بیش فعالی دختران

بیش فعالی دختران

مطالعات کمی در رابطه با بیش فعالی دختران تا به حال صورت گرفته است. دختران جدیدا به تشخیص و معالجه بیش فعالی روی آورده اند. بیماری بیش فعالی معمولا همراه با عدم تمرکز بوده و امروزه جمع کثیری از دختران در همه جای دنیا به این بیماری مبتلا هستند. این تفکر که با بالا رفتن سن بیش فعالی بهبود می یابد، کاملا اشتباه است و تا بزرگسالی با دختران همراه می باشد.

طبق گزارش آماری سازمان CDC که اخیرا در آمریکا از دختران با سنین کمتر از هفده سال ارائه شده است، امروزه نه درصد از دختران این مبتلا به بیش فعالی هستند. این آمار در پسران تا دو برابر افزایش پیدا می کند. به همین دلیل است که خیلی از مردم فکر می کنند که بیش فعالی دختران وجود ندارد و این اختلال یک اختلال پسرانه است.

از طرفی دیگر بیش فعالی دختران ممکن است تشخیص داده نشود. زیرا نشانه های آن با نشانه های این اختلال در پسرها تفاوت دارد. برای گرفتن مشاوره رایگان از متخصصین مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر با شماره 02144206861 تماس بگیرید.

علائم بیش فعالی دختران

به طور کلی سه نوع بیش فعالی وجود دارد:

بیش فعالی همراه با عدم توجه و تمرکز

در این نوع از این بیماری، توانایی توجه و تمرکز افراد دچار اختلال بوده و حواس آن ها به سادگی هنگام انجام کارهای روزانه پرت می شود.

بیش فعالی همراه با تکانشگری

مبتلایان به این نوع بیش فعالی رفتارهای تکانشی از خود نشان می دهند. اما ممکن است که فرد در تمرکز و توجه مشکلی نداشته باشد. برای مثال یک دفعه وسط خیابان می دود.

بیش فعالی ترکیبی

در این دسته فرد بیش فعال ترکیبی از علائم دو گروه قبلی را به طور همزمان دارد.

علائم اصلی بیش فعالی به طور کلی همین نشانه های ذکر شده در بالا است. اما براساس گزارشات بدست آمده در دختران مبتلا به بیش فعالی عمدتا عدم توجه و تمرکز بیشتر دیده شده. البته مدل ظاهر شدن این علائم در دختران متفاوت بوده.

نشانه هایی که بیش تر دختران را تحت تاثیر قرار می دهد

بیش فعالی دختران

برخی از نشانه های بیش فعالی هستند که در اکثر دختران مبتلا به این اختلال ظاهر می شود. از میان این نشانه ها می توان به موارد زیر اشاره داشت:

عدم توجه

دختران مبتلا به بیش فعالی به سادگی دچار حواس پرتی شده و توجه کردن برای آنان سخت است. برای مثال هنگام انجام تکالیف با کوچکترین صدای خارجی تکالیف را رها کرده و به آن موضوع می پردازند.اما اگر موضوع یک فعالیت برایشان جالب باشد به کل توجهشان به اون موضوع جلب می شود. برای گرفتن مشاوره رایگان از متخصصین مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر با شماره 02144206861 تماس بگیرید.

بی قراری

در برخی از موارد بیش فعالی دختران موجب شده که آنان همانند پسرها دائما بدوند و در یک جای ثابت ننشینند. به طور مثال نشستن بر روی یک صندلی آن ها را کلافه کند. در برخی موارد دیگر دیده شده که آنها آرام هستند ولی دچار دودلی در تصمیماتشان می شوند.

تکانشگری

تکنشگری در دختران به دلیل اینکه احساساتی تر هستند ممکن  است مشکلاتی در خصوص عدم کنترل این احساسات بوجود آورد و باعث شود در ارتباط با دیگران و ارتباطات عاطفیشان به مشکل بخورند. در برخی موارد دیده شده است که آنان بخوبی در زمان حرف زدن با دیکران نمی تنوانند در آن لحظه به حرف های خود فکر کنند و دوستان صمیمی خود را از دست می دهند.

مشکل در نظم و سازماندهی

یکی دیگر از علائمی که دختران در اختلال بیش فعالی ممکن است تجربه کنند مشکل در برقراری نظم است. دیده شده که در خانه یا محل کار  این اختلال برایشان مشکل ساز شده و اسناد و یا لوازم مهم را گم می کنند. همچنین هنگامی که از آن ها خواسته می شود که از یک الگوریتم خاص و منظم استفاده کنند و کارها را پیش ببرند اذیت شده این کار برایشان بسیار سخت است.

طبق تحقیقات انجام گرفته در سال های اخیر، زنان و دختران دچار بیش فعالی نشانه های درونی این اختلال را دارند و ممکن است دیگران به ندرت متوجه این اختلال در آنها شوند. البته این نیز وجود دارد که آنها نسبت به پسران روش های هوشمندانه تری را در مقابله با این نشانه ها برای پنهان کردنشان از سایرین به کار می گیرند. در نتیجه ممکن است فردی که از قبل تجربه برخود با بیش فعالی پسران را داشته است، متوجه علائم بیش فعالی در دختران نشود.

تغییر علائم در اثر افزایش سن

دختران بیش فعالی که تا سنین بالاتر اختلال آن ها تشخیص داده نشده است، ممکن است در آینده در برخی از مراحل زندگیشان به مشکل بخورند. مثلا:

 • کمبود اعتماد به نفس
 • نپذیرفتن مسئولیت کارهایی که انجام می دهند و انداختن تقصیرات بر گردن شانس و بخت خود
 • استرس و اضطراب دائمی
 • ممکن است دچار افسردگی و گوشه گیری شوند
 • عدم توانایی در کنترل احساسات

آقای لیتمن، یکی از پزشکان متخصص  این حوزه نویسنده کتاب های زیادی در خصوص بیش فعالی دختران بوده دائما به این نکته اشاره دارند که اگر دختران قبل از رسیدن به سنین بالا اختلال خود را درمان نکنند یقینا در ادامه زندگی در برخی فاکتور های اساسی زندگی به مشکل می خورند.

متخصصین بر این باورند که ممکن است بیش فعالی در دختران با تعداد دیگری از اختلالات ذهنی همراه باشد. تشخیص تمامی آنها قبل از معالجه لازم می باشد. برای مثال اختلالات اضطرابی و پرخوری عصبی از این اختلالات می باشند. برای گرفتن مشاوره رایگان از متخصصین مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر با شماره 02144206861 تماس بگیرید.

علائم و عوارض احتمالی دیگر

دکتر لیتمن به این نکته نیز اشاره دارد که در مقایسه با پسران، دختران مبتلا به بیش فعالی بیشتر در خطر اعتیاد و رفتارهای جنسی خطرناک می باشند.

خطر ابتلا به بیماری هایی همچون فیبرومیالژیا که منشا استرسی دارند و موجب بوجود آمدن درد بدنی و خسته شدن سریع میشود.

بی انگیزگی در انجام کارها و عدم پشت کار

هریک از این علائم بیش فعالی به تنهایی می تواند باعث بوجود آمدن مشکلات زیادی شود و احتمال شکست و عدم موفقیت را در ادامه زندگی افزایش دهد.

چه علائمی در دختران مبتلا به بیش فعالی زودتر ظهور می کند

دختران مبتلا به بیش فعالی ممکن است سعی زیادی برای بهتر شدن وضعیت تحصیلی و نظم دادن به کارها و مسائل درسی خود کنند. اما با این حال بازهم موفق به اجرای این برنامه ها و انجام مسئولیت های محول شده به آنها نشوند.

بیش فعالی دختران

حواس پرتی در کلاس درس یا جایی دیگر و خیال پردازی درمورد مسائل بی اهمیت .در میان صحبت دیگران بدون مقدمه ای حرف زدن و قطع کردن صحبت آنها. عدم توجه و تمرکز کافی در محیط های درسی و یا ارتباطات دوستانه. از یاد بردن مطالبی که تازه خوانده اند و یا از فرد دیگری شنیده اند.

مواردی که احتمال مبتلا شدن به بیش فعالی دختران راافزایش می دهد

وراثت: یکی از اعضای خاواده دچار بیش فعالی یا بیماری روانی دیگری باشد

اگر مادر خانواده سابقه استفاده از مواد مخدر داشته باشد یا این که در زمان بارداری سیگار بکشد

این که فرزند زودتر از موعد بارداری به دنیا آمده باشد

نداشتن رژیم غذایی مناسب مادر هنگام بارداری یا بودن در محیط هایی که سموم مختلف وجود داشته باشد

تفاوت بیش فعالی در پسران و دختران

همان طور که در ابتدای مقاله گفتیم، دختران مبتلا به بیش فعالی علائم پنهان تر و مختلفی دارند. این علائم در پسران به طور مشخص تر و واضح تری دیده می شوند.

به طور مثال در هنگام عصبانیت پسرها معمولا عصبانییت خود را به سایرین نشان می دهند، در صورتی که در دختران این طور نبوده و غالبا این عصبانیت را پنهان کرده و در درون خود حفظ می کنند.

همین طور طبق گفته متخصصین بیش فعالی، در دختران بیش از پسران  دیده شده است که فرد به خود آسیب وارد کند و یا به خودکشی دست بزند و این علائم  با افزایش سن شدت یافته و تخریب بیشتری را به همراه خواهند داشت. برای گرفتن مشاوره رایگان از متخصصین مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر با شماره 02144206861 تماس بگیرید.

چه زمانی باید به متخصص مراجعه کرد

در صورت مشاهده علائم اختلال بیش فعالی در دختران، بهتر است که هرچه زودتر به یک متخصص مراجعه کنید و علائم را برای او شرح دهید. متخصصین علوم اعصاب شناختی و یا روانشناسان در این حوزه می توانند در تشخیص و بهبودی آنان کمک کنند.

متخصصین با توجه به وضعیت بیمار ممکن است روش های مختلفی را برای  درمان بیش فعالی او در نظر بگیرند. البته تاثیر زیاد خانواده و فضایی که برای او بوجود می آورند بسیار حائز اهمیت است.

راه های موثر در بهبود بیش فعالی در دختران

 • از موارد دیگری که می تواند به بهبود سریع تر این اختلال کمک کند می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • انجام فعالیت های ورزش گروهی و یا ورزش های آرامش بخش
 • گذراندن بخشی از رو در طبیعت
 • رژیم غذایی مناسب و تجویز شده توسط متخصص
 • خواب کافی و به موقع
 • بالا بردن اطلاعات افراد نزدیک و درک صحیح از این اختلال
 • یادگیری سازماندهی و مدیریت مسئولیت ها با استفاده از گذاشتن زنگ ساعت برای یادآوری آنها

حمایت خانواده

خانواده باید در مورد این اختلال مطالعه کند و اطلاعات خود را در خصوص بیش فعالی دختران بالا ببرد و تا بهبودی کامل به او کمک کند.از جمله مواردی که برخورد خانواده در آنها می تواند تاثیر گذار باشد، می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • تلاش برای درک او و ملامت نکردن او  در هر کار
 • قضاوت نکردن رفتار های او و حق دادن به او
 • تغییر در مواردی از زندگی که باعث می شود دختر مبتلا به بیش فعالی دچار استرس شود
 • بوجود آوردن فضای مناسب و راحت برای بیان مشکلات و خواستن کمک از خانواده خود در موقع وجود مشکل
 • تنظیم برنامه و رژیم غذایی مناسب برای او
 • توجه به علایق و سلایق او و پرداختن به آن چیز ها
 • موضوعاتی که برای او جالب است و او را خسته نمی کند را برایش ایجاد کنید

بیماری ها و اختلالات مشابه

در برخی موارد بدلیل تشابه علائم بیش فعالی در دختران با بیماری ها و اختلالات دیگر، ممکن است به اشتباه این بیماری ها را با بیش فعالی اشتباه بگیرند. لذا خواهشمندیم برای اطمینان حتما به یک متخصص مراجعه کنید و وضعیت شرایط جسمی او را نیز بیان کنید. برخی از این بیماری ها که ممکن است با بیش فعالی اشتباه گرفته بشوند عبارت اند از:

 • بیماری اوتیسم
 • اختلالات اضطرابی
 • اختلال در کارکرد تیروئید
 • بیماری های تشنج زا
 • نداشتن سلامت خواب
 • کم داشتن برخی از ویتامین ها و مواد لازم بدن
 • دو قطبی بودن
 • بیماری های آلرژیک
 • کم شنوایی

لازم است که قبل از مراجعه به متخصص نبود این بیماری ها و اختلالات در فرد کنترل شود. برای گرفتن مشاوره رایگان از متخصصین مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر با شماره 02144206861 تماس بگیرید.

لطفا ما را در صفحه اینستاگرام خود دنبال کنید:

اینستاگرام مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر