ریتالین را چگونه مصرف کنیم؟
حالت شب
حالت شب

روش مصرف ریتالین چگونه است؟

ریتالین از جمله مهمترین داروهایی است که مبتلایان به بیش فعالی باید مصرف کنند. ریتالین برای افزایش تمرکز و از بین بردن نشانه های بیش فعالی موثر است. مصرف ریتالین باید تحت نظر روانپزشک انجام گیرد.  این دارو در سه دوز ۵، ۱۰ و ۲۰ میلی گرم توزیع می شود و فقط پزشک است که می تواند تشخیص دهد کدام دز و چند عدد در روز باید مصرف شود. با مصرف ریتالین متیل فنیدیت موجود در آن واکنش مغز را نرمال می نماید و بیمار می تواند تمرکز بیشتری رو مطالب و اطراف خود داشته باشد. همچنین فعالیت های کودک بیش فعال نسبت به سابق کمتر می شود. در بزرگسالان این دارو باعث می شود که خستگی و کسالت فرد کمتر شود و او احساس بهتری داشته باشد.

روش مصرف ریتالین چگونه است؟

 • این دارو باید در زمان مقرر و در اندزه تجویز شده مصرف شود.
 • نباید قرص را بشکنید و یا بجوید.
 • در صورتی که بلع آن توسط کودک سخت است می توانید آن را در یک قاشق سیب رنده شده خنک حل کنید.
 • این دارو بهتر است نیم ساعت تا ۴۵ دقیقه قبل از غذا مصرف شود تا نتیجه بهتری از آن بگیرید.
 • البته اگر قصد ندارید غذا بخورید می توانید آن را در ساعت مد نظرتان استفاده کنید.
 • پیشنهاد می شود دارو قبل از ساعت ۶ عصر مصرف شود.
 • دارو را در مکان خشک و خنک نگهداری کنید.

فواید ریتالین برای بزرگسالان

ریتالین به عنوان یک داروی محرک می تواند روی بزرگسالانی که در کودکی بیش فعال بوده اند تاثیرات خوبی بگذارد. این افراد بعد از مصرف این دارو به مرور از خستگی و کسالتشان کاسته می شود، تمرکز آنها افزایش می یابد، سرحال تر از قبل می شوند و احساس سر خوشی می کنند. جالب است بدانید که همین دارو در کودکان بیش فعال بالعکس عمل کرده و فعالیت آنها را می کاهد. در واقع این دارو در کودکان به شکل آرامبخش عمل می کند و تمرکز آنها را افزایش می دهد.

از دیگر مواردی که این دارو تجویز می شود برای افرادی است که خواب آنها بیش از اندازه است. با توجه به این که این دارو باعث سرحالی و نشاط فرد می شود از این دارو برای کم کردن خواب نیز استفاده می شود.

حتما بخوانید  تکانشگری چیست؟

عوارض مصرف ریتالین

ریتالین به عنوان یک داروی نشاط دهنده و محرک در بزرگسالان و یک داروی آرامبخش در کودکان بیش فعال عوارضی دارد که در ادامه به آنها می پردازیم.

 • مصرف ریتالین حتی در دوزهای کم نیز باعث افزایش فشار خون و افزایش معنادار ضربان قلب می شود.
 • در کودکان ریتالین باعث بی اشتهایی می شود. این دارو تا زمانی که در خون کودک وجود دارد اشتهای او را کم کرده و به محض اینکه تاثیر خود را از دست داد، کودک احساس گرسنگی خواهد نمود.
 • ریتالین به عنوان محرک، خواب را نیز کم می کند. این ویژگی به حدی است که اگر بیماری دچار خواب زیاد باشد برای او ریتالین تجویز می شود.
 • برای مصرف ریتالین از سوی کودک، باید زمان دقیق آن رعایت شود. در غیراین صورت کودک دچار بی اشتهایی و کم خوابی خواهد شد.
 • این دارو فقط تا ۴ ساعت ماندگاری دارد و بعد از آن بیمار و کودک بیش فعال به حالت قبلی خود باز می گردند.
 • گاهی با از بین رفتن تاثیر دارو، فعالیت کودک بیشتر از قبل می شود.
 • در صورتی که کودک بیش فعال داروی بیش از اندازه مصرف نماید، علائمی همچون سر درد، تپش قلب، لرزش بدن و عصبی شدن را تجربه می کند. این عوارض در بزرگسالان نیز وجود دارد با این تفاوت که آنها سرحال خواهند شد. این سرخوشی باعث می شود که برخی بزرگسالان تمایل به مصرف مقادیر  بیش از اندازه ریتالین داشته باشند.
 • یکی از مهمترین عوارض ریتالین در بزرگسالان، احتمال اعتیاد به این دارو است. حس سرحالی که این دارو به انسان می دهد، باعث می شود که بزرگسالان مستعد به آن اعتیاد پیدا کنند.
 • عوارض مصرف ریتالین

با توجه به عوارضی که مصرف ریتالین در بزرگسالان ایجاد می کند، بهتر است درمان عدم تمرکز را با روش های دیگری مانند نوروفیدبک و لورتانوروفیدبک جایگزین نمایید. این روش ها شاید در کوتاه مدت رفت و آمد زیادی داشته باشند، اما حسنی که در آنها وجود دارد این است که شما به نحوی درمان می شوید. در ضمن نگرانی بابت عوارض جانبی مصرف دارو نخواهید داشت.

چه افرادی نباید ریتالین مصرف کنند؟

 • افرادی که دارای بیماری هایی همچون فشار خون و بیماری های قلبی هستند در مصرف ریتالین باید دقت بیشتری داشته باشند. چرا که این دارو روی عملکرد قلب تاثیر می گذارد. در افراد سالم این تاثیرات چندان به چشم نمی آید اما اگر بیماری قلبی داشته باشید نباید ریتالین مصرف کنید.
 • افرادی که سابقه تشنج، تیک و توره و بی ثباتی عاطفی دارند، بهتر است از این دارو استفاده نکنند. ریتالین معمولا باعث افزایش احتمال تشنج، افزایش یا بروز مجدد تیک های حرکتی و صوتی فرد و افزایش پرخاشگری و اضطراب در افراد با سابقه بی ثباتی هیجانی می شود.
 • این دارو به صورت همیشگی به کودکان بیش فعال توصیه نمی شود.
 • کودکان بیش فعالی که ریتالین مصرف می کنند باید به شکل دوره ای معاینه شوند. در این معاینات باید قد، وزن، تعداد پلاکت ها، و سلول های خونی کودک مورد بررسی قرار بگیرد. در صورتی که در رشد کودک اختلالی وجود داشته باشد، باید مصرف ریتالین متوقف شود.
 • مهمترین آیتمی که در معاینات دوره ای باید کنترل شود میزان بیش فعالی کودک است. ممکن است با افزایش سن کودک، میزان بیش فعالی در او کم شود. در این صورت بهتر است مصرف دارو را قطع نمایید.
 • در بزرگسالان نیز باید معاینات دوره ای شامل اندازه گیری فشار خون انجام گیرد. در صورتی که ریتالین روی عملکرد قلب تاثیر داشته باشد، باید مصرف این دارو را متوقف کنید.
حتما بخوانید  اختلالات اضطرابی چیست؟

حال که با شرایط مصرف ریتالین آشنا شدید، این سوال پیش می آید که اگر نتوانید ریتالین مصرف کنید چگونه بیش فعالی را کنترل کنیم و تمرکز را افزایش دهیم. دکتر امین اسداله پور در مراکز علوم اعصاب  سایبر می توانند به کمک متدهای دقیق علوم اعصاب و از همه مهم تر لورتا نوروفیدبک به شما کمک کنند که زندگی عادی داشته باشید. بتوانید به راحتی روی مسائل تمرکز کنید و مشکلات خود را رفع نمایید.

چه افرادی نباید ریتالین مصرف کنند؟

عوارض مصرف نادرست ریتالین

همانطور که قبلا گفته شد میزان مصرف ریتالین با توجه به تشخیص روانپزشک تجویز می شود. از آنجایی که این دارو تاثیر خود را بعد از چند ساعت از دست می دهد باید آن را دقیقا سر ساعت مصرف کنید. مصرف دقیق دوز دارو و همچنین تعداد آن بسیار اهمیت دارد. این دارو با توجه به عوارضی که دارد نباید به هیچ عنوان بیش از اندازه مصرف شود. متاسفانه امروزه این دارو توسط دانش آموزان مصرف می شود تا تمرکزشان در شب امتحان افزایش یابد و خوابشان در شب امتحان کم شود. اما آیا مصرف چنین دارویی می تواند به آنها کمک کند؟ در ادامه با عوارض مصرف سوء این دارو آشنا می شویم.

 • در صورتی که ساعت مصرف این دارو را فراموش کردید، زمانی که یادتان افتاد آن را مصرف کنید. اما نوبت دوم آن را سر موقع استفاده کنید.
 • توصیه می شود ریتالین را قبل از ساعت ۶ عصر مصرف کنید. این دارو محرک و نشاط آور است و ممکن است خواب شما را مختل نماید. مخصوصا در کودکان، این مشکل باعث اذیت شدن والدین می شود.
 • مهمترین عارضه مصرف نادرست و بیش از اندازه ریتالین اعتیاد به آن است. اعتیاد به ریتالین متاسفانه به شکلی است که بیمار علاقه دارد مصرف خود را روز به روز افزایش دهد.
 • این دارو باعث کم اشتهایی در کودکان می شود باید ساعت مصرف آن را به شکلی تنظیم کنید که در زمان آماده شدن شام و نهار، کودک برای خوردن غذا آماده باشد.
حتما بخوانید  بی خوابی و بهداشت خواب

لورتا بهتر است یا ریتالین؟

لورتا نوروفیدبک روش جدید درمانی است که در مراکز علوم اعصاب سایبر برای درمان انواع اختلالات مانند بیش فعالی و عدم تمرکز در کودکان و بزرگسالان به کار می رود. در این درمان دکتر اسداله پور با اصلاح و تنظیم عملکرد مغز، میزان تمرکز را در کودکان و بزرگسالان افزایش می دهند و به سطح نرمال می رسانند. این درمان بدون دارو تنها با حدود سی جلسه و مدت زمان چهار ماه، می تواند بیش فعالی را در کودکان کنترل نماید. تعداد جلسات لورتا معمولا سی جلسه است ولی بسته به مشکلات دیگر فرد و شدت مشکلات، می تواند کمتر یا بیشتر باشد. این روش درمانی هیچ نوع عوارضی ندارد و می تواند بیمار را به خوبی درمان نماید.

لورتا بهتر است یا ریتالین؟

اما ریتالین دارویی است که باید بیمار به صورت روزانه مصرف نماید. بعد از اتمام اثر دارو مشکلات مجددا شروع می شود. بعلاوه مهمترین عارضه ریتالین در کودکان، وقفه رشدی است که اتفاق می افتد به همین دلیل معمولا توصیه می شود که در ایام عید و تعطیلات تابستانی مصرف ریتالین در کودکان قطع شود تا وقفه رشدی ایجاد شده جبران شود. از دیگر مشکلات این دارو عوارضی است که دارو برای بیمار به همراه دارد. ریتالین به عنوان محرک و کم کننده خواب ممکن است برای مقاصد خاص بیش از اندازه مصرف شود. به عبارتی گاه فرد برای انکه بتواند شب بیدار بماند و روی کار خود تمرکز کند مقدار بیشتری دارو مصرف نماید و همین باعث خواهد شد که بعد از مدتی بیمار به دارو اعتیاد روانی پیدا کند و منجر به مشکلات بیشتری برای فرد شود.

3 دیدگاه

 • میثم, اکتبر 21, 2020 @ 09:51 پاسخ

  من متاآمتامین دود میکنم میخواهم ترک کنم نمیتوانم چه کنم

 • ناهید, دسامبر 27, 2020 @ 10:12 پاسخ

  پسرم مواد مخدر استفاده می کرده الان بخاطر کنار گذاشتن مواد داره از ریتالین استفاده می کنه ولی روزانه بیشتر از ۲۰ عدد استفاده می کنه در ضمن یه سابقه شیزوفرنی هم داره به هیچ عنوان نمی تونیم قانعش کنیم که ریتالین رو ترک کنه یا کم کنه لطفا راهنمایی کنید.

  • کلینیک سایبر, ژانویه 13, 2021 @ 11:28 پاسخ

   باسلام، در مورد پسر شما نیاز است که به صورت حضوری مراجعه فرمایید و بعد از گرفتن نقشه مغزی از پسرتان دکتر نظر کارشناسی را در این مورد بدهند. شماره تماس: ۰۲۱۴۴۲۰۶۸۶۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *