ریتالین را چگونه مصرف کنیم؟

روش مصرف ریتالین چگونه است؟

ریتالین از جمله مهمترین داروهایی است که مبتلایان به بیش فعالی باید مصرف کنند. ریتالین برای افزایش تمرکز و از بین بردن نشانه های بیش فعالی موثر است. مصرف ریتالین باید تحت نظر روانپزشک انجام گیرد.  این دارو در سه دوز 5، 10 و 20 میلی گرم توزیع می شود و فقط پزشک است که می تواند تشخیص دهد کدام دز و چند عدد در روز باید مصرف شود. با مصرف ریتالین متیل فنیدیت موجود در آن واکنش مغز را نرمال می نماید و بیمار می تواند تمرکز بیشتری رو مطالب و اطراف خود داشته باشد. همچنین فعالیت های کودک بیش فعال نسبت به سابق کمتر می شود. در بزرگسالان این دارو باعث می شود که خستگی و کسالت فرد کمتر شود و او احساس بهتری داشته باشد.

توصیه میکنم برای اطلاع از بیش فعالی چیست به مقاله مربوطه مراجعه نموده و سپس این مقاله را مطالعه فرمایید.

روش مصرف ریتالین چگونه است؟

 • این دارو باید در زمان مقرر و در اندزه تجویز شده مصرف شود.
 • نباید قرص را بشکنید و یا بجوید.
 • در صورتی که بلع آن توسط کودک سخت است می توانید آن را در یک قاشق سیب رنده شده خنک حل کنید.
 • این دارو بهتر است نیم ساعت تا 45 دقیقه قبل از غذا مصرف شود تا نتیجه بهتری از آن بگیرید.
 • البته اگر قصد ندارید غذا بخورید می توانید آن را در ساعت مد نظرتان استفاده کنید.
 • پیشنهاد می شود دارو قبل از ساعت 6 عصر مصرف شود.
 • دارو را در مکان خشک و خنک نگهداری کنید.

مقاله برگزیده و فیلم اختلال بیش فعالی همراه با کمبود توجه

برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در مورد درمان سریع و قطعی بیش فعالی با شماره 02144206861 تماس حاصل فرمایید .

فواید ریتالین برای بزرگسالان

ریتالین به عنوان یک داروی محرک می تواند روی بزرگسالانی که در کودکی بیش فعال بوده اند تاثیرات خوبی بگذارد. این افراد بعد از مصرف این دارو به مرور از خستگی و کسالتشان کاسته می شود، تمرکز آنها افزایش می یابد، سرحال تر از قبل می شوند و احساس سر خوشی می کنند. جالب است بدانید که همین دارو در کودکان بیش فعال بالعکس عمل کرده و فعالیت آنها را می کاهد. در واقع این دارو در کودکان به شکل آرامبخش عمل می کند و تمرکز آنها را افزایش می دهد.

از دیگر مواردی که این دارو تجویز می شود برای افرادی است که خواب آنها بیش از اندازه است. با توجه به این که این دارو باعث سرحالی و نشاط فرد می شود از این دارو برای کم کردن خواب نیز استفاده می شود.

مقاله انتخابی والدین در این مورد : قرص و داروی بیش فعالی بزرگسالان و کودکان

برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در مورد درمان سریع و قطعی بیش فعالی با شماره 02144206861 تماس حاصل فرمایید .

عوارض مصرف

ریتالین به عنوان یک داروی نشاط دهنده و محرک در بزرگسالان و یک داروی آرامبخش در کودکان بیش فعال عوارضی دارد که در ادامه به آنها می پردازیم.

 • مصرف ریتالین حتی در دوزهای کم نیز باعث افزایش فشار خون و افزایش معنادار ضربان قلب می شود.
 • در کودکان ریتالین باعث بی اشتهایی می شود. این دارو تا زمانی که در خون کودک وجود دارد اشتهای او را کم کرده و به محض اینکه تاثیر خود را از دست داد، کودک احساس گرسنگی خواهد نمود.
 • ریتالین به عنوان محرک، خواب را نیز کم می کند. این ویژگی به حدی است که اگر بیماری دچار خواب زیاد باشد برای او ریتالین تجویز می شود.
 • برای مصرف ریتالین از سوی کودک، باید زمان دقیق آن رعایت شود. در غیراین صورت کودک دچار بی اشتهایی و کم خوابی خواهد شد.
 • این دارو فقط تا 4 ساعت ماندگاری دارد و بعد از آن بیمار و کودک بیش فعال به حالت قبلی خود باز می گردند.
 • گاهی با از بین رفتن تاثیر دارو، فعالیت کودک بیشتر از قبل می شود.
 • در صورتی که کودک بیش فعال داروی بیش از اندازه مصرف نماید، علائمی همچون سر درد، تپش قلب، لرزش بدن و عصبی شدن را تجربه می کند. این عوارض در بزرگسالان نیز وجود دارد با این تفاوت که آنها سرحال خواهند شد. این سرخوشی باعث می شود که برخی بزرگسالان تمایل به مصرف مقادیر  بیش از اندازه ریتالین داشته باشند.
 • یکی از مهمترین عوارض ریتالین در بزرگسالان، احتمال اعتیاد به این دارو است. حس سرحالی که این دارو به انسان می دهد، باعث می شود که بزرگسالان مستعد به آن اعتیاد پیدا کنند.
 • عوارض مصرف ریتالین

با توجه به عوارضی که مصرف ریتالین در بزرگسالان ایجاد می کند، بهتر است درمان عدم تمرکز را با روش های دیگری مانند نوروفیدبک و لورتانوروفیدبک جایگزین نمایید. این روش ها شاید در کوتاه مدت رفت و آمد زیادی داشته باشند، اما حسنی که در آنها وجود دارد این است که شما به نحوی درمان می شوید. در ضمن نگرانی بابت عوارض جانبی مصرف دارو نخواهید داشت.

دیگران این مقاله رازهای بیش فعالی و عدم توجه کودکان  را هم مطالعه نموده اند.

چه افرادی نباید ریتالین مصرف کنند؟

 • افرادی که دارای بیماری هایی همچون فشار خون و بیماری های قلبی هستند در مصرف ریتالین باید دقت بیشتری داشته باشند. چرا که این دارو روی عملکرد قلب تاثیر می گذارد. در افراد سالم این تاثیرات چندان به چشم نمی آید اما اگر بیماری قلبی داشته باشید نباید ریتالین مصرف کنید.
 • افرادی که سابقه تشنج، تیک و توره و بی ثباتی عاطفی دارند، بهتر است از این دارو استفاده نکنند. ریتالین معمولا باعث افزایش احتمال تشنج، افزایش یا بروز مجدد تیک های حرکتی و صوتی فرد و افزایش پرخاشگری و اضطراب در افراد با سابقه بی ثباتی هیجانی می شود.
 • این دارو به صورت همیشگی به کودکان بیش فعال توصیه نمی شود.
 • کودکان بیش فعالی که ریتالین مصرف می کنند باید به شکل دوره ای معاینه شوند. در این معاینات باید قد، وزن، تعداد پلاکت ها، و سلول های خونی کودک مورد بررسی قرار بگیرد. در صورتی که در رشد کودک اختلالی وجود داشته باشد، باید مصرف ریتالین متوقف شود.
 • مهمترین آیتمی که در معاینات دوره ای باید کنترل شود میزان بیش فعالی کودک است. ممکن است با افزایش سن کودک، میزان بیش فعالی در او کم شود. در این صورت بهتر است مصرف دارو را قطع نمایید.
 • در بزرگسالان نیز باید معاینات دوره ای شامل اندازه گیری فشار خون انجام گیرد. در صورتی که ریتالین روی عملکرد قلب تاثیر داشته باشد، باید مصرف این دارو را متوقف کنید.

حال که با شرایط مصرف ریتالین آشنا شدید، این سوال پیش می آید که اگر نتوانید ریتالین مصرف کنید چگونه بیش فعالی را کنترل کنیم و تمرکز را افزایش دهیم. دکتر امین اسداله پور در مراکز علوم اعصاب  سایبر می توانند به کمک متدهای دقیق علوم اعصاب و از همه مهم تر لورتا نوروفیدبک به شما کمک کنند که زندگی عادی داشته باشید. بتوانید به راحتی روی مسائل تمرکز کنید و مشکلات خود را رفع نمایید.

برای شناخت دقیق درمان با لورتا نوروفیدبک مقاله زیر را مطالعه نمایید.

چه افرادی نباید ریتالین مصرف کنند؟

عوارض مصرف نادرست

همانطور که قبلا گفته شد میزان مصرف ریتالین با توجه به تشخیص روانپزشک تجویز می شود. از آنجایی که این دارو تاثیر خود را بعد از چند ساعت از دست می دهد باید آن را دقیقا سر ساعت مصرف کنید. مصرف دقیق دوز دارو و همچنین تعداد آن بسیار اهمیت دارد. این دارو با توجه به عوارضی که دارد نباید به هیچ عنوان بیش از اندازه مصرف شود. متاسفانه امروزه این دارو توسط دانش آموزان مصرف می شود تا تمرکزشان در شب امتحان افزایش یابد و خوابشان در شب امتحان کم شود. اما آیا مصرف چنین دارویی می تواند به آنها کمک کند؟ در ادامه با عوارض مصرف سوء این دارو آشنا می شویم. برای اطلاع بیشتر از عوارض ریتالین روی لینک کلیک کنید.

 • در صورتی که ساعت مصرف این دارو را فراموش کردید، زمانی که یادتان افتاد آن را مصرف کنید. اما نوبت دوم آن را سر موقع استفاده کنید.
 • توصیه می شود ریتالین را قبل از ساعت 6 عصر مصرف کنید. این دارو محرک و نشاط آور است و ممکن است خواب شما را مختل نماید. مخصوصا در کودکان، این مشکل باعث اذیت شدن والدین می شود.
 • مهمترین عارضه مصرف نادرست و بیش از اندازه ریتالین اعتیاد به آن است. اعتیاد به ریتالین متاسفانه به شکلی است که بیمار علاقه دارد مصرف خود را روز به روز افزایش دهد.
 • این دارو باعث کم اشتهایی در کودکان می شود باید ساعت مصرف آن را به شکلی تنظیم کنید که در زمان آماده شدن شام و نهار، کودک برای خوردن غذا آماده باشد.

دیگر والدین مقاله مقابل را بسیار مطالعه نموده اند : اختلالات یادگیری و انواع آن

برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در مورد درمان سریع و قطعی بیش فعالی با شماره 02144206861 تماس حاصل فرمایید .

لورتا بهتر است یا ریتالین؟

لورتا نوروفیدبک روش جدید درمانی است که در مراکز علوم اعصاب سایبر برای درمان انواع اختلالات مانند بیش فعالی و عدم تمرکز در کودکان و بزرگسالان به کار می رود. در این درمان دکتر اسداله پور با اصلاح و تنظیم عملکرد مغز، میزان تمرکز را در کودکان و بزرگسالان افزایش می دهند و به سطح نرمال می رسانند. این درمان بدون دارو تنها با حدود سی جلسه و مدت زمان چهار ماه، می تواند بیش فعالی را در کودکان کنترل نماید. تعداد جلسات لورتا معمولا سی جلسه است ولی بسته به مشکلات دیگر فرد و شدت مشکلات، می تواند کمتر یا بیشتر باشد. این روش درمانی هیچ نوع عوارضی ندارد و می تواند بیمار را به خوبی درمان نماید.

لورتا برای درمان

اما ریتالین دارویی است که باید بیمار به صورت روزانه مصرف نماید. بعد از اتمام اثر دارو مشکلات مجددا شروع می شود. بعلاوه مهمترین عارضه ریتالین در کودکان، وقفه رشدی است که اتفاق می افتد به همین دلیل معمولا توصیه می شود که در ایام عید و تعطیلات تابستانی مصرف ریتالین در کودکان قطع شود تا وقفه رشدی ایجاد شده جبران شود. از دیگر مشکلات این دارو عوارضی است که دارو برای بیمار به همراه دارد. ریتالین به عنوان محرک و کم کننده خواب ممکن است برای مقاصد خاص بیش از اندازه مصرف شود. به عبارتی گاه فرد برای انکه بتواند شب بیدار بماند و روی کار خود تمرکز کند مقدار بیشتری دارو مصرف نماید و همین باعث خواهد شد که بعد از مدتی بیمار به دارو اعتیاد روانی پیدا کند و منجر به مشکلات بیشتری برای فرد شود.

دیگران این مقاله را نیز مطالعه نموده اند : راه های مقابله با لجبازی کودکان

برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در مورد درمان سریع و قطعی بیش فعالی با شماره 02144206861 تماس حاصل فرمایید .

برای دیدن نظرات مراجعین و نتایج درمانی لورتا بر روی بیماران بر روی لینک زیر کلیک کنید

همچنین میتوانید نتایج درمانی لورتا نوروفیدبک را در اینستاگرام مرکز به آدرس زیرمشاهده فرمایید. لطفا ما را در صفحه اینستاگرام خود دنبال کنید:

ایستاگرام سایبر

اینستاگرام مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر

28 Comments

 • میثم, اکتبر 21, 2020 @ 09:51 Reply

  من متاآمتامین دود میکنم میخواهم ترک کنم نمیتوانم چه کنم

 • ناهید, دسامبر 27, 2020 @ 10:12 Reply

  پسرم مواد مخدر استفاده می کرده الان بخاطر کنار گذاشتن مواد داره از ریتالین استفاده می کنه ولی روزانه بیشتر از 20 عدد استفاده می کنه در ضمن یه سابقه شیزوفرنی هم داره به هیچ عنوان نمی تونیم قانعش کنیم که ریتالین رو ترک کنه یا کم کنه لطفا راهنمایی کنید.

  • کلینیک سایبر, ژانویه 13, 2021 @ 11:28 Reply

   باسلام، در مورد پسر شما نیاز است که به صورت حضوری مراجعه فرمایید و بعد از گرفتن نقشه مغزی از پسرتان دکتر نظر کارشناسی را در این مورد بدهند. شماره تماس: 02144206861

 • نرگس, آوریل 12, 2021 @ 00:43 Reply

  مطالبتون خیلی خیلی عالی بودن. با سپاس فراوان. امیدوارم همیشه موفق باشین

 • نرگس, آوریل 12, 2021 @ 00:43 Reply

  مطالبتون خیلی خیلی عالی بودن. با سپاس فراوان. امیدوارم همیشه موفق باشین

 • نرگس, آوریل 12, 2021 @ 00:45 Reply

  مطالب فوق العاده عالی بودن.ممنون

  • کلینیک سایبر, آوریل 13, 2021 @ 16:20 Reply

   خیلی ممنون از لطف شما

 • ادریس, آوریل 26, 2021 @ 08:02 Reply

  سلام ادریس نسیمی هستم از افغانستان.من تا یک ماه دیگر کانکور دارم اما توجه و تمرکزم یکی پایین آمده و خواب من تا اندازه بسیار زیاد شده.آیا ریتالین به من موثر تمام میشود اگر موثر است لطفا نموده به من یاری کنید؟؟؟

  • کلینیک سایبر, آوریل 28, 2021 @ 12:34 Reply

   سلام خانم نسیمی ، لطفا تماس بگیرید تا متخصصین ما راهنماییتون کنند

  • کلینیک سایبر, آوریل 28, 2021 @ 12:34 Reply

   02144206861 لطفا تماس بگیرید

 • حامد, جولای 11, 2022 @ 16:23 Reply

  سلام.در طول مدت مصرف ریتالین آیا خوردن قهوه ممنوع هستش؟یا اگه مشکلی نداره چقدر باید بین خوردن قهوه و ریتالین فاصله داشته باشه؟

  • کلینیک سایبر, جولای 18, 2022 @ 13:45 Reply

   سلام، ممنوعیتی ندارد اما بهتر است بین دفعات استفاده فاصله حداقل یک یا دو ساعتی باشد

 • کاربر, اکتبر 16, 2022 @ 21:35 Reply

  سلام من دوازدهمی هستم میخوام تایم خوابمو کم کنم و علاوه بر اون انرژی بیشتری هم داشته باشم برای مطالعه…چه دوزی از ریتالین توصیه میشه؟

  • کلینیک سایبر, اکتبر 24, 2022 @ 12:35 Reply

   سلام، ما از درمان بدون دارو استفاده می کنیم به نام لورتا که باعث افزایش دقت و تمرکز و توجه در شما می شود و نیازی به مصرف قرص نیست. برای مصرف قرص از روانپزشک کمک بگیرید. ( برای اطلاع بیشتر تماس بگیرید 02144206861 )

 • علی رضا بهجتی, دسامبر 26, 2022 @ 13:16 Reply

  سلام من پسرم شش ساله دارم که خیلی شلوغ است ودر مدرسه هم گوش به درس نمی دهد باید چه کنم

  • کلینیک سایبر, دسامبر 26, 2022 @ 16:50 Reply

   با سلام، برای دریافت مشاوره رایگان تلفنی تماس بگیرید 02144206861

 • هانا امین, دسامبر 28, 2022 @ 17:52 Reply

  سلام ببخشید من دخترم مشکل توجه و تمرکز دارد و به بیماری صرع هم مبتلا هست آیا می‌تونه از قرص استالین استفاده کنه

  • کلینیک سایبر, دسامبر 29, 2022 @ 12:44 Reply

   با سلام، درمان ما بدون نیاز به مصرف قرص و دارو می باشد و اختلال عدم توجه و تمرکز و صرع را نیز درمان می کنیم.

 • غزل, ژانویه 2, 2023 @ 11:45 Reply

  سلام چه دوزی از ریتالین برای بزرگسال مناسبه؟(کنکوری هستم و مشکل تمرکز دارم)

  • کلینیک سایبر, ژانویه 4, 2023 @ 20:55 Reply

   با سلام، شما باید بدانید که استفاده از دارو روش صحیح درمان عدم تمرکز نمی باشد. افزایش تمرکز و توجه در مراکز سایبر بدون قرص و دارو انجام می گیرد. برای اطلاع بیشتر مقالات ما در این خصوص را در سایت می توانید بخوانید و با شماره تلفن های مراکز تماس بگیرید تا کارشناسان ما راهنمائیتان کنند.

 • آریا, ژانویه 6, 2023 @ 00:53 Reply

  سلام من دو حدود دوهفته هست که به مصرف شیشه اعتیاد پیدا کردم همچنین یکسال هم هست که روزی 60 میلی شربت متادون میخورم آیا میتونم با قرص ریتالین شیشه رو بزارم کنار…؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

 • آریا کریمی, ژانویه 6, 2023 @ 00:54 Reply

  سلام من دو حدود دوهفته هست که به مصرف شیشه اعتیاد پیدا کردم همچنین یکسال هم هست که روزی 60 میلی شربت متادون میخورم آیا میتونم با قرص ریتالین شیشه رو بزارم کنار…؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

 • محمد, فوریه 9, 2023 @ 00:14 Reply

  سلام،من میخوام برای کنکور مصرف کنم!چه مدت مصرف کنم دچار اعتیاد میشم؟مثلا یک روز در میان بخورم ماکزیمم چقد طول می‌کشه ؟؟

  • کلینیک سایبر, فوریه 12, 2023 @ 19:34 Reply

   با سلام دوست عزیز ما در مراکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر مصرف هیچ قرص و داروئی را پیشنهاد نمی کنیم و برای افزایش تمرکز شما روش های دیگری را پیشنهاد می دهیم. برای دریافت مشاوره رایگان از متخصصین ما می توانید با شماره 02144206861 تماس بگیرید.

 • هادی, فوریه 27, 2023 @ 11:07 Reply

  من امتحان کردم واسه افزایش تمرکز خیلی خوبه ولی باید مقدار خیلی کمشو استفاده کرد چون تپش قلب و تهوع زیادی داره

  • کلینیک سایبر, فوریه 28, 2023 @ 02:13 Reply

   دوست عزیز روش های بسیار بهتری برای افرایش تمرکز وجود دارند. ما در مراکز علوم اعصاب سایبر مصرف هیچگونه قرص و داروئی را توصیه نمی کنیم.

 • روزا, می 8, 2023 @ 11:51 Reply

  سلام روز بخیر
  من دانشجوی ممتاز مقطع دکترا هستم و حدودا یک هفته ی دیگه آزمون جامع دارم و به دلایل متفاوت (بیماری مادر و خواهر و برادر و خودم و شرایط سختی که پبش اومده)به هیچ عنوان تمرکز ندارم . دائم خواب هستم و اصلا نمیتونم بیدار بمون با اینکه قبلا در 24 ساعت شاید 4 ساعت میخوابیدم و لی متاسفانه حالا 24 ساعت بجز ساعت کاری خواب هستم و موقع خوندن درس اصلا پیش نمیرم و تمرکز مدارم و یاد نمیگیرم و در ضمن کارمندهم هستم و نمیخام زمان رو از دست بدم، و خیلییی برام ضروریه و زمانی ندارم و میخام ریتالین 10 استفاده کنم ، لطفا خواهشا راهنمایی بفرمایید، چون شهرستان در س میخوندم با سختی زیاد و هزینه رفت و آمد و هزینه شهریه جای خود، لطفا بفرمایید دوز 10 میلی ریتالین رو چطور استفاده کنم ؟چون تنها گزینه با این ضرورت و سرعت برای آزمون اورژانسی من فقط ریتالین هست .متشکرم از راهنمایی شما

 • علی, می 31, 2023 @ 22:47 Reply

  سلام.ممنونم مطالب بسیار جالب و مفیدی بود.تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *