وسواس فکری

وسواس فکری و 6 نشانه اصلی بروز آن

وسواس فکری، اختلال عصبی رایجی است که مانند وسواس، نخست با دو مشخصه‌ی تکرار فکرهای وسواسی و اعمال ناشی از اجبار بروز پیدا می‌کند. افکاری که موجب ایجاد وسواس فکری می‌شوند بسیار آزاردهنده بوده و فرد مبتلا را به شدت به خود درگیر می‌کنند.

اگر فرد در این مرحله از بروز علائم وسواس فکری، نتواند آن ها را متوقف کند با افزایش این افکار، به تدریج استرس و اضطراب به فرد هجوم آورده و او را از پای در می‌آورند و چاره‌ای نمی‌ماند تا برای خلاصی از افکار مزاحم، دست به اعمال غیر ارادی و گاهاٌ برخلاف میل خود بزند.

افکار آزار دهنده حاصل از وسواس فکری

جالب است بدانید که بیشتر این فکرها برای فرد مبتلا، ترس و نگرانی به همراه می‌آورند و منشاء اصلی برای هر رفتار وسواس گونه‌ای می‌باشند. ترس از آلودگی یا نگرانی ناشی از خاطرات بد زندگی در گذشته موجب اضطراب و استرس شده و در نتیجه فرد اقدام به تمیز کردن بیش از حد محیط پیرامون خود و یا مراقبت‌های زیاد نسبت به اطرافیان خود، می‌کند. برخی از این رفتارها در ابتدا منطقی به نظر می‌رسند. هر کسی حق دارد از عزیزان خود مراقبت کند اما وقتی این مراقبت از کنترل خارج شده و موجب آزار عزیزان شود، دیگر وسواس فکری نامیده می‌شود، نه یک رفتار طبیعی.

رفتار اجباری چیست؟

به رفتارهایی که فرد مبتلا به وسواس فکری بروز می‌دهد تا فشار ناشی از هجوم افکار را کاهش دهد، رفتار اجباری گفته می‌شود. این نوع رفتار معمولاٌ، تا حدودی از کنترل فرد مبتلا خارج بوده و حتی در برخی مواقع او از یادآوری عملی که انجام می‌دهد ناتوان می‌ماند. فرد با انجام این اعمال اجباری، در ذهن خود تصور می‌کند که در حال جلوگیری از یک اتفاق ناگوار است. برای همین هم هست که رفتارهای اجباری با تکرار همراه می‌شوند. در بیشتر موارد، میان رفتارهای اجباری و کم شدن آزار ناشی از وسواس فکری ارتباط منطقی برقرار نیست.

به عنوان مثال فردی که روزانه چندین­ بار به حمام می‌رود، حس می‌کند که با هربار حمام رفتن و شستشوی خود، می‌تواند از آلودگی بدن و همچنین بیمار شدن در اثر آلودگی جلوگیری نماید و در ذهن خود یک ارتباط کاملاٌ  منطقی بین حمام رفتن و رسیدن به سلامتی یا حفظ آن ساخته است در حالی که در حقیقت چنین ارتباطی هرگز صحت ندارد.

علائم وسواس فکری نگران­ کننده هستند اما بهتر است بدانید که این نوع اختلالات عصبی با استفاده از روش‌های مختلف قابل کنترل و درمان است. درباره‌ی درمان وسواس بیشتر بخوانید.

وسواس یا هوشیاری!

فرض کنید پس از سپری کردن یک روز طولانی، خسته از سر کار برگشته و می‌خواهید استراحت کنید. ناگهان فکر می‌کنید که ممکن است درب ورودی خانه را باز گذاشته‌ باشید. مضطرب بلند می‌شوید و درب را چک می‌کنید که قفل هست یا نه. هنگامی که از قفل بودن آن اطمینان حاصل کردید، برمی‌گردید و به استراحت ادامه می‌دهید، اما این فکر که نکند درب خانه باز باشد، دست از سر شما برنمی‌دارد؛ دوباره به سمت درب وروردی می‌روید و آن را چک می‌کنید و این عمل ممکن است بارها تکرار شود.

گاهی چنین رفتارهایی به اشتباه هوشیاری تلقی می‌شوند. هوشیاری عبارت است از آن چیزهایی که شما تجربه می‌کنید، مراقب خود هستید و با آگاهی کامل، نه از روی اجبار رفتار می‌کنید. بررسی بسته بودن درب خانه طبیعی است. اما وقتی تعداد دفعات آن افزایش می‌یابد و شما از این امر آگاهی ندارید یا نمی‌توانید بر آن غلبه کنید، این رفتار از حوزه‌ی هوشیاری شما خارج و تبدیل به وسواس فکری شده است.

نشانه‌های اصلی ناشی از اختلال وسواس فکری

نشانه های وسواس فکری

اگر نشانه‌های زیر را در هر یک از افرادی که با آن ها سر و کار دارید مشاهده کردید از آن ها دعوت کنید تا اقدامات لازم جهت درمان وسواس فکری را هرچه سریع‌تر آغاز نمایند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از مشاوره تلفنی رایگان کارشناسان مراکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر استفاده کنید.

اهمیت بیش از حد به پاکیزگی

میکروب‌ها دشمن سلامتی هستند و هرجا که حضور داشته باشند، آن جا آلوده است. اما آیا میکروب‌ها آنقدر مقاوم هستند که نیاز باشد محل استقرار آن ها را ده‌ها بار ضدعفونی و تمیز کرد؟ هرگز، این یک رفتار ناشی از وسواس فکری است.

ترس از بیمار شدن

فرد در اثر یک سری تکانه‌های عصبی و افکار بی دلیل دائماٌ نگران است که مبادا بیمار شود. اگر از کنار فردی که در حال سیگار کشیدن است عبور کند و بوی سیگار را حس کند، به شدت نگران می‌شود که مبادا همین بوی سیگار موجب ابتلای او به سرطان شود. این افکار تا جایی پیش می‌روند که فرد از سر اجبار به پزشک مراجعه می‌کند.

اهمیت بیش از حد به تقارن و نظم اشیاء

آیا غیر از این است که ما درجهانی مملو از بی‌نظمی زندگی می‌کنیم؟ نظم در ابعاد مطلوب و در جهت رسیدن به برخی اهداف در زندگی، امری ضروری است. اما اگر در نظم بخشیدن به محیط دچار افراط شویم تا حدی که از کارهای دیگرمان باز بمانیم، این رفتار مفید، تبدیل به وسواس فکری شده است.

جمع‌آوری لوازم غیرضروری

فرد مبتلا به اختلال وسواس فکری همیشه نگران است تا نکند وسایل خود را از دست بدهد. دائماٌ به این مسئله فکر می‌کند که لوازم مختلف، ممکن است روزی مورد نیاز شود و اگر آن را از دست بدهم بسیار بد خواهد شد.

شمارش زیاد و افراطی

یک، دو، سه، چهار… باید دوباره آن را بشمارم! این روند بارها تکرار می‌شود و با گذشت زمان ذهن و جسم فرد مبتلا فرسوده خواهد شد. فرد مبتلا به وسواس فکری، ممکن است در طول روز به شمارش مواردی بپردازد که اهمیت چندانی ندارند.

احساس عدم امنیت

بعضی از افراد مبتلا به اختلال وسواس فکری، دائماٌ فکر می‌کنند در خطر هستند. در ذهن آن ها همیشه کسی در کمین است تا به آن ها آسیب برساند یا اموال‌شان را بدزدد، گاهی این افکار در مورد اجسام بروز پیدا می‌کنند و چنان شدت می‌یابند که فرد را از حالت عادی و رسیدگی به امور روزانه‌ی خود باز می‌دارند.

 برخی نشانه‌های فرعی اختلال وسواس فکری

 • افکار و تصور افراطی و غیرعادی در مورد چاقی، لاغری، قطع عضو و آسیب رسیدن به قسمت‌های مختلف بدن.
 • عدم عزت نفس و اعتماد به نفس، سرزنش خود نسبت به تصمیمات زمان حال و گذشته.
 • در برخی مواقع وسواس فکری در مورد اعتقادات مذهبی ایجاد می‌شوند. درگیری بیش از حد ذهن با مضامینی نظیر خیر و شر، بهشت و جهنم و قبول کردن یا رد مذهب و ایجاد شک از جمله این موارد هستند.
 • اعمال و رفتار افراطی و واکنش‌های پرخاشگرانه پیرامون مسائل مختلف زندگی.
 • نگرانی غیرطبیعی و بی دلیل نسبت به مرگ خود یا عزیزان یا رخ دادن اتفاقات دردناک.
 • تکرار جملات، به عنوان مثال حساسیت نسبت به بیان ذکرهای روزانه. فرد فراموش می‌کند امروز ذکر گفته است یا خیر و همین موجب آزردگی خاطر او می‌شود، در حالی که بارها ذکر گفته، دوباره با ناراحتی اقدام به ذکر گفتن می‌کند و این وسواس فکری، رفته رفته شدت یافته و موجب ضربه به اعتقادات شخصی افراد می‌شود.
 • محاسبات پی در پی ذهنی در مورد درآمد و یا هر مسئله‌ی دیگر.
 • نگرانی از بابت آسیب رساندن به خود یا عزیزان خود.

5 علت‌ ایجاد وسواس فکری

علت ایجاد وسواس فکری

عوامل گوناگونی ممکن است در ایجاد وسواس فکری در هر شخصی دخیل باشند. در ادامه با 5 دلیل به وجود آمدن این اختلال در افراد مختلف آشنا خواهید شد.

 1. عوامل ژنتیکی که از والدین به فرزندان انتقال پیدا می‌کنند.
 2. اختلالات بیولوژیکی و عصبی مانند، عدم تعادل شیمیایی سروتونین در مغز.
 3. تغییرات اساسی در زندگی و سنگین شدن بار مسئولیت. مانند: فرزندآوری، ازدواج، ورود به شغل جدید، سرمایه‌گذاری و غیره.
 4. عوامل رفتاری و توجه و تکرار زیاد آن که در افراد مختلف به شکل­ های متفاوت نمایش داده می­شود مانند عادت به حمام رفتن.
 5. تجربیات شخصی، بروز حادثه یا از دست دادن یک عزیز، برخورد با مواد شیمیایی و حیوانات.

رفتار صحیح با افراد مبتلا به وسواس فکری

لطفاٌ توجه داشته باشید که کنترل این علائم از عهده‌ی شخص مبتلا به وسواس فکری خارج است و او بدون هیچ قصد و نیت خاصی اعمال اجباری را تکرار می‌کند. پس در صورت مشاهده‌ی چنین رفتارهایی توسط اطرافیانتان، ابتدا آن ها را درک کنید، برخورد صحیح، اولین قدم در درمان وسواس فکری محسوب می‌شود، اگر به­ طور مداوم به آن ها بگویید که بس کنند یا بیان کنید که رفتارهای آن ها شما را خسته کرده، نه تنها هیچ کمکی به روند بهبودی آنان نخواهید کرد بلکه یک حس عذاب وجدان نیز در افراد مبتلا به وسواس فکری ایجاد خواهید کرد که خود منشاء آغاز بسیاری رفتارهای مخرب دیگر خواهد شد.

هر انسانی در طول زندگی ممکن است یک سری افکار آزار دهنده یا رفتارهایی شبیه به وسواس فکری را تجربه کند، اما این به تنهایی دلیل کافی مبنی بر ابتلای فرد به این اختلال نیست. فرد مبتلا به وسواس زمان بسیاری را صرف افکار و اعمال وسواس گونه‌ی خود می‌کند تا جایی که این اختلال زندگی او را مختل کند. می‌توانیم بدون اینکه وسواس فکری داشته باشیم هم، به کارهایمان توجه کنیم و هر روز ورزش کنیم، به وضع ظاهری خود رسیدگی نماییم و به اطرافیان خود بسیار ابراز محبت داشته باشیم. پس دقت داشته باشید، هر رفتار شبیه به وسواس، اختلال وسواس نیست. برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص بهترین مراکز فعال و بهترین پزشک در تهران پیشنهاد می کنیم که مقاله بهترین دکتر درمان وسواس را نیز مطالعه فرمائید.

نتیجه‌ی افکار ناشی از وسواس فکری چیست؟

نکته‌ی مهم دیگر در مورد وسواس فکری این است که، چنین افکاری هرگز به نتیجه‌ نمی‌رسند. فردی که در اثر استنشاق بوی سیگار حس می‌کند مبتلا به سرطان یا بیماری شده است، در حقیقت هرگز مبتلا به سرطان نشده اما این تصویرسازی ذهن او آنقدر قدرتمند است که فرد را مجبور می‌کند به پزشک مراجعه کند. در مورد سایر رفتارهای وسواس­ گونه نیز این موضوع صادق است. تنها نتیجه‌ای که افراد مبتلا به وسواس فکری می‌گیرند این است که از روند معمول زندگی باز می‌مانند.

نتیجه‌گیری

وسواس فکری، رفتاری پر تکرار از سر اجبار، برای رهایی از فشار ناشی از افکار مزاحم است که با گذشت زمان شدت یافته، فرد مبتلا را از روند زندگی عادی بازمی‌دارد. بسیار اهمیت دارد که با افراد مبتلا به اختلال وسواس با آرامش رفتار شود و از بیان عبارات تحقیر یا تمسخر آمیز پرهیز شود و آن ها را دعوت کرد تا درمان خود را هرچه سریع‌تر آغاز کند. خوشبختانه وسواس فکری درمان دارد و هرچه زودتر برای درمان آن اقدام شود، احتمال موفقیت درمان نیز به مراتب بیشتر خواهد شد. برای دریافت اطلاعات بیشتر و دیدن ویدئو های سخنان جناب آقای دکتر امین اسداله پور در این خصوص، می توانید ما را در صفحه اینستاگرم خود نیز دنبال کنید. آدرس صفحه اینستاگرم مراکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر به نشانی زیر می باشد:

اینستاگرم سایبر(cyberneuro )

67 Comments

 • فهیمه قاسمی, ژانویه 2, 2023 @ 22:38 Reply

  سلام
  من پسرم به وسواس فکری مبتلا شده و۱۵ سالشه بعد از کرونا وسواس شد.
  میخواستم راهنماییم کنید.

  • کلینیک سایبر, ژانویه 4, 2023 @ 20:48 Reply

   با سلام، بعد از شیوع کرونا برخی افراد دچار یک اضطراب شدید شده اند و ممکن است که علائمی وسواس گونه از خود نشان دهند. اختلال اضطراب خوشبختانه بخوبی در مراکز سایبر درمان می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

 • پارمیدا, ژانویه 15, 2023 @ 17:01 Reply

  سلام وقت بخیر
  من یه دختر ۲۱ ساله هستم وسواس فکری دارم
  به این صورت که مثلا توی اینستاگرام خیلی گیر میدم به اینکه پیجم با شماره اولم ساخته شده باشع نه شماره دومم میدونم شاید خنده دار باشه ولی مثلا پیجم تعلیق شد دیگه با اون شماره اولیم نمیتونستم پیج بسازم با یه شماره دیگه ساختم که بنام مامانم بود ولی خودم ازش استفاده میکردم بعد همش فکر میکردم اگه این شماره بعدا بدم به مامانم خب پیجم کثیف میشه چون یه کس دیگه شمارشو داره هرچند بیام شماره خودمو بعدا روش بذارم
  یا اینکه هیچ کاری با لذت انجام نمیدم مثلا ورزش رو دوست دارم ولی یه اجباری باهاش همراه میشه که مثلا هرروز انگار یه جور اجباری که اذیتم میکنه میگه پاشو ورزش کن
  در مورد فیلم دیدنم همینطور
  یا حتی درس خوندن

  • کلینیک سایبر, ژانویه 16, 2023 @ 17:15 Reply

   سلام، دوست عزیز وسواس فکری بخوبی با لورتا قابل درمان می باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر تماس بگیرید. 02144206861

 • امیر علی طهماسبی, ژانویه 16, 2023 @ 21:35 Reply

  اگه دستم به یه جسم برخورد کنه باید اون دستمم بزنم به اون جسم یا جسمی با من برخورد کنه باید تعادل و تقارن رو رعایت کنم راه درمان چیه

  • کلینیک سایبر, ژانویه 20, 2023 @ 09:52 Reply

   با سلام، دوست عزیز برای تشخیص علت این مشکل نیاز به بررسی دقیق تر می باشد. برای دریافت مشاوره رایگان با شماره 02144206861 تماس بگیرید

 • ابراهیم, ژانویه 16, 2023 @ 23:56 Reply

  سلام من یه دخترم ۱۵ ساله مه من بشدت وسواس دارم روی حرف هام حرکاتم خیلی زیاد فک میکنم مثلا من وقتی با یکی حرف میزنم چند دقیقه بعدش میگم نکنه من این حرف رو زده باشم ناراحت شده باشه یا یه فکر دیگه بکنه من همش نگرانم میترسم کسایی ک برام عزیزن از دستم ناراحت بشن یا از دست بدم شون میشه لطفا راهنمایی کنید

  • کلینیک سایبر, ژانویه 20, 2023 @ 09:50 Reply

   سلام، دوست عزیز اختلال وسواس فکری در مراکز سایبر بخوبی قابل درمان می باشد. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان می توانید با شماره 02144206861 تماس بگیرید

 • هستی برازنده, ژانویه 23, 2023 @ 02:56 Reply

  سلام من وسواس فکری دارم 22سالمه و حس میکنم آلان بیشتر شده مثلا به دفعه حس میکنم شیر کار بازه و اگر نرم ببیینم بعدش میمیریم یا مثلا میگم باید بری الان توی بالکن رو چک کنی و اینفدر میگم تا میرم اون کارو میکنم یا حس میکنم در خونه بازه و اگر چک نکنم یکی میاد داخل، یا در یخچال یا مثلا حس میکنم پشت گوشوارم بازه و صدبار سفتش میکنم و بازم اطمینان ندارم یا وقتی در خونه رو میبندم وده بار چکش میکنم ک کامل بسته باشه و بازم وقتی میرم حس میکنم بازه اذیتم چیکار باید کنم

  • کلینیک سایبر, ژانویه 23, 2023 @ 16:34 Reply

   سلام دوست عزیز،وسواس فکری با لورتا کاملا قابل درمان می باشد

 • امیر عباس شعبانی, فوریه 16, 2023 @ 00:29 Reply

  سلام‌ دچار وسواس فکری شده ام یک‌دفعه با خودم می‌گویم این اتفاق به خانواده من بیفتد یا چیزی شود بعدش هم به خودم می‌گویم بسه دیگه زر نزن دیوونم کرده لطفا پاسخ بدید 😔😔

  • کلینیک سایبر, فوریه 19, 2023 @ 05:07 Reply

   با سلام، دوست عزیز اختلال وسواس فکری به خوبی با لورتا قابل درمان می باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

 • علی, مارس 7, 2023 @ 13:13 Reply

  ممنون از شما متن خوب و مفیدی بود

  • کلینیک سایبر, مارس 9, 2023 @ 11:06 Reply

   سلام، ممنون از توجهی که داشتید.

 • Ase, مارس 7, 2023 @ 17:21 Reply

  سلام من راجبه اتفاقات مختلف دچار وسواس فکری ام، مثلاً چند وقت پیش به استادم که بهش علاقه داشتم سلام دادم اما ایشون بدلیل گوش دادن به حرفای پشت خط جواب ندادن در حالیکه قبلا با احترام جواب سلام میدادن،حالا از اون روز تا حالا مدام ذهنم داره به اون لحظه فکر می‌کنه که چرا استاد جواب سلام نداد یعنی من ارزش یه جواب سلام نداشتم و هزار جور فکر و خیال که زندگیمو مختل کرده لطفا راهنمایی بفرمایید🙏🏻

  • کلینیک سایبر, مارس 9, 2023 @ 11:09 Reply

   با سلام، متخصصین ما در مراکز سایبر برای حل این مشکل شما می توانند به شما کمک کنند. برای اطلاع بیشتر تماس بگیرید.

 • mahdi, مارس 8, 2023 @ 21:02 Reply

  سلام من به وسواس فکری بیماری ایدز دارم هیچ رفتار پرخطری نداشتم ولی همش فکر میکنم ایدز دارم جوری که اوایل یک ماه هر روز تو نت سرچ میکردم مثلا علائم ایدز رو بالای ۱۰۰ بار یه مطلبو چک کردم جوری شد که کیت تشخیصی ایدز سفارش دادم منفی بود ولی بالای ۲۰ باره هی میرم عکسشو که گرفته بودم منفی بود نگاه میکنم نکنه من دارم اشتباه میکنم و مثبته در صورتی که به ۵ نفر نشون دادم و به کسی که کیت رو خریدم نشون دادم گفتن منفیه.خیلی حس بدیه هر روز اضطراب آستری وحشتناک دارم کمک

  • کلینیک سایبر, مارس 9, 2023 @ 11:14 Reply

   سلام، وسواس فکری شما بخوبی در مراکز سایبر درمان می شود. برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید. 02144206861

 • ترانه, مارس 17, 2023 @ 22:55 Reply

  سلام من ۱۸ سالمه و وسواس فکری دارم و روز ب روز حس میکنم بد تر شده مثلا مبحثی رو ک خوندم بر میگردم هی ورق میزنم یا باید اطرافم همه چی قرینه باشه باید حتما با خط کش شکل و خطوط رو بکشم بیش از حد تو زندگی حساب و کتاب و دو دو تا چهار تا میکنم خیلی باید تو آینه نگا کنم آرایش و لباس پوشیدم مرتب باشه و همیشه مجبورم هر کاری رو ک کردم برگردم دوباره چک کنم

  • کلینیک سایبر, مارس 19, 2023 @ 12:26 Reply

   سلام، وسواس فکری با لورتا در مرکز سایبر بخوبی قابل درمان می باشد.

  • کلینیک سایبر, مارس 19, 2023 @ 12:28 Reply

   برای اطلاعات بیشتر می توانید با شماره 02144206861 تماس بگیرید.

 • جواد, مارس 25, 2023 @ 04:20 Reply

  سلام بنده وسواس فکری شدیدی دارم مثلا اتاقم باید هر روز تمیز باشه و اگر کسی دست به دستگیره یا به وسایل بزنه بسیار خشمگین میشم به طوری که روانم به هم میریزه مثلا یک دستم به جایی میخوره باید اون دست دیگم رو هم بزنم و همه چیز باید تقارن داشته باشه و دیگران این حال مرا درک نمی کند و مرا مسخره می‌کنند بخاطر اینکه پسرم و خیلی از این اوزا خسته شدم ولی نمی تونم بی خیال بشم خواهشن کمکم کنید دیگه دارم از درون ویران میشم حتی بخاطر اینکه لباس هام کثیف نشه بیرون از خونه نمیرم و اگه برم با لباس های کهنه میرم و همه مسخره میکنم

  • کلینیک سایبر, مارس 26, 2023 @ 19:13 Reply

   سلام، دوست عزیز وسواس فکری بخوبی با لورتا قابل درمان می باشد. می توانید با شماره 02144206861 تماس بگیرید تا کارشناسان ما شما را راهنمائی کنند.

  • مینا, ژوئن 3, 2023 @ 15:46 Reply

   سلام
   من متخصص نیستم اما راهکار تجربی برات دارم چون خودم این دوران رو گذروندم. . شما گفتید یک دستم به جایی میخوره باید اون دست دیگم رو هم بزنم و همه چیز باید تقارن داشته باشه. باید؟ باید اون دست دیگم رو هم بزنم؟ اید تقارن داشته باشه؟ نداشته باشه مثلا چی میشه؟ به من گوش کن هیچ بایدی در کار نیست برادر من. هیچ بایدی در کار نیست.
   راه حل وسواس آگاهیه. از همین الان تمرکزت رو بزار روی آگاهی. تو یه احمق نیستی. تو یه ادم عاقل و بالغی. با ترسات مواجه شو. می ترسی لباست کثیف بشه؟ خب بشه به جهنم. پس پودر شوینده واسه کی ساخته شده؟ ماشین لباسشویی برای کی سااخته شده؟ من جای تو باشم میکوبم توی دهن ترسم. میرم تمیز ترین و مهمترین لباسم رو برمیدارم میبرم میندازم توی آب و گل و حسابی کثیفش می کنم بعد میرم با پودر میشورم میندازم خشک بشه. مردن توش هست؟ گیریم تمایز نشد؟ به درک. میندازمش دور
   هیچ لباسی، هیچ جواهری، هیچ متریالی ارزش اعصاب و روح و روانمو نداره. هیچی با ارزش تر از خودم نیست
   با ترساات مواجه شو.
   دستگیره اسمش روشه. هر کسی میتونه دست بزنه به دستگیره. حق نداری با کسی توهین کنی یا امر و نهی کنی که دست به دستگیره بزنه یا نه
   حق نداری دستگیره ت رو هی تمیز کنی
   دستت به جایی خورد، حق نداری دست بعدی رو بیاری بزنی به همونجا. دلیل نداره. محکم وایسا مقاومت کن. فکره چی میخواد بگه؟ میخواد بگه اگه دستت رو نزنی به همونجا و قرینه نشه زلزله میاد؟ سیل میاد؟ میمیری؟ به جهنم. اگه دنیا انقدر بی حساب کتابه که با اداهای مسخره قراره کن فیکون بشه خب بزار بشه.
   پسر جون سختیش رو تحمل کن شیرینیش برات مثل باقلواس.
   یک روز مقاومت کن. شب که خوابیدی و دیدی دنیا آوار نشد دستت میاد که حساب کتاب دنیا به کارای تکراری و وسواسی تو گره نخورده
   مقاومت کن
   احمق نباش
   شاد زندگی کن

 • علی, مارس 30, 2023 @ 05:54 Reply

  سلام من دو تا وسواس فکری دارم یکی اینکه همیشه میترسم چیزی تو چشم بره دوم اینکه چند بار یک چیز رو ازش مطمئن باید بشم بعد راحت میشم لطفاً جواب بدید

  • کلینیک سایبر, آوریل 1, 2023 @ 15:57 Reply

   با سلام، دوست عزیز وسواس فکری بخوبی با لورتا قابل درمان می باشد. می توانید برای اطلاع بیشتر با شماره 02144206861 تماس بگیرید

 • مجتبی, آوریل 22, 2023 @ 16:05 Reply

  سلام
  دوستان بیمار من، بنده بخاطر وسواس فکری و عملی خودمو بدبخت کردم هر چی هم دکتر رفتم بی نتیجه بود، اما دوروز اتفاقی یکی بهم گفت ما ایرانیها بخاطر سوء تغذیه کمبود ویتامین داریم و یک مولتی ویتامین بهم معرفی کردو استفاده ش کردم به نام فارماژیتان خدارا شکر خدارا شکر مغزم آرام اعصابم خوب وذهنم دیگه رهاس ودرگیر نیست، حتما استفاده کنید ضرر نداره، واین حقیر را هم دعا کنید

 • ابوالفضل, آوریل 24, 2023 @ 08:25 Reply

  آقا مجتبی که گفتی فلان ویتامین رو مصرف کنین خوب میشین، خدمتت عارضم که منشا وسواس همه یه چیز خاص نیس که همه با یه نسخه خوب بشن.
  ارادت

 • امیر, می 4, 2023 @ 04:00 Reply

  سلام ببخشید من هرکاری انجام میدم فکرمیکنم هنو اون کارانجام نشده مثلا ببخشیدمیرم دستشویی آب رومیبندم فکرمیکنم بازمونده

  • کلینیک سایبر, می 4, 2023 @ 19:07 Reply

   سلام دوست عزیز، همان طور که در مقاله توضیح دادیم دلیل این رفتارها وسواس فکری می باشد. این اختلال بخوبی با لورتا قابل درمان می باشد. برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید 02144206861

 • Amirmahdirabbanj, ژوئن 14, 2023 @ 22:10 Reply

  سلام من به وسواس فکری دچار شدم همش فکر میکنم ترنسم ولی نه علائمی از ترنس ها دارم فقط فکر میکنم ایا من به وسواس فکری مبتلا شدم

  • کلینیک سایبر, ژوئن 16, 2023 @ 20:42 Reply

   با سلام. به احتمال زیاد بله اما باید توسط دکتر ویزیت شوید.

 • امیرمهدی, ژوئن 16, 2023 @ 17:56 Reply

  سلام من پسرم ولی نزدیک ۶ ماه است که همش فکر میاد تو ذهنم ترنسم ولی نه علائمی ازش دارم فقط فکر میاد تو ذهنم بعد هم هی میاد تو ذهنم برو در موردش تحقیق کن ولی من علائمی ازش دارم نه چیز دیگه ایی فقط فکر است ایا با ورزش و دارو خوب شدنی است چون خیلی تلاش کردم از ذهنم بره ولی شدنی نبود ایا با دارو و ورزش میشه اگر پاسخ دهید ممنون میشم با تشکر

 • Fateme, ژوئن 17, 2023 @ 17:44 Reply

  سلام من ۱۷ سالمه من همش تو ذهنم اینطوریه یه صداهایی هست که مثلا به خدا و امام ها توهین میکنه . بعد منم هی باید بگم استغفرلله دیوونه شدم بخدا . خیلی سعی میکنم از ذهنم بیرونش کنم خیلی اذیتم میکنه.خیلی خیلی زیاد هم این صدا ها تو سرمه.
  من هنوز پیش هیچ روانشناسی نرفتم.نمیدونم یعنی وضعیتم جوریه که باید قرص مصرف کنم؟؟؟

  • کلینیک سایبر, ژوئن 18, 2023 @ 08:11 Reply

   با سلام و درود. دوست عزیز ما در مراکز سایبر مصرف هیچ قرصی را پیشنهاد نمی دهیم و شما هم احتمالا نیازی ندارید. برای بررسی دقیق تر ولی باید توسط دکتر ویزیت شوید. در صورت تمایل با شماره 0214206861 تماس بگیرید.

 • حامد, جولای 25, 2023 @ 18:15 Reply

  تشکر

 • حسین, جولای 29, 2023 @ 13:19 Reply

  سلام من وسواس فکری دارم مثلاً میرم بیرون بعد بر میگردم بعد از چند روز یهو میاد داخل سرم نکنه بلایی سرم آمده باشه الان یادم نباشه یه کاری کرده باشم الان یادم نباشه قبلا هم وسواس فکری هم داشتم فکر هایی هم که بقیه
  میکنن هم من داشتم مثل زیاد دست شستن یا فکر مردن خانواده و …

  • کلینیک سایبر, آگوست 6, 2023 @ 10:24 Reply

   سلام دوست عزیز ، وسواس فکری بخوبی با لورتا قابل درمان می باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره 02144206861 تماس بگیرید.

 • ناشناس, آگوست 2, 2023 @ 04:47 Reply

  سلام راستش من چهار ماهه که یه سری افکار ول کنم نیست..مثل یه چرخه همش تکرار میشه..همش میترسم کنترلم رو از دست بدم و دست به کار بدی بزنم که حتی فکر کردن بهش هم حالمو بد میکنه..اصلا نمیدونم چرا و چه جوری این افکار اومدن سراغم ولی واقعا اذیت کننده ان و توی کارام اختلال ایجاد میکنن..به نظرتون این وسواس فکریه؟

  • کلینیک سایبر, آگوست 6, 2023 @ 10:30 Reply

   سلام، دوست عزیز برای تشخیص باید بصورت حضوری ویزیت شوید. برای دریافت نوبت ویزیت با شماره 02144206861 تماس بگیرید.

 • اذرگون, آگوست 3, 2023 @ 09:25 Reply

  من خودم از پنجم ابتدایی دچار وسواس بودم وانواع وسواس فکری وعملی رو تجربه کردم ، درمانهای شناختی رفتاری هم انجام دادم ، درمان های شناختی رفتاری ریشه وسواس رو متاسفانه برطرف نمی کنه بلکه ترس رو از بین می بره ، مثلا من با درمان ، ترس از مرگ رو ازبین بردم ، ولی خوده وسواس هست، ترس از مرگ ازبین میره ترس دیگه ای جاش میاد متاسفانه در تغییرات وسواس بیشتر هست

 • محمد مهدی, آگوست 4, 2023 @ 21:07 Reply

  سلام خوبید ؟
  ببخشید من نمیدونم چرا اینجوری شدم !
  مداوم بدون اینکه بخوام چهره ی افرادی که ازشون بدم میاد میان تو ذهنم و وقتی میان عصبی میشم و مجبورم تیک عصبی بزنم …
  زمانی که می‌خوام یه چیزی بخونم یا کاری کنم این چهره ها میان و تمرکزم رو بهم میزنن . تو رو خدا کمکم کنید 😭

  • کلینیک سایبر, آگوست 6, 2023 @ 10:36 Reply

   سلام، دوست عزیز شما باید بصورت حضوری ویزیت شوید. در صورت تمایل تماس بگیرید

 • فرح, آگوست 4, 2023 @ 21:27 Reply

  سلام.

  من وسواس فکری شدید دارم‌. همش به اتفاقات و خطاهای گذشته فکر میکنم و خودمو سرزنش میکنم که چرا مثلا دو سال پیش فلان کارو نکردم یا کردم… و اینکه از کاه کوه میسازم. مسائل خیلی ساده رو بزرگ میکنم و تو ذهنم خودمو محاکمه میکنم. به بعضی مسائل خیلی توجه میکنم و ترس وجودمو برمیداره‌. مثلا فکر میکنم چون فلان کارو کردم قطعا فلانی از من شاکی میشه و … .مثلا بابت یه موضوع ده بار استخاره میکنم و اگه استخاره بد بیاد خودمو کلا میبازم… یه مشت افکار بیهوده و پوچ ذهنمو درگیر کردن که حتی میشینم گریه میکنم… مثلا به دوسال پیش فکر میکنم که چرا فلان کارو کردم. کاش نمیکردم‌. گاهی وقتا ممکنه چند روز دراز بکشم روی تختم و به مسائل بیهوده و موهوم فکر کنم‌… خیلی عذاب میکشم..‌ واقعا بعضی وقتا دوس دارم خودکشی کنم

  • کلینیک سایبر, آگوست 6, 2023 @ 10:39 Reply

   سلام، دوست عزیز وسواس فکری قابل درمان می باشد. برای دریافت نوبت ویزیت از جناب دکتر با شماره 02144206861 تماس بگیرید

 • فرح, آگوست 5, 2023 @ 00:46 Reply

  من حتی بیشتر وقتا با خودم حرف میزنم… به مرتب بودن اشیا خیلی اهمیت میدم. یه چیزی رو هزار بار چک میکنم مثلا شیر سماور و … . مدام با خودم فکر و خیال میکنم. یه موضوعی که دو سال پیش اتفاق افتاده میرم دنبال جزئیاتش و اینکه مثلا چرا اونموقع اینکارو کردم یا نکردم… همش به چیزای بد فکر میکنم… اصلا از زندگی عادی افتادم بخاطر این افکار پوچ… همش درگیر افکار پوچ و توخالی ام. به اتفاقایی که نیفتاده فکر میکنم… همش میشینم خیالبافی میکنم و هزارتا اتفاق تو ذهنم میبافم… دارم فلج میشم بخاطر این افکار… مدام ذکر و دعا میخونم که یه وقت اتفاق بدی نیفته… بعضی شبا هم کابوس میبینم… واقعا خودم اینو قبول دارم که حالم عادی نیست و باید دارو مصرف کنم…

 • سعید, آگوست 13, 2023 @ 10:38 Reply

  سلام
  من 40 سال دارم. از بچگی تیک داشتم و هر چه بزرگتر شدم تیک هام متنوع تر شد به طوری که بعضی هاش درونی هست یعنی تیک زده نمی شه ولی آزار اون رو حس می کنم که این نوعش خیلی آزاردهنده است و حتی باعث ناراحتی روحی و روانی میشه. می خواستم ببینم تیک هم یک وسواس فکری حساب میشه؟ چون من به هر چیزی خیلی دقت می کنم و فکرم گرفتار میشه مثلا نقش های قالی رو که در اثر راه رفتن به هم میریزه همیشه مرتب میکنم یا اینکه کتاب ها رو کاملا مرتب روی هم و روی میز می چینم به طوری که کاملا موازی لبه میز باشه حالا دکتر فلوکستین داده ولی من میترسم بخورم فکر میکنم یک بلایی به سرم میاد. به نظر شما فلوکستین 10 خوبه؟ مشکلی نیست؟

  • کلینیک سایبر, آگوست 25, 2023 @ 21:02 Reply

   سلام دوست عزیز ما در مراکز سایبر مصرف هیچگونه قرص و داروئی را پیشنهاد نمیدیم. اما تیک و وسواس شما با لورتا بخوبی قابل درمان می باشد. برای اطلاعات بیشتر با شماره 02144206861 تماس بگیرید

 • احمد, آگوست 16, 2023 @ 23:02 Reply

  سلام دوستان من 55 سالمه از 21 سال پیش فوبیا داشتم و الان بسیار بسیار زیاد شده از همه چیز می ترسم از خیابان از ارتفاع از صدا از همه چیز و همه کس مرتب با خودم حرف میزنم از همه بدم میاد از همه متنفرم از نظر من همه گرگ هستند همه می‌خواهند زرنگ بازی کنند وحقه بزنند لطفا نظر خود را بفرمایید

  • کلینیک سایبر, آگوست 25, 2023 @ 21:56 Reply

   سلام، دوست عزیز شما باید توسط جناب دکتر ویزیت شوید. با توجه به شهر خود می توانید با شماره شعبه مدنظر خود تماس بگیرید و درخواست نوبت کنید. اطلاعات شعب مراکز سایبر در انتهای صفحه موجود می باشند.

 • علیرضا, آگوست 24, 2023 @ 16:31 Reply

  سلام من پانیک شدم بعد از اون همش فک میکنم دارم دیونه میشم و اسکیزوفرنی میگیرم واقعا خیلی اذیت میشم از بابت این افکار میخواستم بدونم اینا علائم وسواسه؟

  • کلینیک سایبر, آگوست 25, 2023 @ 21:51 Reply

   سلام، دوست عزیز نیاز به اطلاعات بیشتر و ویزیت جناب دکتر هست برای دادن نظر قطعی

 • ناشناس, آگوست 26, 2023 @ 02:13 Reply

  سلام من دچار وسواس فکری شدید هستم همش به خودم میگم زشتم و دماغم گندس اما در صورتی که اطرافیان بارها از چهره ام تعریف کردم اما گاهی تمام ساعت فکر به این موضوع میکنم که مغزم میخواد منفجر بشه
  تروخدا کمک کنید دارم دیوونه میشم 😭😭

  • کلینیک سایبر, آگوست 31, 2023 @ 01:24 Reply

   سلام، وسواس فکری بخوبی با لورتا قابل درمان می باشد. برای اطلاعات بیشتر با شماره 02144206861 تماس بگیرید.

 • M ef, سپتامبر 10, 2023 @ 04:23 Reply

  سلام من ۳سال هست فقط فکرمیکنم فراموشی گرفتم و به خیلی مسائل دامن میزنم اگه یه کسی رفتاری انجام بده من همش به اون رفتار طرف فکر میکنم و تجزیه وتحلیل میکنم.و دیگران رو با خودم مقایسه میکنم

 • ریحانه, سپتامبر 14, 2023 @ 12:17 Reply

  سلام من ۱۸ سالمه و نمیدونم اسم این تفکراتی که دارم چیه
  گاهی رو یه آدم یا رو بخشی از صورتم یا لباسم گیر میدم و حساس میشم و مثلا بعضی وقتا میگم پیشونیم بلنده و بارها جلو ایینه میرم تا ببینم و بعضی وقتا اعصابمو اونقدر به هم میریزه که دلم نمیخاد خودمو ببینم یا حتی صبح بشه
  به دوستام گیر میدم هی میگم منو دوست نداری یا چرا با اینی یا پیاممو دیر سین میزدی
  یا همونجور که دوستان گفتن به نظم خیلی اهمیت میدم یعنی شاید باورتون نشه حتی تو ذهنم همه چی باید مرتب باشه و مثلا هی میگم خب این ماله گذشتس پس باید فراموشش کنی
  یا مثلا همش فکر میکنم باید یه سری کار هارو تو ی زمانی حتما انجام بدم که فرصت رو ازدست ندم مثلا اگه تولدم هست حس میکنم باید تو اون لحظه حتما همه کاری بکنم یا اگع میرم زیارت اونقدر حس میکنم وقت ندارم وباید از همه یاد کنم که دعا هامو مینوشتم که یادم نزه
  و یه موضوعی در حال حاضر خیلی رو اعصابمه ظاهرم و پوششمه من خودم بی حجاب نیسم مذهبی نیستم اما بی حجابم نبودم اما همش میگفتم من اگه العان این لباسو نپوشم دیگه بعدا نمیتونم بپوشم و فرصتو از دست میدم و بین اینکه چادری و باحجاب باشم یا امروزی باشم موندم وقتی جایی میرم به همه نگاه میکنم گاهی دلم حجاب میخاد اما میگم مثلا اینکارو نمیتونم بکنم گاهیم دلم میخواد امروزی باشم
  داره دیوونم میکنه هر جا هم که میرم مسافرت همش قبلش استرس و ناراحتی دارم که نکنه تصادف کنیم یاچی اعتماد بنفس ندارم و اصلا نمیتونم حرف بزنم همش میخوام بدونم بقیه راجبم چه فکری میکنن با اینکه ب خودم میگم مهم نیس و راه درست اینع و.. اما بازم برام مهمه دیگران خیلی روم تاثیر میزارن
  من ادم مهربونیم و قبلا خیلی خوش ذوق و حرف زن بودم اما العان خودمو گم کردم همش ساکتمو تو خودمم همش خیالبافی میکنم و نمیتونم به هدفم برسم فکر میکنم دیر شده یا سنم رفته بالا یا چی یا باید قبل دانشگاه رفتن همه چیو درست کنم
  دلم ثبات میخواد
  خواهش میکنم کمک کنید دارم دیوونه میشم 🥲

  • کلینیک سایبر, سپتامبر 17, 2023 @ 19:37 Reply

   با سلام، دوست عزیز یکی از دلایل وسواس فکری همین اضطراب و استرس شدید در افراد می باشد که خودتان هم بهش اشاره کردید. با لورتا اضطراب و استرس شما کاهش پیدا می کند و وسواس شما درمان می شود. برای اطلاعات بیشتر با شماره 02144206861 تماس بگیرید.

 • دختر۱۹،من وسواس ندارم ،اکثر مردم بیشعور و احمق و کودنن, سپتامبر 26, 2023 @ 00:23 Reply

  سلام،بعضی وقتا وسواس شدید میگیرم ،مثلا مامان بابام رفتن آشپزخونه رو کامل فرش کردن،هرچی من گفتم بعد چطوری تمیز میکنید اهمیت ندادن،حالا هر بار تخم مرغ میشکنم همش تو ذهنم اینه که وقتی بقیه داشتن تخم مرغ میشکوندن یکمیش ریخته باشه رو فرش آشپزخونه،یا وقتی گوشت،مرغ و ماهی رو میخوان بشورن همش تو ذهنم اینه که آب‌خون اینا میریزه رو فرش آشپزخونه و خلاصه دارم روانی میشم،شما فرض کنید یک خانواده مدام روی فرش آلوده به باکتری،انگل و… قدم بزنن بعد با پاهای کثیفشون برن همه جای خونه و بدتر از اون موقع خواب تخت و پتو رو هم آلوده کنن و…
  در ضمن خانوادم،تو همه چیز تف میکنن،هر بار که بوس میکنن لب های کثیفشون رو بهم میزنن،یهو با دست غذا بر میدارن یا از ظروف مشترک استفاده میکنن ،لباس های کثیفشون رو عوض نمیکنن
  ناخوناشون رو نمیچینن و مسواک نمیزنن،حالم داره بهم میخوره،هر بار که بغلم میکنن چندشم میشه چون لباساشون از شوره و موی سرشون پر شده و زیر ناخوناشون چرکه و بوی عرق میدن و دهنشون بوی گند میده ،
  همش توی غذا مو، کرم،سنگ،عن موش،یا هر گوه دیگه آیه

  • کلینیک سایبر, سپتامبر 27, 2023 @ 17:16 Reply

   با سلام دوست عزیز، اگر که این موارد انقدر شما را اذیت می کنند پیشنهاد میکنم برای مشاوره تشریف بیارید. برخی از این موارد که فرمودید طبیعی است که باعث اذیت شما شوند. اما نیاز به اطلاعات بیشتری داریم با توجه به اینکه دائم به این مسائل فکر می کنید.

 • ت, اکتبر 11, 2023 @ 01:21 Reply

  سلام من از هر کی بدم میاد بهش وسواس میگیرم. قسمت خنده دار قضیه اینه که وسواس به میکروب دارم و همه‌اش میخوام تمیز کنم که یه وقت مریض نشم ولی از اون طرفم افسردگی شدید دارم و همیشه به فکر خودکشیم. یکی نیست بگه تو که میخوای خودتو بکشی خب بذار شاید میکروبا کشتنت راحتت کردن دیگه. والا.

  • کلینیک سایبر, اکتبر 23, 2023 @ 11:16 Reply

   سلام، چرا خودکشی وقتی میشه درمان شد و یک زندگی عادی داشت؟ بسیاری از مراجعینی که در 5شعبه فعال سایبر برای درمان روزانه سراغ ما می آیند شرایطی مثل شما دارند.

 • علی, اکتبر 13, 2023 @ 20:47 Reply

  سلام‌من وسواس دارم من ۱۶ سالمه وازنمیره چرا

  • کلینیک سایبر, اکتبر 23, 2023 @ 11:17 Reply

   سلام، دوست عزیز این اختلال به خودی خود از بین نمیرود و نیاز به درمان دارد.

 • Elmira, اکتبر 27, 2023 @ 18:19 Reply

  سلام یکی از دوستای من بدون اینکه گوشیشو سر ظبط نزنه نمی تونه حرف بزنه فکر می‌کنه بقیه میتون صدا ذهنش رو متوجه میشن میشه لطفاً بگید مشکل چیه و باید چیکار کنه 😓🙏

  • کلینیک سایبر, نوامبر 18, 2023 @ 16:04 Reply

   با سلام و احترام، برای تشخیص نیاز به اطلاعات بیشتر و ویزیت هست.

 • yeganeh, نوامبر 10, 2023 @ 15:20 Reply

  من با اینکه حرف میزنم همش تو مغزم این میگذره که تو نمیتونی مثل بقیه حرف بزنی و مغزم اینو باورکرده؛ این تلقین ها با تکرار زیاد به مدت شش ماه و الان حس میکنم عقلم رو از دست دادم و دیگه خوب نمیشم و فقط باید خودمو بکشم

  • کلینیک سایبر, نوامبر 18, 2023 @ 15:51 Reply

   سلام دوست عزیز مشکل شما قابل حل می باشد. روزانه افراد زیادی با مشکل مشابه شما در مراکز سایبر درمان می شوند. برای دریافت نوبت یا نیاز به مشاوره می توانید با شماره 02144206861 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *