انواع تیک

با انواع تیک بیشتر آشنا شوید

قبل از آن که به بیان انواع تیک و ویژگی های هرکدام از آن ها بپردازیم، لازم می دانیم که توضیحی مختصر در خصوص این اختلال بدهیم.

تیک یا به عبارت دیگر اعمال اضافه و غیر ضروری توسط بدن که معمولاٌ به صورت غیر ارادی و کاملاٌ تصادفی بروز پیدا می‌کنند، از جمله مسائلی هستند که انسان امروز با آن ها دست و پنجه نرم می‌کند و نیاز است تا با شناخت هرچه بهتر انواع تیک نسبت به کنترل و یا درمان آن ها اقدام نماید.

در بیشتر مواقع شاهد آن هستیم که در انواع تیک ، این اختلال منجر به تحریک غیر ارادی ماهیچه‌ها شده و حرکات ناگهانی بخش‌های مختلف بدن و یا ایجاد صداهای خارج از کنترل را در پی دارد.

بروز و شیوع انواع تیک در کودکی و معمولاٌ بعد از 5 سالگی است. البته این امکان وجود دارد که در صورت عدم درمان، تیک در سنین بزرگسالی نیز ایجاد شود.

انواع تیک به عنوان یک بیماری یا اختلال جدی شناخته نمی‌شوند و امکان دارد با گذشت زمان بهبود پیدا کنند اما وجود تیک، خود به تنهایی می‌تواند دلیل ایجاد برخی اختلالات مانند وسواس باشد. در این مقاله قصد داریم که بطور تخصصی انواع تیک و ویژگی های هرکدام را شرح دهیم. برای اطلاع بیشتر از این اختلال شما می توانید مقاله تیک چیست را که در وبلاگ سایت موجود می باشد را مطالعه فرمائید.

چرا دچار انواع تیک می شویم؟

انواع تیک می‌توانند منشاء عصبی داشته باشند و یا به صورت ناگهانی ایجاد شوند یا این که در اثر حالات روحی و هیجانی متفاوت مانند: استرس، اضطراب، انواع خستگی جسمی و ذهنی، اختلالات مغزی و یا بیماری‌های دیگر بروز پیدا کنند. اگر متوجه شوید که به یک یا چند نوع از انواع تیک دچار شده‌اید و بر آن ها توجه نمایید، به مرور زمان شدت و حتی تعداد آن ها افزایش خواهد یافت.

وقتی مدت زمان زیادی درگیر مسائل مختلف شوید و انواع احساسات و هیجانات ناخوشایند را تجربه نمایید، اما نتوانید به شکل مطلوب ذهن خود را آزاد سازید (تخلیه روانی، مشاوره و تجربه‌ی هیجان‌های مثبت)، رفته رفته آن ها در روان شما انباشه شده و به شکل انواع تیک نمود پیدا کرده و به اصطلاح، آزاد می‌شوند. اگر آزادسازی تحت هیچ شرایطی صورت نگیرد به این معنا است که بخش عمده‌ای از احساسات و هیجانات انباشته شده یا سرکوب گردیده‌اند. در ادامه با 3 نوع اصلی تیک و علائم آن ها بهتر آشنا خواهید شد.

انواع تیک عصبی

انواع تیک عصبی

تیک­ های عصبی کاملاٌ خارج از کنترل افراد بوده و به طور ناخواسته موجب حرکت عضلات و یا اندام‌های بدن می‌شوند. تیک عصبی را می‌توان به پلک زدن تشبیه کرد. اگر شما مشغول انجام کارهای روزانه باشید، هرگز متوجه نخواهید شد در مدت زمانی مشخص چندبار پلک زده‌اید. چنانچه بر روند پلک زدن خود تمرکز کنید، کنترل آن را به دست خواهید گرفت اما خیلی زود دوباره به اعمال روزانه باز می‌گردید و کنترل آن از دست شما خارج خواهد شد.

عصب‌های بدن، نقش اصلی را در بروز انواع تیک عصبی ایفا می‌کنند. در برخی منابع از تیک‌های عصبی باعنوان: تشنج، حرکات اضافه و صداهای غیر ارادی که به صورت پی­درپی تکرار می‌شوند، نام برده شده است. تیک‌های عصبی می‌توانند در نقاط مختلف صورت و یا بدن ایجاد شوند و در صورت شدت گرفتن، تأثیر منفی بر زندگی اشخاص می‌گذارند.

تیک عصبی خود دارای انواع گوناگون است. قبل از این که شناخت انسان نسبت به انواع تیک کامل شود، تصور می‌رفت تیک عصبی شامل پلک زدن و یا حرکات نقاط مختلف صورت باشد اما امروزه با پیشرفت دانش بشر طیف گسترده‌تری از انواع تیک عصبی نیز مورد شناسایی قرار گرفته است. از انواع مختلف تیک عصبی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تیک عصبی – حرکتی

این نوع تیک عصبی، بر حرکات نقاط مختلف بدن تأثیر می‌گذارد. انواع تیک عصبی – حرکتی، عضلات بدن را به شکلی غیر ارادی درگیر کرده و معمولاٌ با چشم قابل رؤیت هستند. تیک عصبی-حرکتی معمولاً با نشانه ­های زیر همراه است:

 • پلک زدن و چشمک زدن غیر طبیعی یا بیش از حد و اخم کردن و چین دادن به بینی ( انواع تیک درگیر کننده‌ی چشم)
 • حرکات اضافه در انگشتان دست و ایجاد صدا با آن ها
 • تکان دادن سریع و بدون دلیل سر
 • بالا کشیدن بینی و ایجاد صداهای بی دلیل از آن
 • دست زدن به اجسام و افراد دیگر بدون دلیل خاص به صورت غیر ارادی
 • کندن ناخن، گاز گرفتن لب یا زبان
 • حرکات بیش از حد زبان در دهان
 • ایجاد صداهای بی دلیل با تکرار کلماتی که در محیط شنیده می‌شوند (تقلید صدا)
 • شکلک درآوردن با صورت
 • حرکات سریع و آسیب زننده برای گردن
 • تلاش در جهت دست زدن به سقف یا کف اتاق
 • خوردن انگشتان پا
 • تکان دادن بی دلیل شانه‌ها
 • ژست گرفتن

تیک عصبی گذرا

گونه‌ی دیگری از انواع تیک عصبی می‌باشند که قبل از 18 سالگی بروز پیدا می‌کنند و بیشتر در کودکان دبستانی دیده می‌شوند و تقریباٌ 10 درصد از آن ها را درگیر می‌کنند. این نوع تیک شامل اعمال فیزیکی و کلامی می‌شود. نوع کلامی آن با ایجاد صداهای غیر ارادی همراه است. نوع فیزیکی آن نیز با حرکات اضافه و غیر ارادی همراه است؛ مانند حرکات غیر طبیعی و با سرعت زیاد در گردن. همانطور که از نام آن ها مشخص است این نوع تیک‌ها گذرا هستند و معمولاٌ بین یک تا 12 ماه طول می‌کشند و احتمال کمی وجود دارد که در تیک‌های گذرا، انواع تیک فیزیکی و کلامی، همزمان باهم بروز پیدا کنند اما تعداد و شدت تیک فیزیکی از فراوانی بیشتری نسبت به نوع کلامی برخوردار است.

تیک طولانی مدت

به انواع تیک فیزیکی و کلامی اطلاق می‌شود که قبل از 18 سال آغاز شده و در موارد خفیف حداقل یک سال و در موارد شدیدتر، تا چند سال به طول می‌انجامند. حضور هر دو تیک فیزیکی و کلامی، همزمان باهم، در تیک‌های طولانی مدت گزارش نشده است. همچنین، میزان شیوع تیک طولانی مدت بسیار کمتر از تیک گذرا است و تقریباٌ 1 درصد از کودکان را درگیر می‌کند.

اگر انواع تیک در سنین پایین بروز پیدا کنند، درمان آن ها بسیار سریع‌تر و راحت‌تر خواهد بود. همچنین اگر علائم تیک، بعد از 18 سالگی بروز پیدا کنند، روند درمان با دشواری‌های بیشتر ی همراه خواهد شد و این احتمال وجود دارد که به زودی درمان نشوند. معمولاٌ تیک‌ها پس از 6 سال خود به خود از بین خواهند رفت اما به هیچ وجه تا آن زمان صبر نکنید و حتماٌ در جهت درمان تیک اقدام نمایید.

رابطه انواع تیک با سندرم تورت (نشانگان توره)

یک نوع اختلال در دسته‌ی نارسایی عصبی – روانی بسیار پیچیده محسوب می‌شود. در این نوع اختلال، مغز انسان آن طوری که باید به وظایف خود عمل کند، عمل نمی‌کند و این عدم کارایی موجب بروز انواع تیک فیزیکی و کلامی می‌شود. برخی به اشتباه تصور می‌کنند افرادی که ناسزا می‌گویند به سندرم تورت مبتلا هستند اما تحقیقات نشان داده‌اند که بسیاری از افراد مبتلا به این اختلال چنین رفتارهایی از خود نشان نمی‌دهند.

تشخیص این نوع اختلال کار آسانی نیست و همچنان حدود نیمی از کودکان مبتلا به این اختلال شناسایی نشده‌اند. علائم این اختلال معمولاٌ بین 5 تا 7 سالگی بروز پیدا می‌کنند اما در صورتی می‌توان آنها را اختلال تورت نامید که حداقل یک سال  بدون هیچ توقفی ادامه  پیدا کنند. سندرم تورت یک اختلال ژنتیکی می‌باشد و در پسران شیوع بیشتری دارد. وقتی کودکی به این اختلال مبتلا می‌شود، والدین فکر می‌کنند دیگر هیچ راهی برای درمان او وجود ندارد و از این بابت ابراز نگرانی می‌کنند اما خبر خوب این است که بگوییم، در صورت اقدام جهت درمان می‌توان به درمان این اختلال امیدوار بود.

تیک‌های عصبی – کلامی

انواع تیک عصبی کلامی

این نوع تیک­ ها با عنوان تیک‌های صوتی و فونیک هم شناخته می‌شوند. صداهایی که فرد مبتلا به تیک از تارهای صوتی خود ایجاد می‌کند را تیک‌های کلامی می‌نامند.

نشانه­ های انواع تیک‌ کلامی

 • سرفه کردن‌های بی علت
 • درآوردن صدای حیوانات به صورت غیر ارادی و ناگهانی
 • خُرخُر و فِش فِش، هیس هیس کردن‌های مداوم و بی­علت
 • تکرار یکسری عبارت‌های قابل تشخیص و یا نامفهوم خود به خود یا شنیده شده در محیط پیرامون
 • آه و ناله کردن‌های مداوم و بی علت
 • بوکشیدن افراد یا هوای اطراف به شکلی محسوس
 • توهین کردن بی علت­ و ناگهانی به افراد نزدیک (در موارد بسیار شدید)
 • اختلال در سخن گفتن، (در ابتدا و یا در حین صحبت با دیگران، ناگهان صدای نابهنجار تولید می‌کند یا به صورت غیر ارادی و موقتی لکنت پیدا می‌کند)

دسته ­بندی دیگر از انواع تیک

تیک­ های ساده و سخت یا پیچیده بر حسب بروز علائم می‌باشد  و در برخی منابع علمی از آن استفاده شده است. برخی از انواع تیک به سادگی و در قالب یک یا چند حرکت یا کلام نمود ظاهری پیدا می‌کنند. اما برخی دیگر با پیچیدگی‌های خاص همراه هستند و ممکن است در تلفیق با انواع دیگر تیک بروز پیدا کنند و برای تشخیص آن ها باید مدتی فرد مبتلا تحت نظر قرار گیرد.

تیک‌های ساده

این نوع تیک، قسمت‌های کمی از بدن را درگیر می‌کند. بوییدن بیش از حد افراد و یا اشیاء و زل زدن طولانی مدت و بی دلیل به یک نقطه‌ی خاص از جمله‌ی تیک‌های ساده هستند.

انواع تیک سخت چگونه بروز می­کنند؟

این نوع از تیک‌، چند بخش بدن را به صورت مجزا و یا همزمان به خود درگیر می‌کند. تیک‌های سخت معمولاٌ به صورت پراکنده یا طبق یک الگوی خاص بروز پیدا می‌کنند. به­ عنوان مثال اگر شخصی مبتلا به این نوع تیک باشد ابتدا وقتی سر خود را حرکت می‌دهد، به صورت غیر ارادی، دستان خود را نیز به حرکت درمی‌آورد یا اگر در حالت خاصی قرار بگیرد (نشستن جلوی تلویزیون) شروع به انجام حرکات فیزیکی یا کلامی حاصل از تیک می‌کند.

نتیجه‌گیری

در این مطلب به بررسی انواع تیک پرداختیم. بسیار اهمیت دارد که بدانید فرزند شما به کدام‌یک از انواع تیک دچار شده است. زیرا نوع تیک با درمان آن ارتباط مستقیم دارد. برخی تیک‌ها مدتی حدود سه ماه ادامه دارند و سپس ناپدید می‌شوند. این نوع تیک‌ها نباید شما را خیلی نگران کنند. اما در صورتی که تیک، مدت زمان بیشتری به طول انجامید یا شدت و تعداد آن افزایش یافت، حتما بایستی جهت درمان اقدامات لازم را انجام دهید و از کنار آن به سادگی نگذرید. در صورت داشتن هرگونه سوال می توانید از مشاوره تلفنی رایگان متخصصین ما در شعب مختلف مراکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر استفاده کنید. همینطور می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر صفحه اینستاگرم سایبر را نیز به آدرس زیر دنبال کنید:

صفحه اینستاگرم مراکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر اینستاگرم سایبر(cyberneuro )

56 Comments

 • آرام, سپتامبر 16, 2022 @ 15:46 Reply

  سلام.
  ببخشید میخواستم بدونم که من یه یک سالی میشه که وقتی عصبی میشم یا استرس میگیرم خود به خود گوشمو تکون میدمو (پام رو هم همینطور) و کنترلش اصلا دست من نیست(جفتشون)
  میخواستم بدونم توی اولین موردی که عرض کردم جز تیک ها محسوب میشه یا نه.
  ممنون میشم پاسخ بدید.

  • کلینیک سایبر, اکتبر 19, 2022 @ 19:38 Reply

   سلام، باید بررسی دقیق صورت بگیرد ولی به احتمال زیاد تیک می باشد و به احتمال 70 درصد قابل درمان است.

 • سحر, اکتبر 31, 2022 @ 00:01 Reply

  سلام دختر ۴ ساله دارم از ۱ سالگی عادت داشت با لبش بازی میکرد بعد کم کم زبانشو به لبش میزد که اون مشکل حل شد و بعدش دهنشو هی کج میکنه و اگ بگم بدهنتو کج نکن باز زبونشو میزنه به لبش و ازوقتی رفتیم عروسی و امدیم بدترم شده همه ارو باهم انجام میده من خودمم تیک عصبی لب دارم و همسرمم داره درضمن دخترم خیلی باهوش و ساکت و خوش اخلاق بچه بد قلقیم نیست میترسم بهش دارو مغز و اعصاب بدن بلای سرش بیاد یا روی حافظه و هوشش تاثیر بد بزاره البته دخترم تو ۸ ماهگیم تیک داشت لبشو هی غنچه میکرد ساعتها تا شد یساله دیگ با لبش بازی کرد

  • کلینیک سایبر, نوامبر 4, 2022 @ 17:05 Reply

   سلام، تیک به خوبی با لورتا نوروفیدبک در مراکز سایبر قابل درمان است. برای اطلاعات بیشتر از این روش تماس بگیرید.

   • گاما 1976, ژوئن 12, 2023 @ 10:29 Reply

    با درود فراوان
    من 45 سال سن دارم و از کودکی دچار تیک های مختلف عصبی و عدم تمرکز هستم متاسفانه دختر 11 ساله من هم تا حدودی دچار این عوارض هستند و همچنین همسرم هم دچار دچار وسواس شدید
    به علت های ذکر شده و اینکه هر 3 باید مورد درمان قرار بگیریم می بایست حدود هزینه ها رو بدونم تا بتونم اقدامات رو شروع بکنم

    • کلینیک سایبر, ژوئن 13, 2023 @ 17:58 Reply

     با سلام و درود، دوست عزیز هزینه درمان ارتباط مستقیم با تعداد جلسات مورد نیاز شما دارد و تعداد جلسات هم با توجه به نقشه مغزی شما و تشخیص جناب دکتر تعیین می شوند. برای اطلاعات بیشتر با شماره 02144206861 تماس بگیرید.

 • من, نوامبر 14, 2022 @ 09:01 Reply

  سلام وقتتون بخیر من یه نقش تئاتری دارم که برای یه امتحان پایانترم باید ارائه اش بدم نقشم خیلی زندگی بدی داشته تحت فشارهای روانی و آزار و اذیت جنسی حتی بوده و قاتله حتی و زندانه الان نمایشنامه سگ ها مادرت رو خوردند اسمشه برای بهتر نشون دادن فشار عصبی که روی کاراکتر سارا بوده تصمیم گرفتم یه تیک عصبی درشت رو انتخاب کنم یکم خودم سر شونه هام عصبام حس میکنم پیچیده به همه و گرفتگی داره چون یکم ورزشم کنم یا دستمم بالا ببرم درد میگیره بعضی وقتا یهو ولی تیک شونه ی خوبی داشتم که تو حرف زدن نشون بده سارا از اون خاطرات دچار یه تیک شده یکم که اونو میرم همینطور که حدس میزنم سر شونم یه حالی میشه و خیلی نمیتونم درش بیارم ژستمم نشسته روی صندلیه درحال مونولوگ گفتن میخواستم بدونم تیک عصبی هست که درشت باشه ولی خارج از حیطه ی گردن و شونه و بشه خوبم درش آورد؟

  • کلینیک سایبر, نوامبر 26, 2022 @ 21:34 Reply

   با سلام، انواع تیک در همین مقاله توضیح داده شده که با توجه به نیازتان می توانید از هرکدام که خواستید استفاده کنید.

 • عباس, نوامبر 25, 2022 @ 22:16 Reply

  سلام.من مدتی پیش حساسیت فصلی گرفتم.بعدش دیگه عادت کردم هی دماغم رو میکشم.فکر کنم دیکه تیک عصبی شده.برای درمانش به دکتر مغز واعصاب رجوع کنم یا باید به دکتر روانپژشک رجوع کرد؟بعد احتمال خوب شدن است

  • کلینیک سایبر, نوامبر 26, 2022 @ 21:25 Reply

   با سلام، در مرکز ما دکتر اسداله پور می توانند شما را ویزیت کنند و بعد نظرشان را در مورد این موضوع بدهند. برای اطلاعات بیشتر با شماره 02188094137 تماس بگیرید.

 • علی, نوامبر 26, 2022 @ 19:11 Reply

  سلان من زود زود دست تکان میدهم و شونع هایم را بالا پایین میکنم ۵ سال میشه خوب هم نمیشم چند وقت هم دارو خوردم جواب نداد میشه راهنماییم کنی

 • علی, نوامبر 26, 2022 @ 19:11 Reply

  سلان من زود زود دست تکان میدهم و شونع هایم را بالا پایین میکنم ۵ سال میشه خوب هم نمیشم چند وقت هم دارو خوردم جواب نداد میشه راهنماییم کنی

  • کلینیک سایبر, نوامبر 26, 2022 @ 21:14 Reply

   با سلام با توضیحاتی که داده اید به احتمال زیاد علائم تیک در شما نمود پیدا کرده است. البته نیاز به بررسی بیشتر می باشد و با لورتا قاب درمان است. برای اطلاعات بیشتر با شماره 02188094137 تماس بگیرید.

 • Mehrave, دسامبر 20, 2022 @ 22:41 Reply

  با سلام و عرض خسته نباشید من وقت هایی که فشار روحی روانی روم باطه مثل دلتنگی استرس تری و… پاها و دست هام ناخداگاه و خود به خود تکون میخورن تیک عصبی هست؟

  • کلینیک سایبر, دسامبر 26, 2022 @ 16:47 Reply

   سلام، برای نظر قطعی باید حضورا مراجعه فرمائید و باید دکتر اسداله پور بعد از دریافت شرح حال و دیدن نقشه مغزی شما در این خصوص نظر دهند.

 • دنیا, دسامبر 23, 2022 @ 23:08 Reply

  سلام ببخشید من حدودا دو سال هست که موقع عصبانیت استرس و… بدنم به تور غیر ارادی تکون میخوره جوری که انگار بهم برق وصل کردن و انگار عضلات بدنم بهم دستور میدم اول عضلات دستم و بازوم میگیره جوری که دردم میاد و بعد پا و بعد پهلو بعد قفل شدن عضلات ناخواسته عضلات شل میکنن و من بدنم تکون میدم به صورت غیر ارادی میتونید بگید که این تیک عصبی هست یا نه ممنون میشم کمکم کنید باید بگم که من مشکل ناراحتی اعصاب دارم.

  • کلینیک سایبر, دسامبر 26, 2022 @ 16:42 Reply

   با سلام، در این خصوص دکتر اسداله پور باید شخصا درمورد وضعیت شما نظر دهند و اگر دچار اختلال تیک عصبی باشید با لورتا بخوبی قابل درمان می باشد. برای تماس و دریافت نوبت تماس بگیرید 02144206861

 • آریا, ژانویه 4, 2023 @ 04:51 Reply

  سلام
  من ۱۶ سالمه و یه نوع تیک عصبی عجیب دارم…نه حرکتی نه صوتی…
  جوری هست که مثلا حتما باید به یک صورت لباسامو تا کنم یا وقتی رخت خوابمو میخوام مرتب کنم باید بو کنم اونهارو…و یا باید همش به پدر و مادرم سر بزنم که ببینم حالشون خوبه یا نه…تمام این اتفاق ها شب ها می افته…ولی وقتی یک نفر بهم نگاه میکنه یا توی جمعی باشم تیک از بین میره …
  به صورت ساده،مغزم بهم دستور میده که به این شکل کارمو انجام بدم و اگر انجام ندم یک فکرایی میاد تو سرم که مثلا اگر اون کارو انجام ندم یک اتفاق بد میافته…
  اگر میشه راهنماییم کنید.پدر مادرم هم از این تیک خبر ندارن

 • آریا, ژانویه 4, 2023 @ 04:51 Reply

  سلام
  من ۱۶ سالمه و یه نوع تیک عصبی عجیب دارم…نه حرکتی نه صوتی…
  جوری هست که مثلا حتما باید به یک صورت لباسامو تا کنم یا وقتی رخت خوابمو میخوام مرتب کنم باید بو کنم اونهارو…و یا باید همش به پدر و مادرم سر بزنم که ببینم حالشون خوبه یا نه…تمام این اتفاق ها شب ها می افته…ولی وقتی یک نفر بهم نگاه میکنه یا توی جمعی باشم تیک از بین میره …
  به صورت ساده،مغزم بهم دستور میده که به این شکل کارمو انجام بدم و اگر انجام ندم یک فکرایی میاد تو سرم که مثلا اگر اون کارو انجام ندم یک اتفاق بد میافته…
  اگر میشه راهنماییم کنید.پدر مادرم هم از این تیک خبر ندارن.

  • کلینیک سایبر, ژانویه 4, 2023 @ 20:39 Reply

   با سلام، شما توضیحاتی که دادید در خصوص تا کردن لباس و حساسیتتان در این مورد یکی نشانه اختلال وسواس می باشد و این که به پدر و مادرتان سر میزنید و فکر های دیگری که می کنید نشانه ای از اضطراب زیاد در شما می باشد که به سادگی در مرکز سایبر قابل درمان می باشند. برای دریافت مشاوره رایگان تلفنی هم می توانید با ما تماس بگیرید.

 • محمد.س, ژانویه 17, 2023 @ 22:09 Reply

  سلام من ۳۶ سالمه
  حدود بیست ساله که گهگاهی طی ی دوره زمانی مثلاً ی دوره چشامو یکسره به هم فشار میدم.ی دورههمش از خودم صدا در میارم. ی زمان همش دوست دارم به ی جا خیره بشم.

  الان هم احساس میکنم نفسم بالا نمیاد
  اصلا نمیتونم تمرکز کنم
  شکلک زیاد در میارم

  حتی پشت فرمون همش می‌خوام چشامو ببندم
  وقتی انجام ندم انگار می‌خوام دیوانه بشم
  تا حالا هم هیچ دارویی نخوردم.
  تو رو خدا منو راهنمایی کنید.

  • کلینیک سایبر, ژانویه 20, 2023 @ 09:47 Reply

   با سلام، دوست عزیز شما حتما باید توسط شخص دکتر اسداله پور یک بار ویزیت شوید تا پس از بررسی نقشه مغزیتان در خصوص این مشکلتان تشخیص قطعی دهند. برای دریافت نوبت تماس بگیرید. 02144206861

 • لیا, ژانویه 20, 2023 @ 23:44 Reply

  سلام من ۱۴ سالمه و عادت دارم موقع درس خوندن وقتی که نشستم تکون بخورم و جلو عقب برم و عادت دارم پاهامو تکون بدم این نوعی تیک عصبی هست؟

  • کلینیک سایبر, ژانویه 23, 2023 @ 16:32 Reply

   سلام، به احتمال زیاد بله

 • محمد, ژانویه 26, 2023 @ 01:42 Reply

  سلام پسری هستم 26 ساله که چندین ساله دچاره تیکهایی میشم و خودش برطرف میشه ولی این تیکی که میگم رو اردیبهشت تا الان دارم و رو همه چیزم تاثیر گذاشته
  گوشی که دستم باشه باید بزارم تو دهنم و با دندون فشار بهش وارد کنم تو این 10 ماه هم بیش از 10تا گوشی رو داغون کرده ام به نظرتون چکار کنم دیگه خسته شدم

  • کلینیک سایبر, ژانویه 30, 2023 @ 15:41 Reply

   با سلام،دوست عزیز تیک بطور کامل با لورتا قابل درمان می باشد. برای دریافت اطلاغات بیشتر با شماره 02144206861 تماس بگیرید

 • میثم, فوریه 19, 2023 @ 23:30 Reply

  سلام.پسری۵ساله دارم ازیکماه شده بینیش روبالامیکشه بخصوص عصرکه صداش بلندهم هست وحالا هرچه رابگیرد محکم فشارمیدهد ودستش راداخل دهانش میبرد

  • کلینیک سایبر, فوریه 20, 2023 @ 10:58 Reply

   سلام، در مورد پسر شما نیاز به بررسی دقیق تر توسط شخص دکتر می باشد. برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید. 02144206861

 • احسان, فوریه 26, 2023 @ 19:22 Reply

  سلام ببخشید من ۱۳ سالمه و یه ۲ یا ۳ ماه میشه تیک دارم و تیکم داره خیلی افزایش پیدا میکنه ۱.چشمک بود ۲.چش راستم رو میبردم بالا خیلی عجیب بود۳.دوتا چشمم رو میبرم بالا که در حد ۴ ثانیه هیجا رو نمیبینم۳.ناخونم رو میزنم تو صفحه گوشی خیلی وقت ها و خیلی چیز بدی هست و بعضی وقت ها خیلی محکم میزنم ۴.بعضی وقت ها باید حتما یه دکمه هایی رو بزنم که اصلا
  نیازنیست به زدنش مثل کم و زیاد کردن صدای گوشی ۵. دماغمو یه جور حالتی به بالا میکشم که این دیگه خیلی بده:/و همینا
  و الان من تیک ۱.۳.۴.۵ رو دارم و خیلی هم بده و جالبه دسته خودمه ولی انگار باید حتما انجامش بدم نمیشه توضیح داد و میشه راهنمایی کنین که تیک اعصبی حساب میشه؟
  مثلا هم دارم بازی یا چیزی که سرگرمم حواسم پرت میشه میره.
  ولی وقتی حواسم جمع میشه میاد.

  • کلینیک سایبر, فوریه 28, 2023 @ 02:10 Reply

   سلام، دوست عزیز با توضیحاتی که دادید احتمالا شما دچار اختلال تیک هستید و ابن اختلال بخوبی در مراکز علوم اعصاب سایبر قابل درمان می باشد.لطفا با شماره 02144206861 تماس بگیرید تا همکارانمون راهنمتئیتون کنن.

 • حدیث محمدی, مارس 8, 2023 @ 19:50 Reply

  سلام من یه چند وقتیه سرم خود به خود تکون میخوره تیک گرفتم هی گردنم اینور اونور میشه نمی‌دونم چیکار کنم راه درمانش چیه تا چه مدت اینکار ادامه داره ؟؟!

  • کلینیک سایبر, مارس 9, 2023 @ 11:12 Reply

   با سلام، همان طور که دز مقاله گفته شده، انواع تیک با لورتا قابل درمان می باشد. برای اطلاع بیشتر می توانید از مشاوره رایگان تلفنی استفاده کنید. 02144206861

 • ..., مارس 29, 2023 @ 00:50 Reply

  سلام
  من حین کارایی که دقت لازم دارن یا حین اینکه میرم ارایشگاه و آرایشگر میخواد خط ریشمو با دقت بگیره سرم یه مقدار میلرزه و نمیتونم کنترلش کنم علتش چیه؟ ۲۴ سالمه شاید حدود ۲ سالی باشه که اینجوری شدم

  • کلینیک سایبر, آوریل 1, 2023 @ 16:02 Reply

   سلام، دوست عزیز برای نظر قطعی نیاز به اطلاعات بیشتری است و دکتر باید شما را شخصا ویزیت کنند. برای دریافت نوبت ویزیت می توانید با شماره 02144206861 تماس بگیرید تا همکاران ما در مراکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر شما را راهنمائی کنند.

 • PJMN, می 7, 2023 @ 17:41 Reply

  با سلام.
  من تقریبا 2سالی هستش که دستام به شدت لرزش پیدا کرده که به شدت دارم اذیت میشم از اینکه اگر وسیله ای یا چیزی رو از کسی میخوام بگیرم و یا برعکس به شدت خجالت میکشم.
  یه اتفاق جدید دیگه اینه که موقع حرف زدن خیلی زیاد دستام و تکون میدم که چند نفر از دوستانم به من گفتن و خیلی تلاش می‌کنم که این کار رو انجام ندم ولی فراموش میکنم و این اتفاق میفته.
  لطف کنید منو راهنمایی کنید تا خلاص بشم از این اتفاق ها.
  ممنون از لطفتون

  • کلینیک سایبر, می 8, 2023 @ 22:42 Reply

   با سلام، دوست عزیز اختلال تیک با لورتا قابل درمان می باشد، برای اطلاع بیشتر می توانید از مشاوره رایگان تلفنی ما استفاده کنید و مشکلتان را بطور کامل و دقیق تر برای همکارانمون توضیح دهید تا شما را راهنمائی کنند. 02144206861

 • Merfaa, جولای 12, 2023 @ 22:57 Reply

  سلام وقتتون بخير،كوتاه عرض كنم پسر هستم ١٤ سال و ٨ ماه.حدود ٨ ماهى ميشه كه در مواقعى مثل مهمانى هايى كه مهمان هاش رو كمتر ميشناسم و افراد غريبه هستند سرم لرزش پيدا ميكنه و هنگام صحبت باهاشون هم لرزش سر شدت ميگيره لازم به ذكر هست كه گاهى اوقات هم كه تنش محيط كمتر هست لرزش مداوم و تند تند نيست و بطور مثال تو يك ثانيه اى كه مشخص نيست سَرَم حدود دو سانتى متر جهش پيدا ميكنه به سمت چپ يا راست و باز برميگرده به حالت اوليه اى كه قبل از تيك بوده،اين رو هم اضافه كنم كه تيك فقط و فقط مختص چنين موقعيت هايى نيست در كل تو موقعيت هاى استرس زا و مضطرب كننده اين تيك عصبى رخ ميده.سعى كردم تو چنين موقعيت هايى با حركت دادن پام از تيك عصبى سَرَم جلوگيرى كنم ولى باز هم واقعاً اذيت كنندست
  درخواست داشتم بدونم ايا قابل درمان هست و توضيحاتتون رو بخونم…
  ممنون

  • کلینیک سایبر, جولای 25, 2023 @ 20:43 Reply

   با سلام، بله دوست عزیز. یکی از دلایل تیک اضطراب زیاد فرد می باشد که ما با پروتکل های درست اضطراب شما را کاهش می دهیم و تیک شما برطرف می شود

 • Merfaa, جولای 12, 2023 @ 23:09 Reply

  سلام وقتتون بخير،پسر هستم ١٤ سال و ٨ ماهى ميشه كه در مواقعى مثل مهمانى هايى كه مهمان ها رو كمتر ميشناسم يا افراد غريبه هستند سرم لرزش پيدا ميكنه و هنگام صحبت باهاشون هم لرزش سر شدت ميگيره،لازم به ذكر هست كه گاهى اوقات هم كه تنش محيط كمتر هست لرزش سر مداوم و تند تند نيست و بطور مثال تو ثانيه اى كه مشخص نيست سَرَم حدود دو سانتى متر جهش پيدا ميكنه به سمت چپ يا راست و باز ميگرده به حالت اوليه اى كه قبل از تيك بوده،اين رو هم اضافه كنم كه تيك فقط و فقط مختص چنين موقعيت هايى نيست در كل تو شرايط هاى استرس زا و مضطرب كننده اين تيك عصبى رخ ميده.سعى كردم تو چنين موقعيت هايى با حركت دادن پام از تيك عصبى سَرَم جلوگيرى كنم ولى باز هم واقعاً اذيت كنندست و تيك از دستم در ميره و سرم لرزش پيدا ميكنه.
  درخواستم داشتم بدونم ايا قابل درمان هست و توضيحاتتون رو بخونم…
  ممنون

 • سجاد, جولای 29, 2023 @ 21:47 Reply

  سلام
  من ۱۵ سالم و الان دو هفته که زمانی که حواسم نیست یا با گوشی بازی می‌کنم لب رو به حالت بوس کردن در میارم میخواستم بدونم این تیکه ؟ بعد اگه هست گذراست یا طولانیه

  • کلینیک سایبر, آگوست 6, 2023 @ 10:27 Reply

   سلام، چندبار در روز این اتفاق پیش میاد؟ و هر روز برایتان تکرار می شود؟

 • الناز, جولای 31, 2023 @ 14:42 Reply

  سلام…من 29سالمه و الان حدود یکساله که لرزش پلک پایین چشم دارم و واقعا دیگه تحمل ندارم…بنظرتون چطور این پریدن پلکم رفع میشه؟

  • کلینیک سایبر, آگوست 6, 2023 @ 10:27 Reply

   سلام، لطفا تماس بگیرید 02144206861

 • سجاد, آگوست 9, 2023 @ 23:48 Reply

  سلام دوباره من قبلا بهتون پیام دادم و شما گفتین در روز چند باز اتفاق میفته هر ۲ .۳ روز یکبار یا دوبار اینجوری میشم

  • کلینیک سایبر, آگوست 25, 2023 @ 20:59 Reply

   سلام، دوست عزیز تیک با لورتا به خوبی درمان می شود

 • ima, آگوست 19, 2023 @ 18:48 Reply

  بچگی ازونا بودم که ازار می رسوندم همش اسیب میزدم تا اروم میشدم یه بار پنج سالگی یه دفعه پلک اضافی گرفتم یکسره شده بود اون موقع به حرف بزرگترا بردن پیش دع.انویس و دکتر نبردن الان بعد ۱۸ سال متوجه شدم همه ی خستگیم از این حرکتاست که کل روز دارم کنترل می کنم هم چشام بیخود حرکت میکنه ، نفس کشیدن هی یادم میره و وقتی ارادی می کنم سخت تر میشه ، تو بدنم فشار میارم مثلن میبینم خودمو سفت کردم و اگه ازاد کنم هی بیخودی تکون میدم حرفای اضافی می زنم بعد به خودم میام نه میتونم ازاد کنم نه میتونم بگیرم دانش اموزم هستم تو کتاب چشام بیخود حرکت میکنه نوار مغزم چیزی نداشته بازم تیک حساب میشه؟ به نظر شما رفتار درمانی لازمه؟

  • کلینیک سایبر, آگوست 25, 2023 @ 21:57 Reply

   سلام، دوست عزیز شما باید توسط جناب دکتر ویزیت شوید. با توجه به شهر خود می توانید با شماره شعبه مدنظر خود تماس بگیرید و درخواست نوبت کنید. اطلاعات شعب مراکز سایبر در انتهای صفحه موجود می باشند.

 • تیهو, آگوست 24, 2023 @ 02:07 Reply

  سلام
  دختر متولد ۱۳۹۲ من همش دست میزنه به لبش لبشو کجو کوله میکنه
  اگه بگیم دست به لبت نزن یه زبون میکشه رو لبش بعد با لبش شکلای مختلف درمیاره چند دقیقه بعدم دوباره دست میزنه به لبش
  میگم چرا اینکاری میکنی میگه دست خودم نیست
  باید چیکار کنم؟
  از اینجور چیزا کلا زیاد داشته ، مثلا خوردن لباس تکون دادن زانو و اینا

  • کلینیک سایبر, آگوست 25, 2023 @ 21:58 Reply

   سلام، دوست عزیز دختر شما باید توسط جناب دکتر ویزیت شوند تا نظر قطعی داده شود. با توجه به شهر خود می توانید با شماره شعبه مدنظر خود تماس بگیرید و درخواست دریافت نوبت کنید. اطلاعات شعب مراکز سایبر در انتهای صفحه موجود می باشند.

 • Sara, سپتامبر 5, 2023 @ 04:57 Reply

  سلام خواهر من دو ماه دیگه۱۸ ساله میشه الان ب مدت سه ماه هست ک دچار تیک عصبی میشه معمولا اگر زیاد ناراحت یا عصبانی بشه ب این سورت که جهش شدید گوش میکیره و لنگه ابروهاشو بالا پایین میکنه یا گردنش رو تکون میده ا خیلی نگرانم ایا قابل درمان هست!؟ البته خواهرم زمینه افسردگی هم داره

  • کلینیک سایبر, سپتامبر 17, 2023 @ 19:38 Reply

   سلام، بله دوست عزیز تیک عصبی بخوبی با لورتا قابل درمان می باشد

 • رضا, نوامبر 18, 2023 @ 05:43 Reply

  سلام وقت بخیر پسرم تو سن گم تیک پاک زدن و گردن داشت حل شد الان ۱۲ سالشه و جدیدا تیک وسواس گرفته با پیراهنش هی آب دعانشو پاک میکنه دهنش بغل لبش سیاه شده از بس پاک گرد فوش هم میده بعضی موقع ها چیکار باید کرد ممنون میشم راهنمایی کنید خیلی از این وضع نگرانیم

  • کلینیک سایبر, نوامبر 18, 2023 @ 15:42 Reply

   سلام، اختلال فرزندتان قابل درمان می باشد. برای دریافت نوبت یا نیاز به مشاوره می توانید با شماره 02144206861 تماس بگیرید.

 • صمد, نوامبر 19, 2023 @ 22:31 Reply

  سلام.من یه پسر ۱۹ساله هستم و از ۶سالگی موقع هیجان زده شدن دستامو یا انگشتامو خییلی سریع تکون میدم(بیشتر بالاپایینشون میکنم). البته توی جمع خیلی کم پیش میاد انجامش بدم ولی وقتی تنهام زیاد انجامش میدم اصلا هم دست خودم نیست.میخواستم بدونم این مورد من هم تیک عصبی محسوب میشه؟

  • کلینیک سایبر, نوامبر 27, 2023 @ 22:11 Reply

   سلام بله امکانش هست

 • mb, نوامبر 28, 2023 @ 08:38 Reply

  با سلام و احترام تفاوت تشنج کلونیک در نوزادان و تیک عصبی رو چطور تشخیص بدیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *