نقشه مغزی

نقشه مغزی (qEEG)

نقشه مغزی مبتنی بر تحلیل کمی و ریاضیاتی امواج مغز است که اطلاعات بسیار بیشتر و دقیق تری از کارکرد مغز نسبت به نوار مغزی معمول ارایه می دهد. با آنالیز دقیق و درست نقشه مغزی می توان الگوهای بدکارکردی مغز؛ شدت اختلال و حتی منبع مغزی اختلال را به خوبی شناسایی کرد.

نقشه مغزی هم اکنون با استفاده از دستگاه لورتا نوروفیدبک در مراکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر انجام میگیرد. این دستگاه پیشرفته ترین دستگاه نوروفیدبک در کل دنیا می باشد که چند سالی است توسط جناب آقای دکتر امین اسداله پور برای اولین بار وارد ایران شده است.

در مراکز علوم اعصاب سایبر تمامی نقشه های مغزی با استفاده از نرم افزار اورجینال نوروگاید محصول کشور آمریکا و توسط دکتر اسداله پور تحلیل و بررسی می شوند. تحلیل درست و دقیق نقشه مغزی بسیار مهم و حیاتی است. چرا که تمامی درمان ها و پروتکل های درمانی درمان های علوم اعصاب، بر پایه نقشه مغزی طراحی می شوند.

نقشه مغزی برای چیست؟

با توجه به اطلاعاتی که متخصص از تحلیل و تفسیر نقشه فرد مبتلا ( به اختلالات مختلف ) به دست می آورد، می تواند به بهترین نحو نوع اختلال و شدت آن را در مغز بیمار تخمین بزند و در نتیجه باتوجه به آن پروتکل درمانی مناسب را برای درمان او به کار گیرد.

کاربرد ها و مزایا

از کاربردهای دیگر نقشه مغزی، پایش روند هر نوع درمان (لورتا، نوروفیدبک، بیوفیدبک، روان درمانی، تحریک الکتریکی مغز و دارو) و میزان پاسخ بیمار به درمان انجام شده است. این بدین معنا است که اگر بیمار تحت درمان با هریک از این روش ها باشد، با استفاده از گرفتن نقشه مغزی مجدد از فرد مبتلا پس از گذشت مدتی از شروع درمان، می توان میزان بهبود بیمار یا اصطلاحا پاسخ به آن روش درمان را ارزیابی کرد.

از دیگر مزایای این روش می توان به تشخیص سایر اختلالات مغزی در فرد اشاره داشت. برای مثال ممکن است فرد برای درمان بیش فعالی یا درمان عدم توجه به مراکز درمانی مراجعه کرده باشد ولی پس از گرفتن نقشه مغزی متوجه شود که اختلالات دیگری همچون وسواس فکری نیز در او وجود دارد.

روش نقشه مغزی

روش نقشه مغزی

همانطور که گفتیم در حال حاضر در مراکز سایبر از جدید ترین دستگاه ها برای این امر استفاده می شود. اما این روش به این صورت است که فرد بیمار با یک درمانگر متخصص به تنهایی وارد اتاقک درمان شده و متخصص کلاه لورتا را بر سر بیمار می گذارد و با استفاده از ژل به دستگاه متصل می شود. در نتیجه همانند دستگاه سونوگرافی که احتمالا با آن آشنایی دارید، تمامی اطلاعات داخل مغز و نقاط آسیب دیده مشخص شده و قابل مشاهده می شوند.

پروتکل درمانی

پس از مشاهده نقشه مغزی توسط متخصص و تحلیل تفسیر آن توسط ایشان، حال نوبت به آن میرسد برنامه ای خاص برای کار بر روی اختلالات مغزی آن بیمار خاص نوشته شود. این امر بسیار تخصصی و حساس می باشد. برای مثال برای بیماری که دچار وسواس فکری می باشد، متخصص برنامه یا پروتکل وسواس فکری را تنظیم می کند به نحوی که مخصوص آن مراجع کار شود و این برنامه را به درمانگران اعلام می کند تا به دستگاه دهند و به وسیله آن روی درمان اختلال بیمار کار شود. همان طور که اشاره شد این امر بسیار تخصصی می باشد و به دلیل پیچیدگی زیاد بطور کامل نمی توان آن را در این مطلب بیان کرد. لذا سعی کردیم به نحوی ساده برای شما عزیزان توضیح داده باشیم که برایتان بهتر قابل درک باشد.

مدت زمان

مدت زمان نقشه مغزی با توجه به تشخیص درمانگر متخصص ممکن است متفاوت باشد. باتوجه به این که برخی مراجعین ممکن است دارای اختلالات مغزی ای باشند که سخت تر همکاری کنند، این مدت زمان می تواند بیشتر طول بکشد اما بطور معمول و عادی این زمان 5 الی 10 دقیقه می باشد.

قیمت نقشه مغزی

برای اطلاع از قیمت ها و دریافت شاوره رایگان از متخصصین سایبر می توانید با شماره 02144206861 تماس بگیرید. اما خبر خوب این است که بسیاری از بیمه ها هزینه گرفتن نقشه مغزی و درمان نوروفیدبک را در حال حاضر پرداخت می کنند.

تعداد دفعات مورد نیاز

همان طور که در ابتدای مقاله گفتیم، یکی از کاربرد های این روش بررسی بهبود بیمار در طی انجام درمان می باشد. با توجه به مدت زمان درمان ( که متخصص تشخیص می دهد ) ممکن است تعداد دفعات گرفتن نقشه مغزی متفاوت باشد. اما معمولا پس از 15 جلسه درمان لورتا برای چک کردن وضعیت بیمار و میزان پاسخ او به درمان یک بار دیگر از او نقشه مغزی گرفته می شود. توجه داشته باشید این امر ممکن است با توجه به تشخیص متخصص زودتر یا دیر تر از این موعد نیز اتفاق بیفتد.

نکاتی که باید قبل از گرفتن نقشه مغزی بدانید

توجه داشته باشید که برای اجرای این روش و اتصال دستگاه، درمانگر مقداری ژل به سر شما می زند. در مراکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر به تمامی مراجعین جدید پس از درمان حوله و دستمال جدید برای خشک کردن موها و سرشان داده می شود. همین طور در حین درمان نیاز است که مراجع هدفون یا هندزفری داشته باشد که برای این امر و رعایت بهداشت مراکز سایبر بسیار حساس می باشند و حتی قبل از زمان شیوع ویروس کرونا به هر مراجع جدید هندزفری نو داده می شد. مراجعین موظف اند که هر زمان که برای درمان به مراکز سایبر مراجعه می کنند حوله و هندزفری خود را برای راحتی بیشتر همراه داشته باشند.

عوارض نقشه مغزی

در اجرای این روش هیچ گونه اشعه ای نه به مغز وارد و نه از آن خارج می شود. هیچ گونه تزریقی انجام نمی شود و هیچ ماده ای وارد بدن نمی شود. در نتیجه هیچگونه عوارضی نیز برای بدن ندارد و تنها اطلاعات مغز بیمار و نقاط با عملکرد نامناسب در مغز او مشخص می شود.

مراکز نقشه مغزی

مراکز نقشه مغزی

در حال حاضر تمامی شعب مراکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر در شهر های تهران ( شهرک غرب و پاسداران ) ، اهواز و تبریز به جدیدترین دستگاه ها برای گرفتن نقشه مغزی از بیمار مجهز شده اند و شما به راحتی می توانید به آن ها مراجعه کرده و درمان خود یا فرزندتان را شروع کنید.

آیا هرکسی می تواند نقشه مغزی را تحلیل کند؟

در پاسخ به این سوال باید بگوئیم که خیر. تحلیل و تفسیر نقشه مغزی نیاز به علم و تخصص بسیار زیادی دارد و علاوه بر آن بسیار کار تخصصی و حساسی می باشد. در مراکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر تمامی تحلیل ها و نوشتن پروتکل های درمانی توسط شخص دکتر امین اسداله پور دارای مدرک PHD و دکتری علوم اعصاب شناختی باید انجام گیرد.

نقش درمانگران

درمانگرهای مراکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر همگی دارای بالاترین مدارک و مدارج علمی از معتبرترین دانشگاه های سراسری کشور می باشند که اسامی آن ها را در صفحه درباره ما می توانید مشاهده کنید. این درمانگر ها به خوبی آموزش ها و دوره های لازم برای انجام این کار و نحوه برخورد با مراجع را دیده اند و بسیار در کار خود خبره می باشند. اما با این حال به دلیل حساسیت بسیار زیاد مراکز سایبر و تاکید دکتر اسداله پور بر این مورد ، تنها گرفتن نقشه مغزی توسط آن ها انجام می گیرد و تحلیل و تفسیر آن و نوشتن پروتکل های درمانی توسط شخص دکتر اسداله پور انجام خواهد شد.

نتیجه گیری

با توجه به مطالبی که در این مقاله بیان شد در نهایت نتیجه می گیریم که گرفتن نقشه مغزی روشی بسیار کاربردی برای تشخیص اختلالات مغزی و شناسایی نقاطی از مغز که دچار نقص در عملکرد هستند می باشد. این روش هیچگونه عوارض جانبی نداشته و حتی ورزشکاران و افراد دارای شغل های حساس مثل خلبانان و … هم برای ارتا عملکرد مغز خود از این روش استفاده می کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص روش گرفتن نقشه مغزی و سایر موارد می توانید با شماره 02144206861 تماس بگیرید و یا ما را در صفحه اینستاگرم خود نیز دنبال کنید. نشانی صفحه اینستاگرم سایبر: