درمان لورتا

درمان لورتا، آخرین و پیشرفته ترین نسل درمان مداخلات غیرتهاجمی در مغز است که برای نخستین بار در ایران، در مرکز سایبر، شعبه مرکزی تبریز و مطب تهران، راه اندازی می شود.

ویژگی ها و مزایای درمان لورتا

لورتا ویژگی ها و مزایای بسیاری نسبت به نوروفیدبک معمول و سنتی دارد. مهمترین ویژگی برجسته لورتا، امکان اثرگذاری و تعدیل فعالیت نواحی عمقی مغز است که با نوروفیدبک معمول به هیچ وجه چنین امکانی وجود ندارد. چراکه در نوروفیدبک معمول فقط امکان ثبت کارکرد قشر مغز(لایه بیرونی مغز که به کورتکس معروف است) وجود دارد و مناطق عمقی تاثیری از درمان نمی گیرند.

به عنوان مثال با استفاده از لورتا نوروفیدبک می توان فعالیت منطقه آمیگدالا (که منطقه ای در عمق مغز است که مسئول اصلی در ایجاد و تولید هیجانات به خصوص هیجان ترس و اضطراب است) را تعدیل و اصلاح کرد و به روند درمان افراد مبتلا به اضطراب، سرعت و کیفیت قابل توجهی افزود. این امر قابل مقایسه با روش پیشرفته دیگر نوروفیدبک به نام fMRI نوروفیدبک است که با دستگاههای بسیار بسیار گرانقیمت MRI و فقط بطور پژوهشی در آمریکا و اروپا انجام می شود. با این حال لورتا می تواند با همان دقت مکانی در مغز، و با سرعت زمان اعمال فیدبک تا ۲۴ برابر سریعتر از fMRI (که باعث تاثیرگذاری سریع تر و کیفیت درمانی بهتر می شود) و با قیمت حدود یکصد برابر کمتر از fMRI ، کارکرد مناطق عمقی مغز را تغییر دهد.


بعلاوه با این درمان، می توان به طور همزمان روی چندین و چند اختلال و چندین نقطه مغز کار کرد و تعداد جلسات درمانی را بطور قابل ملاحظه ای کاهش داد. با این درمان می توان کارکرد بیش از ۹۰۰ شاخص و نقطه/عدد در مغز را بطور همزمان تعدیل کرد! در حالی که در نوروفیدبک معمول و سنتی این میزان فقط منحصر به سه شاخص و نقطه/عدد در مغز است.

مزیت دیگر، کاهش تعداد جلسات از حدود ۵۰ جلسه نوروفیدبک معمول، به حدود ۳۰ جلسه در لورتا است. بعلاوه تعداد جلسات در هفته نیز از سه جلسه به دو جلسه کاهش می یابد. بنابراین میزان رفت و آمد و زمان صرف شده در این روش، در مقایسه با روشها و نسل های قدیمی نوروفیدبک، کاهش بسیار زیادی می یابد و از این رو برای زندگی شهری مدرن، و افرادی که با محدودیت زمان و رفت و آمد مواجه هستند، بسیار مناسب است.
علاوه بر تاثیرات درمانی لورتا، که حیطه های بسیار وسیع تری را نسبت به نوروفیدبک معمول در بر می گیرد، از لورتا می توان به عنوان ابزاری موثر و سریع برای افزایش و بهبود عملکرد ورزشکاران حرفه ای، مدیران، نظامیان، و افراد با مشاغل حساس و خاص، و همه کسانی که شغل های پرفشار و زمان کم دارند، و مایل به استفاده از روشهای دارویی نیستند، استفاده کرد.
این درمان جدید و بسیار پیشرفته، از دی ماه ۱۳۹۵ برای نخستین بار در ایران، در مراکز سایبر در تهران و تبریز، در دسترس هموطنان عزیز قرار گرفته است.

آنالیز نقشه مغزی و لورتا

نقشه مغزی (qEEG) : نقشه مغزی مبتنی بر تحلیل کمی و ریاضیاتی امواج مغز است که اطلاعات بسیار بیشتر و دقیق تری از کارکرد مغز نسبت به نوار مغزی معمول ارایه می دهد. با آنالیز دقیق و درست نقشه مغزی می توان الگوهای بدکارکردی مغز، شدت اختلال و حتی منبع مغزی اختلال را به خوبی شناسایی کرد. در مرکز علوم اعصاب سایبر، تمامی نقشه های مغزی با استفاده از نرم افزار اورجینال نوروگاید محصول کشور آمریکا و توسط دکتر اسداله پور تحلیل و بررسی می شوند.

شکل ۱. نمونه ای از نقشه مغزی

تحلیل درست و دقیق نقشه مغزی بسیار مهم و حیاتی است چرا که تمامی درمان ها و پروتکل های درمانی درمانهای علوم اعصاب، بر پایه نقشه مغزی طراحی می شوند. از کاربردهای دیگر نقشه مغزی، پایش روند هر نوع درمان (لورتا، نوروفیدبک، بیوفیدبک، روان درمانی، تحریک الکتریکی مغز و دارو) و میزان پاسخ بیمار به درمان انجام شده است. شکل ۱ نمونه ای از نقشه مغزی انجام شده در مرکز سایبر است.

از سال ۲۰۰۰ به این سو، آنالیز نقشه مغزی یک گام بزرگ به ‍پیش رفت و با حل مساله معکوس از سوی دانشمند سوییسی، روبرتو پاسکال-مارکی، امکان محاسبه فعالیت همه مناطق عمقی مغز از طریق EEG فراهم شد. این فناوری با نام آنالیز لورتا، این امکان را فراهم کرد که با دقت حدود ۹۰ درصد fMRI، کارکرد هر منطقه از مغز به خصوص مناطق ساب کورتیکال بررسی و اندازه گیری شود.

شکل ۲. نمونه ای از آنالیز لورتا و مکان یابی امواج در مغز

در سال ۲۰۰۶ نسخه استاندارد شده لورتا منتشر شد و از سال ۲۰۱۷، شرکت اپلاید نوروساینس آمریکا، نسخه ویژه لورتا برای کاربرد آسان تر در نرم افزار نوروگاید را معرفی کرد (شکل ۲ و ۳). این آنالیز می تواند به خوبی در مکان یابی مغزی اختلالات مختلف روانپزشکی و نورولوژی مانند میگرن، صرع، انواع اضطرابها، بیش فعالی و عدم تمرکز، اختلالات یادگیری و دیگر انواع اختلالها به کار برده شود.

نمونه ای از گزارش لورتا

لطفا جهت دیدن این نمونه گزارش دستگاه لورتا بر روی ویدیو های زیر کلیک کنید.