روش های کاهش استرس

استرس واکنشی درونی نسبت به وقوع اتفاقات مختلف است. این احساس در صورتی که کنترل شده باشد می تواند برای انسان مفید باشد اما در صورتی که این احساس کنترل شده نباشد روند انجام کارها را به تعویق می اندازد و به مرور در سلامت قلب نیز تاثیر منفی خواهد گذاشت. در این مقاله قصد داریم تعدادی راهکار جهت کنترل استرس به شما ارائه دهیم. مرکز علوم اعصاب سایبر امیدوار است با رعایت این نکات بتوانید استرس را در خود کنترل نمایید. اما در صورتی که استرس شما از حد معمول خارج شده است می توانید از مشاوره و کمک مراکز ما بهره ببرید.

برای کنترل استرس چه باید کرد؟

از مهمترین روش های کاهش استرس می توان به موارد زیر اشاره داشت.

احساسات خود را بروز دهید

گاهی غم، اندوه، عصبانیت باعث ایجاد استرس در ما می  شود. کافی است احساساتمان را بروز دهیم در صورتی که ناراحت هستید گریه کنید و یا اگر عصبانی هستید فریاد بزنید. با این کار می توانید به میزان زیادی استرس خود را کنترل کنید. سعی کنید نفس های عمیق بکشید و ذهن خود را آرام نمایید. برای این کار می توانید از ۱ تا ۱۰ بشمارید و یا صلوات بفرستید. کشیدن نفس های عمیق و منظم خون رسانی به مغز و عملکرد آن را بهبود می بخشد.

لبخند بزنید

شاد زیستن تاثیر زیادی در کنترل استرس دارد. پیشنهاد می شود روزانه ساعاتی را برای خندیدن اختصاص دهید. این کار می تواند با گذراندن ساعاتی با دوستان باشد و یا دیدن یک فیلم کمدی، می توانید با کودکان هم صحبت شوید و یا یک استند آپ کمدی تماشا نمایید. لبخند زدن و داشتن زندگی سالم و شاد باعث خواهد شد عمر بلندتر و روزهای بهتری داشته باشید.

مشکلات خود را در کاغذ بنویسید

نوشتن راه حل مناسبی برای افراد درون گرا است. این افراد برای صحبت کردن و بروز مشکلاتشان ساخته نشده اند به همین دلیل نوشتن بیشتر به آنها کمک می کند. برای این کار کاغذی را برداشته مشکلات خود را روی آن بنویسید. برای رسیدن به راه حل مناسب فکر کنید و چاره اندیشی داشته باشید. تنها فکر کردن به خود مشکل می تواند استرس شما را افزایش دهد اما با نوشتن و فکر کردن به راه حل می توانید این استرس را کاهش دهید.

ورزش کنید

ورزش کردن باعث خواهد شد ساعاتی از روز را با یک فعالیت مثبت بگذرانید. گوش دادن به موسیقی شاد حین ورزش می تواند شما را از حس و حالی که در آن هستید خارج نماید. هنگام ورزش در بدن شما تولید هورمون کورتیزول کاهش می یابد؛ این هورمون استرس را در بدن افزایش می دهد و با کاهش این هورمون، تولید هورمون اندورفین که یک نوع مسکن طبیعی است افزایش می یابد. از طرفی ورزشی مثل یوگا نیز کمک زیادی به شما در کنترل استرس می کند. در یوگا به شما آموزش می دهند بدن خود را بشناسید و بتوانید با درست نفس کشیدن احساسات خود را کنترل نمایید.

حتما بخوانید  رازهای بیش فعالی کودکان و عدم توجه کودک

برای کنترل استرس چه باید کرد؟

 

ماساژ درمانی

در زمانی که استرس در بدن افزایش یابد هورمون ادرنالین نیز در بدن ترشح می شود و این هورمون باعث می شود عضلات گردن و کمر دچار گرفتگی شوند. کافی است این ماهیچه ها را ماساژ دهید. با کشیدن عضلات خود می توانید احساس استرس را کاهش دهید. در صورتی که به تمرینات مدیتیشن آشنایی داشته باشید می توانید از آن به عنوان کاهش دهنده موقت استرس استفاده کنید.

موسیقی گوش کنید

در صورتی که روز پر کار و پر استرسی داشته اید، پیشنهاد می شود در طول مسیر بازگشت به خانه موسیقی آرامش بخش گوش دهید. این کار را در خانه ادامه دهید. اجازه دهید روانتان در آرامش قرار گیرد. در حین گوش دادن به موسیقی سعی کنید به مشکلات استرس زا فکر نکنید. موسیقی روان انسان را جلا می دهد و مغز را غرق در لذت می کند مخصوصا موسیقی کلاسیک. اما در صورتی که این نوع موسیقی را دوست ندارید از گوش دادن به موسیقی غم ناک نیز پرهیز نمایید.

نگرش خود را بهتر و مثبت نمایید

تغییر دید به دنیا تا حدی زیادی به شما در کنترل احساستتان کمک می کند. به این فکر کنید که در صورتی که بتوانید تصمیمات درست بگیرید می توانید چند روز دیگر به این مشکلاتتان لبخند بزنید. استرس نمی تواند مشکل شما را حل کند. پس آن را کنار بگذارید و به فکر یک راه حل مناسب برای این مشکل باشید. نگاهتان را تغییر دهید و به وقایع روزتان با دید مثبت نگاه کنید.

مصرف غذای سالم به کنترل استرس کمک می کند

خوردن کافیین بیش از اندازه امکان ایجاد استرس را در افراد افزایش می دهد. به جای مصرف چای سعی کنید از چای سبز و دم نوش هایی مانند گل گاو زبان استفاده کنید. این دم نوش آرامش زیادی برای فرد به همراه می آورد. در صورتی که بی علت استرس دارید علت آن را در کمبود ویتامین بدن خود جستجو نمایید. تحقیقات نشان داده است افرادی که مصرف روزانه امگا ۳ دارند استرس کمتری نسبت به دیگر افراد دارند. مشاور و پزشک می تواند در پیدا کردن دلیل استرس شما کمک خوبی باشد. مشاوران مراکز سایبر در این زمینه تخصص کافی دارند و دلایل ایجاد استرس در شما را به راحتی کشف خواهند نمود.

حتما بخوانید  اختلالات یادگیری و انواع آن

وقت گذراندن با دوستان و خانواده

داشتن دوستان واقعی می تواند در کنترل استرس کمک کند. صحبت با اعضای خانواده و دوستان باعث می شود راه حل مناسبی برای مشکلات پیدا شود. آنها داوطلبانه حاضرند برای حل مشکلات شما تلاش نمایند. در ضمن هم کلامی و هم صحبتی با دوستان باعث ترشح اوکسی توسین در بدن می شود. این هورمون خود ضد استرس طبیعی است. البته اعتماد بیش از اندازه به دوستان نیز ممکن است در آینده مشکل ساز باشد. به دوستان خود اعتماد کنید اما این شما هستید که باید مشکلتان را حل نمایید.

برای کارهای روزانه برنامه ریزی کنید

داشتن برنامه ریزی دقیق می تواند استرس شما را به حداقل برساند. این برنامه ریزی باید منطقی باشد و شما از پس انجام آن بربیایید. ساعات استراحت مناسبی برای خود در نظر بگیرید و خود را ملزم به انجام برنامه نمایید. اگر به برنامه ریزی خود احترام بگذارید و به آن عمل کنید کارها همه دقیق انجام خواهد شد و عملا استرسی برای آنها نخواهید داشت.

اعتماد به نفس را در خود افزایش دهید

در صورتی که به خود اعتماد نداشته باشید همیشه نگران انجام کارهایتان هستید. در محیط های پر استرس کار نکنید و محیط های دوستانه را برای انجام فعالیت های روزانه خود انتخاب کنید. محیط های کار پر استرس نیاز دارد که شما ذهن خود را تقویت کنید و با اعتماد به خود بتوانید استرس محیط را در خود مدیریت نمایید.

بازی کردن

در صورتی که کودکتان دچار استرس است می توانید با بازی کردن محیط را برای کودک خود آرام نمایید. آنچه کودکتان درباره اش استرس دارد را در قالب بازی بیاورید و با طراحی پایان خوش استرس موضوع نگران کننده را کاهش دهید. بچه ها با بازی سرگرم می شوند و فراموش می کنند که بابت چه موضوعی استرس داشته اند.

به حال فکر کنید

فکر کردن بیش از اندازه به آینده استرس زا است. سعی کنید به امروز بیشتر از فردا اهمیت بدهید. کمی آینده نگری کافی است اما اگر مدام به دنبال این باشید که عواقب کار امروزتان در آینده چه خواهد شد مطمئنا دچار مشکل خواهید شد و استرس به سراغتان می آید. کمی در لحظه زندگی کنید و از آن چیزی که اینک هستید لذت ببرید.

حتما بخوانید  سخنرانی دکتر اسداله پور در نخستین همایش بین المللی مرکز پژوهش های علوم اعصاب گرجستان

گرفتن مشاوره از مشاوران با تجربه

در صورتی که بابت هر موضوع کوچکی دچار استرس می شوید بهتر است ابتدا توصیه هایی که پیشنهاد شد را انجام دهید اما گاه امکان کنترل و مدیریت استرس وجود ندارد و کنترل اوضاع از دست انسان خارج می شود. این جاست که یک فرد با تجربه می تواند شما را برای رسیدن به شرایط ایده آل راهنمایی دهد. این فرد نمی تواند دوست و یا خانواده باشند چرا که افراد اصولا بدون دانش فقط شما را قضاوت می کنند. اما یک مشاور که سال ها در این زمینه فعالیت داشته است می تواند با دادن راهنمایی های درست شما را در مسیر رسیدن به هدفتان کمک کند. در صورت نیاز به چنین فردی می توانید از متخصصین مراکز سایبر کمک بگیرید.

علایم استرس

گاه آنقدر درگیر مساله ای می شویم که خود را فراموش می کنیم و نمی دانیم در این لحظه دقیقا مشکل از کجاست. به همین دلیل بد نیست علایم وجود استرس در خود را بدانید. فردی که دچار استرس بیش از اندازه شده است علائمی که در ادامه نام برده می شود را دارد.

  • بی خوابی
  • سر درد
  • گرفتگی عضلات
  • عدم کنترل احساسات
  • بی اشتهایی
  • گیجی و کلافگی
  • حواس پرت شدن
  • کم شدن میل جنسی
  • تعرق بیش از اندازه
  • اختلال در تنفس (تنگی نفس و یا نفس کشیدن سریع)

در صورتی که دچار چنین علائمی هستید باید دلیل به وجود آمدن استرس در خود را کشف نمایید و با برنامه دقیق آسترس را در خود مدیریت کنید. اما در صورتی که احساس می کنید دانسته هایتان در این زمینه کافی نیست باید به یک مشاور دلسوز و مجرب مراجعه نمایید. مشاوران مراکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر این قابلیت را دارند که استرس شما را با برنامه ای مدون کنترل نمایند و شما را برای حضور بدون استرس در جامعه حاضر کنند. درمان پیشرفته لورتا نیز، یک راه حل بسیار قوی و ریشه ای برای کنترل استرس است که می توانید در مراکز سایبر از آن بهره بگیرید.

کلام آخر

مراکز علوم اعصاب سایبر با بهره گیری از روش لورتا توانایی کنترل استرس در شما را دارند. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های داخل سایت تماس بگیرید.

برای دیدن نظرات مراجعین و نتایج درمانی لورتا بر روی بیماران بر روی لینک زیر کلیک کنید

همچنین میتوانید نتایج درمانی لورتا نوروفیدبک را در اینستاگرام مرکز به آدرس زیرمشاهده فرمایید.

 اینستاگرام سایبر(cyberneuro )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *