکان نوپا و نوزادان تماما علائم بیش فعالی را از خود بروز میدهند . بهترین سن معاینه و تشخیص علائم بیش فعالی در کودکان نوپا و نوزادان سن 4 سال تمام و ابتدای سن 5 سالکی کودک است . از اینرو به والدین کودک به شدت توصیه میکنیم در زیر این سن از دارو درمانی بیش فعالی در کودک پر هیز نمایند. این به این دلیل است که یک معیار اصلی برای تشخیص علائم بیش فعالی در نوزادان و کودکان نوپا این است که علائم بیش فعالی در دو یا چند محیط مختلف مانند منزل و مهدکودک و یا مدرسه وجود داشته باشد. به عنوان مثال ، کودک علائمی را در خانه و مهد کودک ، یا در کنار والدین و معلمان و یا در کنار دوستان یا اقوام نشان دهد و این علائم حداقل 6 ماه در کودک نوپا وجود داشته باشد.

دشواری توجه یکی از علائم بیش فعالی درنوزادان و کودکان نوپا بالای 5 سال است.

تعدادی از رفتارها وجود دارد که می تواند نشان دهد کودک شما با توجه به مشکل روبرو است ، این موارد از علائم اصلی بیش فعالی در کودکان نوپا در سن بالای 5 سال  است. در کودکان در سن 4 سال تمام و در خانه و مهد کودک این موارد عبارتند از:

 • عدم توانایی در تمرکز بر یک فعالیت خاص که گروه در حال انجام است و یا کودک موظف به انجام است.
 • قبل از خسته شدن در اتمام کارها مشکل دارند و کار را تمام نمیکنند .
 • مشکل گوش دادن به معلم و مربی و یا صحبت های والدین در نتیجه حواس پرتی به موضوعات کم اهمیت
 • عدم رعایت قوانین و دستورالعمل ها و عدم پردازش صحیح اطلاعات که به کودک داده میشود.

البته توجه داشته باشید که این رفتارها در یک کودک نوپا طبیعی است. ولیکن کودک بالای سن 4 سال تمام میبایست مانند سایر کودکان نوپا هم سن و سال خود رفتار نماید و توقع بایستی به میزان رفتار کودکان هم سن و سال او باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در خصوص علائم بیش فعالی در نوزادان و علائم بیش فعالی در کودکان نوپا میتوانید با متخصصین مرکز سایبر با شماره تلفن 02144206861 در تمامی روزهای کاری از ساعت 9 لغایت 22 تماس بگیرید.

تکان دادن و تکان خوردن یکی دیگر از علائم بیش فعالی در کودکان نوپا بالای 5 سال است.

در گذشته ، بیش فعالی (ADHD ) را اختلال کمبود توجه  (ADD)  می نامیدند. همانطور که توسط کلینیک مایو گزارش شده است ، جامعه پزشکی اکنون ترجیح می دهد این وضعیت را ADHD بخواند زیرا این اختلال اغلب شامل مولفه بیش فعالی و تکانشگری است. علائم بیش فعالی در نوزادان و کودکان نوپا زمانیکه در سن پیش دبستانی و بالای 4 سال تمام هستند، تشخیص داده می شود ، بسیار درست  بوده و اهمیت درمان پیدا میکند.

علائم بیش فعالی که باعث می شود شما فکر کنید کودک نوپای شما بیش فعالی دارد شامل موارد زیر است:

 • بیش از حد پریشان و شوخ طبع بودن
 • ناتوانی در نشستن آرام برای فعالیتهای آرام مانند غذا خوردن و خواندن کتاب برای آنها
 • زیاد صحبت کردن و سر و صدا کردن
 • دویدن از یک اسباب بازی به سوی اسباب بازی دیگر و یا دائما در حرکت بودن

بازهم تاکید میکنیم علائم بیش فعالی در نوزادان و کودکان نوپا زمانی اهمیت پیدا میکند که کودک دارای سن 4 سال تمام باشد و زیر این سن غالبا تشخیص بیش فعالی حتی برای متخصصین متبحر با خطای بسیار زیادی همراه است زیرا اغلب کودکان نوپای زیر این سن دارای علائم فوق هستند و به والدین کودک توصیه میکنیم زیر سن 4 سال تمام از دارو درمانی برای حل اختلال بیش فعالی در کودک نوپا و نوزاد بپرهیزند. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان خبره مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر به شماره تلفن 02144206861 تماس گرفته و مشاوره دریافت نمایید.

تکانشگری یکی از علائم بیش فعالی در نوزادان و کودکان نوپا بالای 5 سال است.

یکی دیگر از علائم گویای ADHD تکانشگری است. نشانه هایی که کودک نوپا شما رفتارهای بیش از حد تکانشی دارد شامل موارد زیر است:

 • بی حوصلگی شدید با دیگران
 • هنگام بازی با کودکان دیگر از انتظار برای نوبت خودداری می کنند
 • قطع صحبت دیگران
 • در زمان های نامناسب اظهار نظر کنید
 • در کنترل احساسات خود مشکل دارند
 • مستعد طغیان شدن

وقتی دیگران در حال بازی هستند ، به جای درخواست اول برای ورود به آنها ، سرزده می شوند

باز هم ، این رفتارها می تواند در کودکان نوپا طبیعی باشد. اگر در مقایسه با کودکان هم سن و سالش، بسیار شدید رفتار کنند ، فقط نگران کننده خواهند بود و حتما پس از پایان 4 سال تمام به روانشناس متبحر در این خصوص مراجعه نمایید .

علائم و نشانه های بیشتر

موسسه کندی کریگر (KKI) درمطالعات خود چندین نشانه هشدار دهنده دیگر از بیش فعالی بالقوه را در کودکان نوپا بین 4 تا 5 سال شناسایی کرده است و خاطر نشان میکند که کودکان در این گروه سنی ممکن است در اثر دویدن خیلی سریع یا عدم رعایت دستورالعمل احتیاطی آسیب ببینند.

علائم بیش فعالی نوزادان و کودکان نوپا

علائم بیشتر بیش فعالی برای کودکان نوپا و نوزادان ممکن است شامل موارد زیر باشد و درصورتیکه این علائم پس از اتمام سن 4 سالگی کودک نوپا در وی مشاهده شد این کودک مضنون به اختلال بیش فعالی است و برای تشخیص بایستی به روان شناس متبحر این حوزه مراجعه شود :

 • رفتار تهاجمی هنگام بازی با دیگر کودکان
 • عدم احتیاط در رفتار و ارتباط با غریبه ها
 • رفتار بیش از حد جسورانه در انجام فعالیت های روزانه
 • خود یا دیگران را به دلیل نترسیدن به خطر بیندازید
 • ناتوانی در یک پا رفتن ( لی لی ) تا سن 5 سالگی

درمان علائم بیش فعالی در نوزادان و کودکان نوپا

تشخیص بیش فعالی کودکان زیر 4 سال تمام ممکن است اشتباه باشد. پس به شدت به والدین توصیه میکنیم از هرنوع روش درمانی در خصوص این بیماری حذر نمایند زیرا بیشتر کودکان نوپا علائم  بیش فعالی یا ADHD زیر را در زمان های مختلف از خود نشان می دهند و این سبب میشود اکثر اوقات والدین ، مربیان و حتی پزشکان کودک بیش فعالی را با سایر مشکلات کودک اشتباه بگیرند ولیکن در صورتیکه کودک پس از اتمام سن 4 سالگی علائم فوق را از خود نشان داد حتما میبایست به سرعت برای معاینه نزد یک پزشک متخصص در این حوزه مراجعه نمود . اگر به رفتار کودک خود مشکوک هستید و ایشان علائم بیش فعالی در کودکان نوپا و نوزادان را از خود بروز میدهد لطفا حدس نزنید و به پزشک متخصص مراجعه نمایید . :

 1. عدم تمرکز
 2. انرژی بیش از حد
 3. تکانشگری

بهترین راه درمان بیش فعالی برای نوزادان و کودکان نوپا

قبل از اینکه درمورد بهترین راه درمان بیش فعالی برای نوزادان و کودکان نوپا حرف بزنیم، بایستی ابتدا شما را با روش های درمان بیش فعالی مختصر آشنا نماییم . برای درمان علائم بیش فعالی در نوزادان ، کودکان نوپا ، کودک و نوجوان و حتی بزرگسالان کلا سه روش درمانی وجود دارد. اولا باید یادآوری نمایم که بیماری بیش فعالی به هیچ وجه به خودی خود درمان نمی شود و به فرد بیمار و زندگی اجتماعی و موفقیت تحصیلی و شغلی وی آسیب های جبران ناپذیری وارد میکند با عنایت به این نکته در صورت مشاهده علائم بیش فعالی در فرد بلافاصله برای درمان او اقدام نمایید و بهترین سن برای مراجعه به روانشناس سن 4 سال تمام کودک نوپا می باشد.

روش های درمان بیش فعالی به سه دسته تقسیم میشود 1- روش درمان پیشرفته لورتا 2- روش دارو درمانی 3- روش رفتار درمانی  که فقط در روش درمانی اول یعنی درمان با تکنولوژی پیشرفته و مدرن لورتا درمان موثر بیش فعالی محقق میگردد و در روشهای درمانی دوم و سوم تا زمانیکه فرد دستورالعمل را رعایت نمایند و دارو مصرف کند، علائم بیش فعالی در کودک نوپا کمتر خواهد بود . در حقیقت روش های دارو درمانی و رفتار درمانی روش های کنترل بیش فعالی هستند و در این روش ها علاوه بر اینکه کودک بایستی سالیان سال از دارو استفاده نماید ، عوارض دارو نیز بر دیگر جنبه های سلامتی وی تاثیر گذار خواهد بود و درست مانن تجویز عینک به افراد کم بینا است که تازمانیکه آنها عینک بر چشم دارند علائم بیش فعالی در کودکان نوپا تا بزرگسالی کم خواهد بود ولیکن درمان موثر محقق نمیشود.

در دنیای امروز تنها روش درمان موثر بیش فعالی روش درمان با دستگاه های فوق پیشرفته لورتا می باشد و این روش درمان از ابتدا سن 5 سالگی کودک نوپا بر روی ایشان قابل بکارگیری است. در این روش درمان از جلسه 6 درمان به بعد علائم بهبود در کودک به شدت پیداست . در این روش درمان به هیچ وجه از قرص و بستری شدن و جراحی خبری نیست و فقط کودک میباست به طور منظم با فواصل زمانی سه تا 4 روز برحسب تشخیص درمانگر از دستگاه لورتا نوروفیدبک استفاده نماید . در این روش درمان بیش فعالی هیچگونه عوارضی وجود ندارد و کودک نوپا برای همیشه از شر علائم بیش فعالی نوزادان و کودکان نوپا رهایی می یابد و این روش درمان تنها روش درمان موثر بیش فعالی در دنیا است.

خوشبختانه با تلاش و اهتمام دکتر امین اسد اله پور امروزه این دستگاه های پیشرفته لورتا و این دانش در کشور ایران وارد شده و در مراکز علوم و اعصاب سایبر در حال خدمت رسانی به هموطنان عزیز می باشیم.

برای دیدن نتایج درمان و رفع علائم بیش فعالی در کودکان نوپا و نوزادان میتوانید ما را در اینستاگرام به آدرس زیر دنبال نماییم تا با تجربه درمان بیماران سابق بیش فعالی آشنا شوید.

اگر نگران هستید که کودک نوپای شما ممکن است علائمی از ADHD نشان دهد ، نگرانی های خود را در مورد نحوه مدیریت آن با پزشک متخصص اطفال در میان بگذارید. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در خصوص علائم بیش فعالی در نوزادان و علائم بیش فعالی در کودکان نوپا میتوانید با متخصصین مرکز سایبر با شماره تلفن 02144206861 در تمامی روزهای کاری از ساعت 9 لغایت 22 تماس بگیرید.

لطفا ما را در صفحه اینستاگرام خود دنبال کنید:

ایستاگرام سایبر

اینستاگرام مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر