درمان اضطراب و استرس

درمان اضطراب و استرس

برای درمان اضطراب و استرس روش های مختلفی وجود دارد که ما در این مقاله تمامی این روش ها را توضیح می دهیم. قطعا ترس در بسیاری از مراحل زندگی به سراغ ما می آید و این طبیعی است. اما اگر کسی  به صورت دائم درگیر اضطراب و استرس شود، در صورت عدم درمان حالت بیماری به خود می گیرد و زندگی شخص را تحت تاثیر قرار می دهد.

اضطراب و استرس یک امر طبیعی در وجود و ذات هر انسانی می باشد و در تمام افراد تاریخ وجود داشته است و همین امر موجب هشدار دادن به انسان در مواقع خطر می شود و دلیل زنده بودن انسان شده است. در حال حاضر بدلیل شیوع ویروس کرونا، بسیاری از مردم سراسر جهان دچار اضطراب و استرس مبتلا شدن به این ویروس و ترس از دست دادن عزیزانشان شده اند.

در صورت عدم درمان اضطراب ، این ترس می تواند کنترل زندگی فرد را دشوار کرده تا حدی که ادامه ی زندگی را برای فرد دشوار سازد. افراد معمولا در مورد این ترس ها و اضطراب خود به صورت اغراق آمیزی صحبت  می کنند.

در صورت عدم درمان اضطراب و استرس، این اختلال ممکن است توسط تجربه های سخت زندگی و عوامل شخصیتی شدید تر شوند و موجب ناراحتی جسمی و روانی و مختل شدن زندگی فرد شوند. اما نترسیدن زیاد هم خود یک اختلال به حساب می آید. برای گرفتن مشاوره تلفنی رایگان از متخصصین ما در مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر،در خصوص نحوه درمان اضطراب و استرس می توانید با شماره تلفن 02144206861 تماس حاصل فرمائید.

درمان اضطراب در چه مواقعی لازم می باشد؟

قبل از پرداختن به درمان اضطراب و استرس، فرد باید تشخیص دهد که با کدام نوع آن درگیر می باشد. از علائم رایج این اختلال می توان به ضربان قلب شدید، اختلال و درد د عضلات بدن اشاره کرد.این علائم در زمان آزاد شدن هورمون های استرس به وجود می آِیند و در این زمان تمرکز فرد افزایش می یابد و بعد از پایان این مرحله، فرد به آرامش می رسد.

حس ترس مقداری برای انسان لازم می باشد و باعث می شود که انسان خطر را تشخیص دهد و به آن جواب درست بدهد. همین طور باعث می شود که  هر فرد در  هنگام قرار گیری در موقعیت های متفاوت بتواند از خود مراقبت کند و خطرات تصمیم خود را بسنجد و بعد به آن عمل کند. اما اگر این اضطراب و استرس ادامه دار باشند باید به فکر درمان آن باشید.

چه زمانی اضطراب و استرس به سراغ افراد می آِید؟

در قرن بیست و یکم افراد در موقعیت های زیادی قرار می گیرند که اضطراب و استرس را تجربه می کنند. ترس از دست دادن عزیزان، درآمد، مریضی های مختلف، امتحان ، مسافرت با هواپیما و مکالمات مهم کاری و غیره همه و همه موجب افزایش ترس می شود. این ترس ها شاید در وهله اول بی اهمیت به نظر برسند. بطور مثال فرد لازم نمی داند که به خاطر امتحان دادن باید به درمان اضطراب و استرس خود بپردازد. اما به مرور زمان این ها جمع شده و مشکلات متعددی را ایجاد می کنند. پیشنهاد می کنیم مقاله ” کاهش استرس ” را نیز مطالعه بفرمائید.

درمان اضطراب و استرس

ترس پس از مبتلا شدن به بیماری

افراد هنگامی که با یک بیماری مواجه می شوند، در آن بازه زمانی دچار ترس موقت می شوند و این ترس بر تمام زندگی آن ها تاثیر می گذارد. اما پس از گذر از آن دیگر به آن فکر نمی کنند. در صورتی که در برخی موارد آنها به درمان جدی اضطراب و استرس ناشی از تاثیر ترس از این بیماری ها نیاز دارند. برای گرفتن مشاوره تلفنی رایگان از متخصصین ما در مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر،در خصوص نحوه درمان اضطراب و استرس می توانید با شماره تلفن 02144206861 تماس حاصل فرمائید.

اضطراب و استرس چه زمان به فوبیا تبدیل می شوند

میزان وحشت داشتن از یک عمل در افراد مختلف با یکدیگر تفاوت دارد. و این میزان در شرایط نرمال آرامش درونی فرد را نشان می دهد و دیگران هم متوجه این آرامش می شوند. اما در افرادی که نیاز به درمان اضطراب و استرس خود دارند، می تواند حتی به پرخاشگری و انجام اعمال خشن توام با افسردگی منجر شود.

شاید دیده باشید که برخی افراد از رفتن به مطب دندان پزشک ترس دارند. یا اینکه هر چه قدر با آنها صحبت کنید سوار هواپیما نمی شوند و یا ترجیح می دهند از پله استفاده کنند و چندین طبقه را بروند اما سوار آسانسور نشوند. در این افراد میزان ترس بوسیله یک عامل خارجی تشدید پیدا کرده موجب اضطراب و استرس شدید فرد شده. به طوری که فرد حتی با فکر کردن به این مسائل و یا دیدن صحنه هایی از آن اذیت می شود. در اصل عدم درمان این اضطراب و استرس باعث بوجود آمدن فوبیا در فرد شده است.

روش های درمان اضطراب و استرس

برای درمان اضطراب و استرس روش های مختلفی شاید به شما توصیه شود. اما این موارد اغلیب موجب کاهش و یا کنترل موقتی ترس های شما خواهند شد. به طور مثال استفاده از داروهای آرام بخش تنها باعث می شود که شما در یک بازه زمانی احساس آرامش کنید و بعد از از بین رفتن تاثیر آن این ترس هنوز در شما باقی است. ضمنا مصرف دائم این داروها قطعا عوارض زیادی دارند که شاید شما را از مصرف آن ها منصرف کند. اگر به دنبال روش درمان اضطراب و استرس خود هستید در ادامه با ما همراه باشید. برخی از روش های کنترل و بهبود موقت ترس موارد زیر می باشند:

  • انجام فعالیت بدنی و ورزش هایی همانند یوگا
  • دارو درمانی
  • روان درمانی و بهداشت درمانی و مدیتیشن

اما همان طور که بیان کردیم این روش ها موجب کنترل و یا کاهش موقت این اختلال می شوند و برای درمان اضطراب باید از روش دیگری استفاده کنید. برای اطلاع بیشتر از روش های کاهش استرس روی لینک کلیک کنید.

روش درمان اختلالات اضطراب و استرس

اضطراب و استرس یک نوع اختلال در مغز انسان می باشد. امروزه در اکثر کشورهای پیشرفته دنیا و به خصوص در آمریکا برای درمان اضطراب و سایر اختلالات مغزی از روش های پیشرفته تر و موثرتری استفاده می کنند. یکی از این روش ها درمان به وسیله دستگاه لورتا نوروفیدبک می باشد. دستگاه لورتا جدیدترین و پیشرفته ترین دستگاه تکنولوژی نوروفیدبک می باشد و کاملا با سایر دستگاه های نوروفیدبک متفاوت می باشد. این روش درمان بدون هیچگونه عوارض جانبی و دارای تائیدیه FDA می باشد که چند سالی است که به ایران نیز وارد شده است. برای اطلاع بیشتر از نحوه کار این دستگاه و روش درمان اضطراب و استرس می توانید مقاله لورتا نوروفیدبک را مطالعه کنید و در صورت داشتن هرگونه سوال با متخصصین ما در مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر با شماره 02144206861 تماس حاصل فرمائید.

ترس پاتولوژیک چیست؟

در این نوع ترس،میزان ترس فرد بیش از حد نرمال می باشد و همراه با حمله می باشد. در مبتلایان به این ترس دیده شده که حمله های شدید و آزار دهنده اضطراب و استرسی دائما در برخی محیط ها تکرار می شود. به طور مثال فرد هنگامی که وارد مکانی شلوغ و پر جمعیت می شود دچار حمله می شود. از جمله این محیط ها می توان به پل عابر، دیدن نوع خاصی حیوان ، محیطی بسته و غیره اشاره کرد. این حملات دلیل خاصی در گذشته هم می توانند نداشته باشند و فرد را درگیر خود کنند.

تشابه علائم اضطراب و استرس با بیماری های دیگر در هنگام درمان

اضطراب و استرس در حملاتی که به بدن فرد می کند ممکن است علائمی از خود نشان دهد که همانند بیماری های دیگر باشد. این علائم معمولا با ضربان قلب شدید و نفس تنگی و گیج رفتن سر همراه هستند. ممکن است در این موارد فرد به سراغ آزمایشات و پزشک های مختلف قلب برود و وضعیت خود را بیان کند. اما پس از دیدن آزمایشات خود و مشاهده سلامت جسمی و قلبی خود متعجب شود و بگوید پس چرا من چنین علائمی دارم؟ در این موارد فرد تنها باید به درمان اضطراب و استرس خود بپردازد و هیچگونه مشکل جسمی دیگری ندارد. مغز انسان هنگامی که دچار اختلال می شود توانایی بسیار بالایی برای آُسیب زدن دارد. این آسیب ها در حدی می باشد که ممکن است حتی فرد از حال برود و خوابیدن فرد را نیز مختل کند.

نکته: در روش درمان اضطراب و استرس با دستگاه لورتا ابتدا یک نقشه از مغز بیمار گرفته می شود و تمامی قسمت های آسیب دیده مغز در این نقشه پیشرفته نمایش داده می شود و فرد متوجه می شود که آیا دلیل این علائم اختلال مغزی اوست و یا مشکل جسمی دارد.

ترسیدن از ترس خود

زمانی که فرد دچار اضطراب شدید در محیطی خاص می شود، در ادامه خاطره این حمله در ذهن او باقی می ماند. هر بار که فرد در آن محیط قرار گیرد، بار دیگر به یاد این خاطره می افتد و می ترسد که حمله برایش اتفاق بیفتد. این ترس از ترس بعد از مدتی باعث می شود که او از این فضاها و حضور در برخی مکان ها دوری کند. در نتیجه با تکرار شدن این قضیه فرد دچار گوشه گیری و افسردگی می شود و فرد را دچار اختلالات دیگری نیز می کند.

این اختلالات را همه در مراحل مختلف زندگی خود تجربه می کنند. این اختلالات اضطراب و استرس متاسفانه بسیار جدی هستند و باید به سرعت درمان شوند. مخصوصا در زمانی که فرد دچار حمله و یا افسرده و گوشه گیر می شود. برای گرفتن مشاوره تلفنی رایگان از متخصصین ما در مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر،در خصوص نحوه درمان اضطراب و استرس می توانید با شماره تلفن 02144206861 تماس حاصل فرمائید.

مواردی که موجب کاهش اثر درمان اضطراب و استرس می شود

از جمله مواردی که موجب افزایش اضطراب و استرس می شوند  می توان به موارد زیر اشاره داشت:

مواجه شدن با یک بیماری خطرناک

زمانی که شما با یک بیماری مواجه می شوید که در شما ترس بوجود می آورد میزان اضطراب و استرس شما افزایش می یابد. در این بیماران که تجربه حملات بیماری را دارند، ترس حمله ی دوباره و فکر به آن موجب آزار آن ها می شود و باید سعی کنند که به درمان اضطراب خود بپردازند تا از بروز مشکلات دیگر جلوگیری کنند.

درمان اضطراب و استرس

علاوه بر بیماری های قلبی که علائم مشابهی با حملات اضطرابی داشتند، برخی بیماری های سیستم عصبی همانند MS نیز وجود دارند که ممکن است فرد اختلال خود را با آنها اشتباه بگیرد. از دیگر بیماری هایی که ممکن است با اختلال اضطرابی اشتباه گرفته شوند بیماری تیروئید می باشد.

مصرف دارو

زمانی که شما از یک داروی خاص استفاده می کنید، بهتر است از متخصصی که برای شما این داروها را تجویز می کند در خصوص عوارض جانبی ای که مصرف این داروها دارند سوال کنید و قبا از درمان اضطراب خود از آنها آگاه باشید. برخی داروها وجود دارند که میزان استرس و اضطراب را در فرد به شدت افزایش می دهند. داروهای اعصاب و آنتی بیوتیک ها و غیره از جمله این داروها می باشند.

مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر

بیشتر افرادی که از مشروبات الکلی و مواد مخدر استفاده می کنند بدلیل اثرات مخربی که استفاده از این مواد در مغز آنها می گذارد، دچار ترس و افسردگی می شوند. ضمن این که این افراد ترس ترک این مواد را دارند، در زمان استفاده از این مواد نیز دچار توهم می شوند. این توهمات و ترس از بازگست آن ها نیز موجب ترس می شود. در نهایت موجب بالا رفتن استرس و ایجاد اختلال در روند درمان اضطراب آنها می شود.

اگر که شما به پزشک خود مراجعه کردید و تشخیص داد که این علائم شما دلایل جسمانی ندارد، به احتمال زیاد شما دچار اختلال مغزی و روانی هستید.

اختلالات دیگر مغز

برخی از عوامل در زندگی شخصی شما مثل شکست خوردن در رابطه عشقی می تواند موجب حملات روانی بشود. افسردگی ناشی از وقوع این اتفاقات نیز می تواند تاثیر بسزایی را بر افزایش اضطراب و استرس بگذارد. برای گرفتن مشاوره تلفنی رایگان از متخصصین ما در مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر،در خصوص نحوه درمان اضطراب و استرس می توانید با شماره تلفن 02144206861 تماس حاصل فرمائید.

درمان اضطراب و استرس

اختلالات اضطرابی

اختلالات اضطرابی مهم ترین عامل در افزایش اضطراب و استرس در فرد می باشد واین اختلالات در افراد می تواند برای مثال به شکل فوبیا داشتن و غیره وجود داشته باشد و باید به سرعت درمان شود.

تشخیص اختلال اضطراب برای درمان چگونه صورت می گیرد؟

یک متخصص علوم اعصاب شناختی می تواند با استفاده از روش های مختلفی این اختلال را تشخیص داده و به درمان اضطراب شما بپردازد. ازجمله این روش ها می توان به مصاحبه با بیمار، چک کردن سوابق، صحبت با یکی از نزدیکان بیمار و گرفتن نقشه مغزی اشاره داشت.لطفا ما را در صفحه اینستاگرام خود نیز دنبال کنید: اینستاگرام مراکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر

اضطراب و مغز از دیدگاه علمی

اضطراب یک حالت ناخوشایند و مبهم است که به هنگام پیش­بینی بروز خطری نامعلوم احساس می­شود و باید درمان شود.(سادوک و سادوک، 2015). اضطراب خود علت انگیزشی بسیار نیرومندی برای سایر رفتارهاست و به هنگام وقوع، تمام تلاش ارگانیسم صرف خلاصی از آن می­شود. درواقع اضطراب بیش از هر منطقی می­تواند دلیل رفتار باشد. با این­حال هرچقدر که خود اضطراب ناخوشایند است، رهایی از آن و درمان اضطراب خوشایند و تقویت­ کننده است، به ­گونه ­ای که برخی افراد آگاهانه در خود اضطراب برمی ­انگیزند تا به لذت رهایی از آن برسند (روزنهان و سلیگمن، 1381).

اضطراب از سه مؤلفه جسمانی، شناختی و رفتاری تشکیل یافته ­است که با یکدیگر در تعامل هستند. مؤلفه جسمانی شامل کلیه نشانه ­های بدنی اضطراب از جمله تپش قلب، تعریق، احساس گر گرفتگی، شل­ شدن عضلات و به­ طور کلی نشانه ­های مشتق از فعالیت شدید سیستم سمپاتیک می­ باشد. مؤلفه شناختی اضطراب شامل کلیه افکار برانگیزاننده یا ادامه ­دهنده اضطراب هستند. مانند پیش­بینی یا باور خطر، حمله، آسیب، سکته یا از دست­ دادن چیزی مهم. مؤلفه رفتاری نیز کلیه رفتارهای مشتق از دو مؤلفه دیگر یا منتج به دو مؤلفه دیگر است که بارزترین آن­ها رفتار فرار یا اجتناب است. درمان اضطراب از طریق هریک از این سه مؤلفه می­تواند آغاز شود و به سرعت سایر مؤلفه­ ها را درگیر کند (گریلون، 2005).

اضطراب ایجاد شده، سیستم شناختی را با خود همسو می­کند و افکار و قضاوت­های مطابق با اضطراب برانگیخته می­شوند. مثلا فرد ارزیابی­ها و قضاوت­هایی را در مورد کنترل­پذیری، میزان خطر، مفیدبودن، مدت ادامه و توان مقابله خود با اضطراب خواهد داشت. برای گرفتن مشاوره تلفنی رایگان از متخصصین ما در مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر،در خصوص نحوه درمان اضطراب و استرس می توانید با شماره تلفن 02144206861 تماس حاصل فرمائید.

اختلالات اضطرابی فراگیر، به عنوان یکی از زیرشاخه های اصلی اختلالات اضطرابی، با نگرانی پایدار و مزمن تعریف می شود. این نگرانی ممکن است حوزه های گسترده ای از زندگی فرد، مانند مالی، خانواده، سلامتی و حتی آینده را در بر بگیرد.

نوروفیدبک، بیوفیدبک، اضطراب و GAD

در اوایل دهه شصت میلادی، اضطراب بیشتر به صورت تنش عضلانی بالا تعریف می شد (پرایس و بودزینسکی، 2009). از این رو نخستین تلاش ها برای درمان اضطراب از طریق بیوفیدبک، مربوط به اندازه گیری تنش عضلانی یا الکترومیوگرافی EMG بود. در نخستین کوشش ها از این دست، بودزینسکی و استویوا (1975 نقل از پرایس و بودزینسکی، 2009) مشاهده کردند که با کاهش در EMG پیشانی افراد مضطرب، میزان اضطراب آن ها کاهش می یابد.

درمان اضطراب

همانند اولین موج نام گذاری شده توسط هانس برگر در 1929، اولین تلاش های صورت گرفته برای درمان اضطراب از طریق امواج مغزی و نوروفیدبک نیز با استفاده از موج آلفا و افزایش آن در مناطق پس سری مانند Oz انجام گرفت (بودزینسکی و استویوا، 1972 نقل از پرایس و بودزینسکی، 2009).

مطالعه جالب (رایس، بلانچارد و پارسل، 1993)، 38 بیمار GAD در چهار گروه درمانی تقسیم شدند: گروه EMG فرونتال، گروه نوروفیدبک با افزایش آلفا، گروه نوروفیدبک با کاهش آلفا و در نهایت گروه کنترل شبه درمان  که تمامی مراحل نوروفیدبک بر روی آنها اجرا می شد اما عملا هیچ فیدبکی ارائه نمی شد. نتایج نشان داد که فقط گروه های EMG و افزایش آلفا بهبودی معنادار در میزان و شدت اضطراب نشان دادند. بعلاوه بهبودی در گروه افزایش آلفا بیشتر از گروه EMG بود. مور (2000) و هموند (2005) در بررسی پژوهش های مربوط به نوروفیدبک بر روی اضطراب، اعلام کردند که اکثر مطالعات از تاثیر مثبت نوروفیدبک بر کاهش علائم و بهبودی اضطراب فراگیر، فوبی، وسواس و استرس پس از سانحه حکایت دارند.

سیمکین، تاچر  و لوبار (2014)، به پژوهشی اشاره می کنند که در آن تاثیر نوروفیدبک و HRV بیوفیدبک بر اضطراب و عملکرد فعالیت رقص نوجوانان دختر در مقایسه با گروه کنترل مورد بررسی قرار گرفت. نتایج نشان داد که هر دو گروه مورد مداخله نتایج بهتری نسبت به گروه کنترل به دست آوردند. اما نکته جالب آن بود که HRV بیوفیدبک باعث افزایش کیفیت تکنیکی دانش آموزان شده بود در حالی که نوروفیدبک بر عملکرد زمانی و سرعت عمل دانش آموزان موثر واقع شده بود.

در مطالعه ای دیگر، ساندهو، پائول و اگنیهوتری (2007) در پژوهشی به بررسی 2 تکنیک آموزش آرامش­آموزی بیوفیدبک الکترومیوگرافیک و آموزش آرامش­آموزی بیوفیدبک الکتروانسفالوگرافیک در درمان اضطراب فراگیر پرداخته­اند. نتایج پژوهش آن­ها نشان داده است که هر دو تکنیک در درمان اضطراب فراگیر موثر هستند. بعلاوه، تغییرات معناداری در مقاومت الکتریکی پوست و اضطراب صفت در گروه الکترومیوگرافی در مقایسه با گروه الکتروانسفالوگرافی وجود داشت.

ایسمونت، لوتسو و پاولنکو (2011) در بررسی نوجوانان 14-10 ساله مضطرب که تحت درمان نوروفیدبک قرار گرفته بودند، افزایش معناداری را در نسبت دامنه ریتم­های آلفا و تتا، ریتم­های حسی-حرکتی و تتا، بعلاوه فرکانس ریتم آلفا گزارش کردند. در گروه آزمایشی سطوح اضطراب در آزمون­ های روانشناختی کاهش یافته بود اما این کاهش معنادار نبود اما، کاهش معناداری در مقیاس ­های حقارت و ناامیدی در گروه مشاهده شد.

دریس و همکاران (2015) در مطالعه ­ای به بررسی اثرات درمان اضطراب با نوروفیدبک مبتنی بر QEEG بر نشانه­ های اضطراب پرداختند. نتایج پژوهش آن­ها نشان داد که بهزیستی آزمودنی ها افزایش یافته و بهبودی معناداری در نمرات مقیاس­های اضطراب دیده می­شود.

چون ، کو و چوئی (2015) در پژوهشی به بررسی اثرات نوروفیدبک بر علائم افسردگی و اختلالات الکتروفیزیولوژیک در بیماران مبتلا به اختلال افسردگی اساسی پرداختند. نتایج مطالعه آن­ها نشان داد که نوروفیدبک منجر به بهبود معنادار علائم افسردگی می­شود. بعلاوه، علائم اضطراب و بیماری­ های بالینی نیز کاهش معنادار زیادی بعد از درمان نوروفیدبک داشتند.

هاموند (2003) در پژوهشی به بررسی اثربخشی نوروفیدبک مبتنی بر QEEG در درمان اختلال وسواسی جبری (OCD) پرداخت. در این مطالعه علاوه بر بهبود علائم OCD، بهبودی علائم بدنی، افسردگی و اضطراب، برونگراتر شدن نیز مشاهده شد.

سیرملی و ارتم  (2011) در پژوهشی به بررسی اثربخشی نوروفیدبک مبتنی بر QEEG در درمان اختلال وسواسی جبری (OCD) و ارزیابی دوره بالینی علائم OCD پرداختند. آن­ها 36 بیمار OCD مقاوم به درمان دارویی را انتخاب کرده و 84-9 جلسه درمان نوروفیدبک مبتنی بر QEEG انجام دادند. 33 نفر از آزمودنی­ها بهبود بالینی در نمرات مقیاس وسواسی- جبری یل- براون پس از درمان نشان دادند. این مطالعه شواهد خوبی را برای اثربخشی درمان اضطراب با نوروفیدبک در افراد OCD فراهم کرده است.

QEEG ، لورتا و اضطراب فراگیر

پژوهش های مرتبط با QEEG و اختلالات روانی جنبه های مختلفی از کارکرد مغز را بررسی کرده اند. یکی از پرتکرار ترین یافته ها درباره درمان اضطراب، آسیمتری موج آلفا (12-8 هرتز) و موج بتا (30-13 هرتز) در مناطق پیشانی- پس سری و دو نیمکره بوده است. به این ترتیب که در افراد اضطرابی، توان موج آلفا در مناطق جلویی سر از توان موج آلفا در پشت سر بیشتر بوده است. بعلاوه توان موج بتا در پشت سر از توان موج آلفا در جلوی سر بیشتر بوده است. در حالی که در افراد نرمال، وضعیت مغز کاملا خلاف این حالت بوده است.

یافته دیگر افزایش توان موج آلفا در نیمکره چپ نسبت به نیمکره راست؛ و افزایش توان بتا در نیمکره راست نسبت به نیمکره چپ در افراد اضطرابی و افسرده است. این مسئله نیز خلاف وضعیت مغزی افراد سالم است(دموس، 2005). در یک پژوهش گسترده که به مقایسه کارکرد مغز 9 گروه از اختلالات روانی با گروه نرمال پرداخته بود، سالتو و همکارانش (2005) با مقایسه 41 بیمار مبتلا به اضطراب فراگیر با گروه نرمال، دریافتند که گروه مبتلا نسبت به گروه نرمال سه تفاوت را نشان می دهند: افزایش توان موج دلتا (4-1 هرتز) در دو ناحیه پره فرونتال و اکسیپیتال، افزایش توان موج تتا (8-4 هرتز) در پره فرونتال و Cz، و در نهایت افزایش توان موج آلفا 1 (10-8 هرتز) در کل نیمکره چپ و کل ناحیه اکسیپیتال. برای گرفتن مشاوره تلفنی رایگان از متخصصین ما در مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر،در خصوص نحوه درمان اضطراب و استرس می توانید با شماره تلفن 02144206861 تماس حاصل فرمائید.

پس از معرفی لورتا، پژوهش های QEEG به سمت مکان یابی امواج درگیر در اختلالات پیش رفت. به عنوان مثال پژوهش لوبار، کونگیدو و اسکیو (2003) نشان داد که موج آلفای نیمکره چپ افراد مبتلا به افسردگی اساسی مزمن نسبت به نیمکره راست و در مقایسه با گروه نرمال توان بالاتری دارد. بعلاوه ژنراتور اصلی این توان بالا، به شکنج مرکزی چپ، و شکنج میانی فرونتال مربوط بود. یافته های این پژوهش طبق ادعای نویسندگان مقاله منطبق با یافته های پژوهش های PET و SPECT اسکن بر روی افسردگی بود.

کاربردهای دیگر لورتا در درمان اضطراب

از لورتا جهت بررسی تاثیر داروهای ضد اضطراب و افسردگی نیز استفاده شده است. در یکی از نخستین پژوهش ها از این نوع، تاثیر داروی بوسپیرون بر مغز مورد بررسی قرار گرفت. نتایج نشان داد که بوسپیرون در زمان پیک اثر خود (یک ساعت پس از مصرف) باعث افزایش توان موج تتا در ژنراتورهای مناطق پس سری و گیجگاهی می شود. این نتیجه دقیقا مطابق با پژوهش های PET اسکن بر روی بوسپیرون و با استفاده از اندازه گیری مصرف گلوکز در مغز بوده است (آندرر، سالتو و پاسکال-مارکی، 2000). ذکر این نکته نیز لازم است که EEG و لورتا،

امواج حاصل از فعالیت الکتریکی مغز را اندازه می گیرد در حالی که در PET آنچه اندازه گیری می شود، تغییرات در جریان خون و مصرف گلوکز در مغز است که خود این تغییرات ناشی از فعالیت الکتریکی نورون هاست. از این رو همخوانی بالای نتایج بین این دو روش قابل توجه است. در نهایت، در پژوهش سالتو و همکاران (2005) که به مقایسه 44 بیمار مبتلا به اضطراب فراگیر با گروه کنترل همتا شده پرداخته بود، افزایش

معناداری در موج آلفا 1 (10-8 هرتز) با منبع تولید موج در دو ناحیه مغزی برودمن 8 (شکنج فرونتال فوقانی) و برودمن 18 (کونئوس، لوب اکسیپیتال) مشاهده شد. در مرحله بعدی سالتو و همکاران بیماران را به دو گروه درمان با لورازپام و گروه درمان پلاسیبو تقسیم کردند. نتایج نشان داد که فقط در گروه درمان با لورازپام در مقایسه با گروه کنترل و پلاسیبو، دقیقا در همان نواحی برودمن 8 و 18 فعالیت موج آلفا کاهش معنادار یافت. برای دیدن نظرات مراجعین و نتایج درمان اضطراب با لورتا بر روی بیماران بر روی لینک زیر کلیک کنید

همچنین میتوانید نتایج درمان لورتا نوروفیدبک را در اینستاگرام مرکز به آدرس زیرمشاهده فرمایید.

 اینستاگرام سایبر(cyberneuro )

برای امتیازدهی کلیک کنید!
[Total: 1 Average: 5]